Písečná kosa

ISBN: 978-80-7272-121-4

Dauphin (2007) 978-80-7272-121-4 261
Ivo Železný (1995)
Československý spisovatel (1970)

Písečná kosa patří k nejvíce temným, apokalypticky soumračným dílům, která autor napsal. Je to dílo vyprávějící příběh mladého adepta křižáckého řádu Alwina ze Sovince, je z dnešního pohledu potvrzením Körnerova stylu a tematické soustředěnosti na popsání života vykořeněného jedince v nelidském, děsivém světě.
Příběh, který se odehrává ve 13. století na pozadí válek mezi křižáky a Prusy, je ale přes své dobové zařazení moderním románem, který soustředěně popisuje nelidskost chování lidí uprostřed řádu, necitelnost a chladnost bez naděje na jakoukoliv možnost normálního života. Člověk v mezní situaci, kterou sám není schopen ovlivnit, se pak mění na studený, necitelný stroj na vyplňování příkazů nebo předem daných předpisů. Zbývá často jen zoufalství, vědomí absolutní konečnosti a zhnusení nad politickými čachry, které jsou i v rámci humanitního cíle schopny nelítostného vyvražďování. Autorova skepse a deziluze je navíc umocněna bravurním jazykem a nevšední, neotřelou obrazností, kterou se zařazuje k nepřehlédnutelným a velmi originálním spisovatelům druhé poloviny 20. století – o tom ostatně hovoří i Státní cena za literaturu, kterou Vladimír Körner dostal v roce 2006. (Založil/a: al-ma)

shawn
  2. 9. 2013, 15:20
Autor v úvodu poznamenává, že se nejedná o historický příběh. Budiž, mě ovšem toto jeho mimořádně sugestivní a syrové dílo prosycené všudypřítomnou melancholií a beznadějí, dokázalo navodit atmosféru středověké poloviny 13. století jako máloco. Vyrovnat se mu u mne snad může jen Údolí včel (jehož jedna postava se také mihne začátkem tohoto příběhu).
Ideální četba ke krbu, za nevlídného podzimního počasí.