Achilleova píseň

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-927-4

Host (2014) 978-80-7294-927-4 368

Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea.

Achilleus, „nejlepší ze všech Řeků“, je vším, čím Patroklos není — silný, krásný, syn bohyně —, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího — k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy.

Když přijde zpráva, že byla unesena Helena Spartská, jsou řečtí muži vyzváni, aby šli do války proti Troji. Achilleus se připojí, sveden příslibem slavného osudu. Patroklos, zmítaný láskou a strachem o svého přítele, následuje Achillea do války, aniž tuší, jak krutá zkouška je čeká.

Toto dojemné a originální ztvárnění trojské války je zničujícím příběhem lásky a soupeření mezi bohy a lidmi. Hlavní zápas se však odehrává mezi nelítostnou ctižádostí a touhou lidského srdce po míru. (Založil/a: Pihtipudas)

#antika
Madeline Miller Madeline Miller
*24.07.1978

janeicka
  27. 4. 2014, 8:45
I já musím přidat nadšený komentář k tomuto nádherně zpracovanému klasickému příběhu. Autorka s velkým citem vylíčila životní příběh Patrokla a Achillea, především se mi líbila první polovina knihy, jejich dětství a postupné sbližování před vypuknutím Trojské války. Ta byla popsána poněkud méně, jak se praví v dalším komentáři, Ilias to prostě není :-) Přes drobné výtky krásný příběh, který vás ihned vtáhne a jen tak nepustí.

Příběh Achillea a Patrokla mi ihned evokoval velmi podobný životní příběh Alexandra Makedonského a Héfaistióna, oba dva svůj vztah přirovnávali právě k Achilleovi a Patroklovi, jejich osudy skončily hodně podobně...
Ariko
  22. 2. 2016, 13:10
Po celou dobu čtení jsem měla pocit, že je knížka moc hezká, ale nezanechá až tak hluboký dojem - jak moc jsem se mýlila! Už kvůli těm posledním větám se mi Achilleova píseň nesmazatelně vryla do paměti. Určitě si jí přečtěte :)
Recenzi jsem napsala u sebe na blogu. www.bichlicka.blog
Keatin
  29. 10. 2016, 12:33
Řecké báje a pověsti mne vždy bavily a tak když jsem viděla vlog Ariko týkající se této knihy, ihned Achilleova píseň putovala do CHSP. Knihu jsem doslova zhltla. Pokud si mám vybrat mezi Patroklem a Achilleem, tak mám jasno ...vždy to bude odvrhnutý princ Patroklos. Achilleus se mi v této knize jevil jako nafoukaná princeznička. Vím, že je to asi moc kruté vůči nejlepšímu z Řeků, nicméně mé sympatie si nezískal. Kniha je opravdu dobře napsaná, autorka jí ostatně věnovala 10 let. Na konci knihy oceňuji hlavně krátké charakteristiky božstva a smrtelníků objevujících se v příběhu. Opravdu skvělá kniha!
achilles
  29. 7. 2014, 20:25
Velice krásné a čtivé převyprávění klasického antického příběhu. Autorka to zvládla skvěle a patří jí 5*. Těším se na další její romány.
S.monika
  5. 2. 2014, 23:08
Krásné dílo. Myslím, že jedna z nejlepší knih, co jsem za posledních pár měsíců četla. Autorka skvěle zvládla řeckou mytologii s beletristickým příběhem, nenápadně vkládá do děje vysvětlivky, kdo byl kdo, proč, jak, co, kde a jak. Mám slabost pro Řecko a hltala jsem každičkou větu. Je pravda, že Ilias to zrovna není, ale neurazí ale ani ničemu nepřidá. Je pravda, že né každému by mohla vyhovovat "řecká láska" mezi Achillem a Patroklem, ale jejich láska je krásná a čistá .. a láska je láska.
thefreakinside
  16. 4. 2014, 9:52
Úžasně vybarvený příběh, jež okamžitě vtáhne do děje, ač je to pro mnohé známý příběh, ale jak se říká, když dva dělají totéž, není to totéž. Nejenže Madeline zakomponovala mnoho z řecké mytologie, všechny stěžejní body ohledně Achillea a to vše ve vybroušeném stylu, který mě přenesl za vysněnou slávou zlatovlasého poloboha, ale tato kniha stojí především na vztahu ústřední dvojice - Achillea a Patrokla, který s každou stránkou sílí i přes nepřízeň matky Achillea a bohyně v jednom.

Knihou se proplétá hlavní otázka - dlouhodobý život s možností setrvání vedle svého milovaného a pozdější zapomnění v hlubinách minulosti anebo brzká smrt, které se zapíše do historie a zajistí věčnou čest a slávu? A co vše je Achilleus pro svůj odkaz obětovat?
23.44
  1. 4. 2014, 8:24
Bylo to pěkné čtení. Asi bych tak nerozhazovala superlativy jako kolegyně níže, ale bylo to dobré, čtivé, taková povedená vyprávěnka. Nechci dílko hanět, ale je to pohádka pro dospělé, pojatá ne moc do hloubky, bez zbytečného filozofování. Dobré.
Pihtipudas
  11. 2. 2014, 16:52
Na čtení Achilleovy písně jsem se těšila hodně dopředu. Ale že budu tak nadšená, uchvácená, no prostě úplně hotová, to jsem netušila! S ubíhajícími stránkami přicházelo čím dál větší zoufalství, že už to bude končit. Že už si nepřečtu nic víc o tom, co spolu Achilleus a Patroklos prožili, že prostě skončí tak, jak vím, že skončit musí a přeju si, aby to tak nebylo.
Je to výborné od začátku do konce. Vyprávění má neskutečnou schopnost vtáhnout čtenáře do děje, do prostředí, kde se vše odehrává, vedle postav, o nichž čte, ale také ho ošálit tak, že vše prožívá s těmi dvěma. Cítí tu chemii mezi nimi, to vzrušení, tu přitažlivost...
Absolutně mě to pohltilo a poslední stránky, vyvrcholení děje, jsem četla se zatajeným dechem a bušícím srdcem (ano, věděla jsem, jak to dopadne, ale o to přece nejde).
Na tohle nejde napsat nic víc, než dokonalé. Nedokážu být objektivní, ohodnotit knihu s nadhledem ani inteligentními argumenty. Totálně mě dostala.