Proč existuje svět?

Proč existuje svět?

Podtitul: Existenciálně detektivní pátrání

Originální název: Proč existuje svět?
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Prostor - 2013
ISBN: 978-80-7260-291-9

Prostor (2013) 978-80-7260-291-9

Titul a podtitul knihy zcela přesně charakterizuje ústřední téma této monografické práce. Nejde o práci odbornou, filozofickou či kosmologickou, nýbrž psanou z živé osobní potřeby a určenou všem, kdo si někdy položili otázky typu „Proč je svět?“, „Proč jsem já?“, „Existuje Bůh?“.

Autor soustředěně a takřka umanutě zkoumá záhadu existence, kterou formuluje do základní otázky: „Proč je něco spíše než nic?“ Nejprve provede základní obhlédnutí obzoru, tj. načrtává, jak k záhadě existence přistupovala v dějinách filozofie a teologie. Situace na tomto poli se výrazněji proměnila a vyostřila poté, co byla všeobecně akceptována teorie velkého třesku. Posléze se pouští do podrobnějšího pátrání a zkoumá různé aspekty, stanoviska a možná řešení, včetně podotázek typu, co je nicota, v čem spočívá popírání Boha a v čem tzv. ontologický důkaz Boží existence, co je nekonečnost, věčnost, co je osobní existence a nakonec i smrt.

Ačkoliv Holtova kniha čtenáře uvádí do tajů kosmologie, matematiky, filozofie a teologie, je skutečně napsána jako napínavá detektivka. Autor provádí pátrání nejen obrazně, zkoumáním daných otázek, ale také doslovně – vyhledává a zpovídá ty, kteří mají k tématu co říci. A tak nedílnou součástí knihy jsou autorovy návštěvy předních myslitelů a zajímavých osobností současnosti, a zejména jiskřivé rozhovory s nimi – například s filozofem vědy Adolfem Grünbaumem, biologem Richardem Dawkinsem, fyzikem Stevenem Weinbergem, filozofem náboženství Richardem Swinburnem či spisovatelem Johnem Updikem. K mimořádným pozitivům práce patří také Holtův smysl pro humor, osobní ladění celého textu a jeho velké literární nadání.

Časopis The New York Times Book Review ji zařadil mezi deset nejlepších knih roku. České vydání vychází s úvodním slovem Tomáše Halíka. (Založil/a: TeJoUsHeK)

Hledající
  13. 5. 2014, 0:18
Jedná se o knihu, při jejímž čtení máte pocit, že stojíte před pootevřenými dveřmi, za kterými se odehrává něco důležitého, ale vy nemůžete vejít, jen chodíte nervozně okolo a doufáte, že ze světla a zvuků, které k vám pronikají, pochopíte alespoň něco, co se děje na opačné straně..bravurně z různých stran pojatá snaha o vysvětlení příčiny "proč něco spíše než nic", která samozřejmě vede ve výsledku k "remíze" mezi různými pohledy a vysvětleními (teolog, filozof, jaderná fyzik apod.). Doufám, že se ke knize vrátím, až budu na vyšší úrovni se svými znalostmi o dané problematice a budu tak sahat vystupujícím postavám aspoň po kotníky. Ale obrňte se trpělivostí, čtení fakt stojí za to.
jamalka
  15. 12. 2014, 12:18
Filozofický román, který rozhodně nepřečtete za dva dny, ale který je i přes svou tématiku psán dosti čtivě, přesto jistě vyžaduje opakovaná přečtení a hlubší zamyšlení...........rozhodně nečekejte jasnou odpověď na titulní otázku.
Ondřej Havala
  19. 11. 2016, 20:13
Kniha je napsána přijatelným a srozumitelným jazykem a dá se nazvat svým způsobem i detektivkou. Jak asi tušíte, kýžené odpovědi se samozřejmě nedočkáte. Přiznám se že jsem čekal trochu něco jiného.