Dějiny těla

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Pavel Mervart - 2014
ISBN: 978-80-7465-068-0

Pavel Mervart (2014) 978-80-7465-068-0 264

Rozlehlost pole rozpínajícího se mezi naprostoudeterminací biologické podstaty jedince a absolutním vlivem sociálního prostředí, lze chápat jako motivaci k výzkumu historických aspektů vnímání těla. Tělo v soudobém sociálněvědním bádání nepředstavuje neměnný fyzický objekt, naopak, důraz při zkoumání dějin těla je kladen na proměnu a vývoj funkcí, kterýchmůže tělo nabývat ve vztahu jedince a společnosti. Z tohoto důvodu se bádání o těle rozvíjí především na bázi mezioborových přístupů a širokého spektra zkoumaných témat a užívaných metod. V historii je tělo pojímáno jako proměnlivý historický objekt – neustále konstruovaný a rekonstruovaný fenomén, neoddělitelný od kulturního kontextu, do něhož se jeho nositel zrodil, v němž žil a zemřel. Každá společnost je podle tohoto přístupu charakteristická svým vlastním viděním těla. Historik jej proto nemůže považovat za danost, ale naopak za něco, co je nám zprostředkováváno systémem kulturních významů.Dějiny těla jsou charakteristické sledováním principu vzájemného ovlivňování biologických konstant lidství, tedy lidského těla a vlivu kultury, spolupůsobící na utváření lidské individuality. Publikace Dějiny těla: prameny, koncepty, historiografie přináší studie věnované těmto proměnám chápání těla v českých zemích od středověku do 20. století. (Založil/a: Kůstka)

togaf
  13. 11. 2014, 11:34
Mám ráda styl psaní Mileny Lenderová, proto se na naždou její knihu těším. V této knize je sice zastoupeno více autorů, ale věřila jsem, že se Lenderová obklopí dobrým týmem. Naštěstí mě moje víra nezklamala. Přísvěvky jsou až na pár výjimek čtivé a zvolená témata mě zaujala.