Originální název: Krakatit

Otakar Štorch-Marien (1928) 367
Otakar Štorch-Marien (1927) 254
Aventinum (1925) 253
Aventinum (1924) 253

Čapkův román Krakatit (1924) vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou „krakatit\" - nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu - vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem-bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem.\r\n\r\nPo druhé světové válce, v roce 1948, Krakatit zfilmoval režisér Otakar Vávra, který ho pojal jako expresivní varování před jadernou zkázou. V roce 1980 se k tématu vrátil filmem Temné slunce, tentokrát však se značným ideologickým podtextem.

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

janeicka
  17. 10. 2014, 9:32
Přiznám se, že Krakatit mi jako první Čapkovo dílo opravdu moc nesedl... Čekala jsem něco naprosto jiného, než popisování milostných eskapád dospělého muže, který se choval hůř jak puberťák. A když jsem se radovala, že už konečně další ženu opustil, ihned se objevila nová a začalo další pokušení. Nějak mi tím pádem uniklo, o čem že má dílo pojednávat. Po nějakém čase se zkusím ke Krakatitu ještě vrátit a dát mu druhou šanci, protože mi opravdu děj přišel hodně nelogický a zmatený, snad si při druhém čtení udělám jasno.
Kukpiss
  14. 3. 2012, 20:02
"Zapřáhni šestispřeží, pojedu do Zahur. Víš, Zahur, to bylo mé vymyšlené místo. Zahur, Zahur! Milý, je něco takového na světě? Pojď, ujedeme do Zahur! najdi mi to, ty tolik znáš -"
LadysR2
  28. 1. 2013, 16:27
Četl jsem v 18ti a přiznávám, že si ji skoro nepamatuju. Takže mě asi moc neoslnila. Ale třeba ji zkusím znovu. Už kvůli autorovi
Claire27
  28. 6. 2016, 19:30
Tak. Právě jsem knihu dočetla a nějak nedokážu vyjádřit své pocity. Čapka mám moc ráda, ale čekala jsem od Krakatitu daleko více. Začátek a závěr se povedly. O prostřední části knihy mám rozporuplné dojmy. Jakoby to nebylo o samotném "Krakatitu", ale o Prokopových komplikovaných vztazích, které mi připadaly nesmyslné. Co bych zhodnotila kladně, je Čapkův vybroušený jazyk a důležité poselství knihy. Opravdu škoda těch "zamilovaných" pasáží. Pokud by byly omezeny, označila bych knihu, hlavně díky určité pokrokovosti a varování, za výbornou.
Hledající
  18. 8. 2011, 18:06
Tato recenze se mi píše obtížně, protože mám z knihy smíšené pocity - na jednu stranu dobrým jazykem, stylem i propracováním chování postav je z mé strany spokojenost, na druhou stranu jsem čekal více vyjádřenou psychologii a postoj hlavního hrdiny ve vztahu k válce, násilí, zneužití vynálezu a ideálů člověka, lépe popsané morální dilema, rozhodně více prostoru tomuto věnovanému než hrdinovým milostným avantýrám, ve kterých se chová jak puberťák (a to je mu 39let)...v závěru jsem byl už spokojený víc. Možná až si kniha v mé hlavě více "usedne", bude hodnocení lepší, ale teď dávám 3 a 1/2.
Casey
  4. 4. 2014, 9:51
Knihu jsem precetl z takove jakoby "moralni povinnosti", ze by se od pana Capka zkratka za zivot neco precist melo. Smutne na tom je, ze knihu jsem dostal jako bonus za nakup v knihkupectvi (dali mi na vyber asi z 5ti titulu) a Krakatit jsem uz proste z moralky vybral. Dejove me to az tak nebavilo, nicmene zajimave pro me je, jak pan Capek dokazal predpovidat budoucnost. V R.U.R. a tady taky. Ale nedokazu se zbavit dojmu, ze me kniha az tak nebavil a cekal jsem od ni vic... vice temna a napeti.
analphabet
  8. 1. 2014, 19:46
Krakatit jsem kdysi četl, abych měl k maturitě alespoň nějakou knihu z povinné četby. Četla se mi těžko a přemáhal jsem se. Nakonec jsme musel uznat, že se mi líbila, i když to není muj šálek kávy. Celou dobu jsem si ale přál, aby se vrátil k Anče.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:48
Čapek tento román vydával v novinách pravidelně a dle jeho slov pak zapomněl jak to chtěl ukončit. Redakce na něj tlačila a on si přivymýšlíval, jen aby oddálil rozuzlení na příští uzávěrku, kde se rozhodne, jak že to jen skončí. Bylo to podstatně vidět a druhou polovinu jsem téměř nudou prospal.
Balu
  26. 3. 2015, 19:42
Po přečtení Čapkových Povídek z obou kapes a Války s mloky jsem byl přesvědčený, že se jeho díla čtou skoro sama, a když jsem v knihovně objevil nové vydání této knihy, řekl jsem si, že si aspoň doplním znalosti.
Po 70 stranách (což je zřejmě maximum, jakého jsem zde schopen dosáhnout) mám jasno - ne, nedoplním. Pochopil jsem (asi), co má být hlavní myšlenkou, a fascinuje mě fakt, že Čapek v podstatě popsal atomovou bombu deset let před jejím vznikem... ale neskutečně zmatený a nelogický děj (lépe řečeno počínání postav) čtenářský požitek zcela kazí. Pokud si vybíráte od Čapka první knihu k přečtení, vyberte si něco jiného, vážně.
Aratar
  30. 12. 2014, 14:39
První polovina knihy mě velmi bavila. Je zde naznačeno hlavní morální dilema inženýra Prokopa, který vyrobil výbušninou neobvyklé síly. Díky publikování své práce by se stal jistě velmi úspěšným a slavným vědcem svého oboru, je mu však jasné, že by se tento vynález dal velmi snadno zneužít k vojenským účelům. Druhá polovina, kterou Tomeš tráví v zámku, je však dle mého názoru naprosto zbytečná. To hlavní již bylo dávno řečeno a nekonečné milostné eskapády s princeznou mě brzy omrzely. Jedno se ale Čapkovi musí přece jen nechat, a to výjimečná obrazová i jazyková hravost, která je v knize obsažena.
Gigant
  22. 5. 2013, 0:10
Tuto knihu jsem četl před cca pěti lety a jedinou výraznější vzpomínkou byl velmi složitě až nepochopitelně poskládaný děj, ve kterém se čtenář jen těžko orientuje. Poselství jako takové je zcela zřejmé, ale knížka celkově za nic moc nestojí a k přečtění ji doporučit nemůžu.

Hodnotím 2* - 35/100.
majkee
  20. 11. 2012, 10:15
Musím říct, že z knihy mám velmi smíšené pocity. Rád bych knihu vysoko ocenil zvláště kvůli autorovi a námět samotný je velmi dobrý. Nicméně příběh je podle mne propleten až mnoha zbytečnými románky Ing. Prokopa, které v celém protiválečném vyznění knihy působí dost nepatřičně. Nicméně kniha je psána krásným jazykem a posledních 10 - 12 stran obraz knihy výrazně vylepšil
Paity
  6. 9. 2013, 13:05
Jedno z nejzásadnějších děl Karla Čapka je právem mezi povinnou četbou pro školáky. I když jeho aktuálnost se změnou politických poměrů u nás, ale především ve světě výrazně modifikovala, stále má všem co sdělit.
24601
  12. 7. 2013, 21:58
Tato kniha je něco, k čemu absolutně nemám sílu se vyjádřit. Proč? Nemám slov. Nevím co si o tom mám myslet. Místy je to velmi zmatené, tu a tam má člověk pocit, že se v tom ztrácí a pak se opět nalézá a... a... a ten konec bylo něco tak úžasného! Bylo to něco jako poučení, jež bývají na koncích bajek, ale v širším slova smyslu. Co mi ale vadilo, byla spousta Prokopových milostných románků. Bovarismus mi v pozadí hrozby války přišel už příliš. Proto a pro sem tam dost velkou zmatenost děje strhávám dolů jednu hvězdičku, jinak si nemohu stěžovat. Zvláště mě zaujaly obrazy, jež pan Čapek vytvářel, když na začátku knihy pan Ing. P. trpěl halucinacemi. V mnohém inspirovaly i mou vlastní tvorbu... :)
Luci-ye
  29. 8. 2012, 10:25
Společně s Šuhajem a Robinsonkou jediné, co jsem za tyto prázdniny přečetla :) Nevím, co jsem od toho čekala, ale dost mě překvapily ty vztahové patálie Ing. Prokopa. Konec jsem pochopitelně nepochopila, toho kouzelného dědečka....pořád nejsem vyzrálá čtenářka. Ale jsem ráda, po kratičkém R.U.R. je to teprv druhé dílo, které jsem přečetla a po návštěvě muzea ve Svatoňovicích rozhodně ne poslední, chci ještě Anglické listy a Válku s Mloky.
Kaat
  29. 2. 2012, 22:09
Na mne moc nepochopitelné. Říkala jsem si, jestli jsem prostě přestala dávat pozor, že nechápu o co jde? Nikoli.
Altheus
  17. 2. 2012, 13:28
Výborný Čapkův počin, kde naplno vyvěrá na povrch jeho "ryzí lidství". Hlavní hrdina netouží po ničem jiném než po čisté lásce, neustále se mu však staví do cesty zlo a nenávist v podobě lidské touhy ničit a ovládnout svět. V souladu se svým přesvědčením odmítá vydat mocnostem světa svůj zkázonosný vynález, aby na konci zjistil, že tím obětoval také svou lásku...
Asjadah
  9. 6. 2015, 12:05
Mě kniha naprosto uchvátila. Skvostný jazyk, mile vtipné a příjemně lechtivé... Pro mě z toho vyplynulo jediné - nejvýbušnější třaskavinou bývá často sám člověk...
knihoshit
  26. 1. 2015, 12:10
Na to jak je již kniha poměrně stará, rysy psaní také naprosto odpovídají první polovině minulého století, a já jsem vyrůstal hlavně na literární vlně moderní doby, tak jsem byl docela spokojen.
Děj byl jasný, Prokop není sice moc sympatická postava, ale jeho kouzlo se spíše skrývá pod krustou, skrze kterou se každý čtenář musí propracovat sám.
Patřím mezi ty, kterým vadí, když se jim i nepatrně prozrazuje něco z příběhu a proto tedy nemohu.
"Divně se točí dráhy světa.Kdybys sčetl všechny své kroky a cesty, jakou složitou podobu by to nakreslilo?Neboť svými kroky rýsuje každý svou mapu světa."
blue_tango
  2. 5. 2014, 20:46
Čapka mám obecně moc ráda - kvůli jeho originálním námětům a také krásné češtině. U Krakatita mě trošku štvaly ty Prokopovy četné sny, závěr byl trochu chaotický. Přesto mě to ale bavilo.
honzajh
  11. 2. 2011, 18:55
Souhlasím s Vejavenara na to že to mělo přes 300 stránek tak jsem to stihnul za týden přečíst. Nejvíc se mi líbila ta část jak je v zámku s tou princeznou a hlavně konec.
petulina
  19. 8. 2015, 19:22
Na tuhle knížku jsem se, dalo by se říct, těšila. Bohužel mě trošku zklamala. Je možné, že jsem to nečetla moc pozorně, že mi možná něco uteklo,... jednoduše nevím,...občas jsem se v tom ztrácela. Čekala jsem, že to bude napsáno trochu jinak, bez milostných afér. Ale musím přiznat, že jeho proroctví a obavy byly na místě. Hrozba v podobě krakatitu již dnes existuje, možná i horší a její zneužívání...vždy jde o peníze a moc.***
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:49
Velice blouznivý a současně zcela jednoznačný je tento příběh vynálezce zmítaného touhou učinit obrovské věci, poháněného horečnatou láskou k neznámé ženě a kolísajícího na hranici sobeckosti a lidskostí svých skutků. Zápas o strašlivý objev Krakatitu je opravdu strhující, plný napětí s notnou dávkou dobrodružství, prostoupený nejhlubšími city doslova trhajícími hrdinovu duši, postupným vývojem událostí odhalující nebezpečí lidské dychtivosti po definitivním ovládnutí hmotného světa a zdůrazňující nutnost odpovědnosti a etického konání. Jeho poselství je tak naprosto zjevné a stále živé i v dnešní, znovu poměrně pohnuté, době. 100 %
strixa
  7. 3. 2013, 19:38
Krakatit byl pro mě další knihou, která mi připravila velký příjemný překvapení. Čapkův úžasnej styl se mísí s utopickou vidinou světa a vytváří opět nadčasovou záležitost.

A navíc:
"Krásné jsou..nesmírné rozlohy času, věčný pořádek a stálost, a božské počtářství vesmíru; říkám vám, že...nic není krásnějšího. Ale co mně jsou platny zákony věčnosti? Přijde tvůj okamžik, a vybuchneš; vydáš lásku, bolest, myšlenku, já nevím co; tvé největší a nejsilnější je jenom okamžik. Ty, ty nejsi vřazen do nekonečného řádu ani započítán do miliónů světelných let; a tedy...tedy ať to tvé nic stojí za to! Vybuchni plamenem nejvyšším! Cítíš se sevřen? Tak tedy roztrhni svůj crusher a rozmetej skálu. Udělej místo pro svůj jediný okamžik. Tak je to dobře."

Zní to téměř jako text nějaký (sakra dobrý) písně, někdo by to měl zhudebnit!
Snow
  19. 2. 2012, 23:58
Fajnovka z povinné četby.\r\nKnihu doporučuji i když se spoustu lidem moc nelíbí, nedocení ji................................................
alena.marie
  4. 10. 2011, 14:14
Na můj vkus je to lehce perverzní kniha, což jí ovšem neubírá na kvalitě. Příběh je výborný, zasazen do vědeckého prostředí, dokonce chemie, což už je samo o sobě pro mě velké plus. Obdivuji Čapkovy znalosti, měl opravdu obrovský přehled...
VejaVenaVera
  10. 9. 2010, 0:51
Na to, že ta kniha měla přes 300 stránek jsem ji měla přečtenou za krátkou dobu :) Celkem mě bavila, byla zajímavá i po té stránce, jak Prokop střídal ženy, které mu přišly po nějaké stránce krásné.
andre
  4. 5. 2010, 21:38
U této knihy mne docela mrzelo, že autor z tak dokonalého nadčasového a na jeho dobu zcela geniálního tématu vymačkal tak málo, tedy alespoň jsem tento pocit po dočtení měl.
Ziriath
  8. 9. 2016, 2:31
Nedočetla jsem. Popisy romantických avantýr hlavní postavy mě znudily a odradily tak, že už jsem se k té bombě, k tomu důležitýmu, nedostala.
roso.mák
  22. 9. 2015, 20:52
Ke Krakatitu jsem se dostala náhodou. Půjčila jsem si z půjčovny na vyzkoušení čtečku a tato kniha byla jedna z mála čitelných, co tam byla nahraná. Tak jsem se do něj pustila. Abych řekla pravdu hlavní hrdina půlku času problouznil v nějaké záhadné neustále se vracející nemoci, asi od toho, jak to s ním na začátku švihlo a druhou polovinu také problouznil. Tentokrát za nějakou ženskou. A že se na něj lepily, jen se jedné zbavil, už tu byla jiná.

Celkově dílo působí poměrně absurdně, o což autorovi ale zřejmě šlo. Konec s "pohádkovým" dědečkem tomu dodává tu správnou tečku. Ne že by to byl můj šálek kávy, ale zhltla jsem to na posezení, takže to asi funguje. A je to tenké, klidně se do toho pusťte.
NikDisk
  18. 8. 2015, 10:02
Pocity z této knihy? Smíšené ... knihu jsem četla kvůli tomu, že jsem od Čapka četla už Válku z mloky (z které jsem byla naprosto okouzlená) a R.U.R. (taky moc pěkná kniha). Ze začátku knihy jsem absolutně nechápala, o co se skoro jedná. Přišlo mi, jako by autor sám nevěděl, co píše a v hlavě mu asi v té chvíli přeskočilo. Pak ale přišel zlom a najednou jsem pochopila o co vlastně i na začátku šlo :D kniha není ani vynikající, ale ani špatná ...
Dexter94
  2. 1. 2015, 13:43
Pro mě je na tomto díle, kromě toho že je hlavní postava stejně jako já chemikem úžasná morální rozpolcenost hlavního hrdiny. Nikdy jsem tak rozpolcené pocity ohledně postavy v knize neměl. Za to patří panu Čapkovi velké uznání.
sicco
  29. 12. 2014, 17:38
Asi jako každej, nedřív jsem viděl film, kde se Otakar Vávra snažil varovat před silou atomové bomby. Čapek v knize ing. Prokopa zbytečně utápí v milostných vztazích s princeznou a v halucinacích, démonem, atd... Je poznat, že Čapek byl obeznámen s předpovědí vynálezu atomové bomby i s tím, že by se atomová energie dala použít pro lidi, něco co svítí a hřeje (dnes jaderné elektrárny). Myslím, že ve své době Čapek slyšel i o předpovědi druhého vynálezu, vše prostupujících paprsků (a je známo, že Japonsko na těchto paprscích, co by zbani usilovně procovalo). J.M.Troska tento vynález napsal do paprsky života a smrti, my to dnes známe jako mikrovlnku, nebo wi-fi, ale Čapek tento vynález použil jako aktivátor Krakatitu. V každém případě, dobrej námět, ale věřím, že by to Čapek mohl napsat líp. Když srovnám Krakatit s Válkou s mloky, Krakatit je o dost slabší.
Mr.Dick
  28. 3. 2014, 2:59
Ač jsem se prokousával milostnou pasáží, jako celek je knížka dokonalá. Symbolismus, poslání a až mrazivá nadčasovost. Neuvěřitelné.

"Člověk musí myslet, k čemu je každá věc." "Člověk nesmí myslet jen na sebe a jako tvůrce má směřovat k tomu, aby se lidem líp pracovalo, aby to dalo hodně užitku, aby to taky svítilo a hřálo." Tuhle humanistickou myšlenku vložil do díla autor. Čtenáři ji tam mohli nalézti v letech dvacátých stejně jako v letech padesátých nebo dneska.
Karel Kunst
  2. 2. 2014, 15:49
Výborná kniha od Karla Čapka, ačkoliv poměrně náročná..:), po prvním přečtení se musím přiznat, že jsem trošku zmatený..osobně bych čekal trochu lepší konec, ale i přesto, výborná kniha..:)
markuz
  27. 7. 2013, 9:52
V souvislosti s Čapkem, jsou většinou zmiňována díla jako Hovory s TGM, Povídky z první/druhé kapsy, RUR nebo válka s mloky. Já osobně mám nejraději právě Krakatit, který mi příjde ze všeho, co jsem od Čapka přečetl takový pro mě nejpřijatelnější. Děj je svižný a postavy konzistentní. O používání krásné češtiny se snad u tohoto autora není ani třeba zmiňovat.
klarapech
  31. 3. 2013, 23:02
Jedna z nejlepsich knih co jsem kdy cetla, zajimavy pribeh, krasny jazyk a okouzlujici atmosfera. Nasla jsem par casti ktere jsem mohla cist porad dokola a stale jsem jimi byla okouzlena. Svou oblibenou cast si musi najit kazdy sam, ale myslim, ze by se to mohlo povest kazdemu vnimavemu cloveku se smyslem pro nadhernou cestinu.
malaMUSE
  31. 10. 2011, 22:21
Kniha mi doma na poličce už nějakou dobu stála a já měla pořád chuť ji přečíst, ale nikdy čas. Potom jsem se na ni vrhla a nelituji. Musím říct, že začátek pro mě nebyl lehký k přelouskání, ale pak se děj posunoval a bylo to čím dál lepší. Jako u každého Čapkova díla, konec mě vždy nechá sedět s otevřenou pusou. Paráda!
Anetka601
  18. 7. 2011, 20:00
Musím říct, že jsem se do této knihy pustila rovnou po hlavě. Vůbec jsem neměla problémy s nedočtením či ztrácením v ději. Kniha je skvělá, vždy se k ní ráda vracím.
mamlas
  10. 4. 2011, 17:32
Čapek dokáže pokaždé překvapit a nejinak je tomu i u Krakatitu. Na tuhle knihu jsem se vrhla po přečtení obsahu ze školních skript a musím říct, že je to o něčem absolutně jiném! Nemám ráda surrealismus, proto mě snové pasáže trošku obtěžovaly, ale jinak to bylo velmi poutavé čtení se zajímavými charaktery a nevšedním dějem.
JIRKA Z HRADCE
  30. 3. 2011, 16:09
Zajímavý,promyšlený,horečnatý,román.Též jsem očekával mnohem více )morálních a protiválečných aspektů(.Prostě je to náš Karel Čapek a čte se to vcelku dobře.
Ironfood
  25. 3. 2011, 16:34
Čekal jsem román o morálních aspektech vědeckotechnického pokroku, ale tohle je spíš milostný příběh, jehož hlavní hrdina se po odchodu ze své laboratoře zamiluje prakticky do každé ženské, kterou potká, a často upadá do různých delirií. Závěrečný morální apel z dnešního hlediska taky není nijak oslnivý. Ale rozhodně to není špatná knížka, takže takové lepší 3*.
Grušenka
  18. 3. 2011, 19:33
Příběh se odehrává na pomezí reality a snu, v první polovině je hlavní téma - krakatitu - podstatně odsunuto do pozadí. Nicméně kdo se tímto zdlouhavým a pro mě poměrně nezáživným začátkem prokouše a vychutná si závěr, pointu i poučení, neprohloupí. Stojí to za to.
lukca123
  31. 5. 2010, 14:12
Karla Čapka mám velmi rád jako osobnost, ale hlavně jako spisovatele. Líbí se mi jak díla, která vznikla jako kritika fašismu, tak i utopické romány, kde většinou varuje před zneužitím nějakého vynálezu či objevu. V knize Krakatit mě zaujal zejména díky myšlenkám, na svou dobu velmi pokrovým, v nichž píše o rozbíjení atomů a o energii v nich ukryté. Kniha je velmi poutavá, čtivá, jen některé milostné pasáže, zejména s princeznou, mě osobně dost nudily a trochu mi tak kazily celkový dojem z knihy.