Chování nočních motýlů

Originální název: The Behaviour of Moths

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2594-4

Knižní klub (2009) 978-80-242-2594-4 300

Psychologický thriller Chování nočních motýlů, v němž autorka s neobyčejnou zručností a citem pro monologickou formu vyprávění vystavěla temný fiktivní lidský příběh a propojila jej s vědeckým popisem detailů ze života hmyzí říše, je její literární prvotinou.

Ginny, osamělá stará žena, dožívá bez rodiny a přátel v rozlehlém a chátrajícím viktoriánském domě. Po sedmačtyřiceti letech se k ní nečekaně vrací mladší sestra Vivien a s ní nechtěně i Ginniny vzpomínky na rodinnou minulost. Pro Ginny to byl život na jedné straně strávený v izolaci a nepochopení a na druhé zcela naplněný vědeckým bádáním, neboť jej zasvětila pomoci svému otci Cliveovi - uznávanému lepideptorologovi. I díky tomu Ginny své líčení událostí a konfliktů, které se odehrály v jejich rodině a které měly leckdy tragické následky, hojně a s radostí prokládá popisy chování nočních motýlů a jejich srovnáváním se životem lidí.
Způsob, jakým Ginny podává skutečnost, však postupně odkryje její schopnost zkreslit realitu a přetvořit si ji podle svého. Poté co Ginny získá pocit, že Vivien ohrožuje její verzi minulosti, rozhodne se pro radikální řešení - a inspiraci k jeho uskutečnění načerpá ze svého vědeckého výzkumu... (Založil/a: al-ma)

Poppy Adams Poppy Adams
*??.??.1972

alča87
  13. 6. 2013, 19:52
Zajímavá kniha. Když jsem četla několik názorů v různých komentářích trochu jsem se bála "nudných" vědeckých pasáží, ale myslím, že skvěle ukazují myšlení hlavní hrdinky a vypravěčky. Vnímá svět jako vědec, smrt je pro ni jenom zajímavý námět výzkumu, prostředek k bádání. Napínavý konec a skvělé vyústění celého příběhu. Na začátku mi bylo Ginny líto a na konci jsem ji nesnášela.
togaf
  9. 5. 2013, 12:54
Ze vzpomínek samotářské Ginny čtenář získává pocit, že šlo o nadanou, uzavřenou dívku z milující rodiny. Obraz, který o sobě Ginny utváří ale postupně praská. Drobnosti, které tak docela nesedí do mozaiky vzpomínek, nakonec vyvolávají pochybnosti o samotné Ginny. Skvěle dávkované napětí a odhalování kostlivců ve skříni jsou doplněny exkurzí do lepideptorologie. Plus ta krásná knižní obálka...
MargarethMatthews
  16. 8. 2013, 21:16
Neurazí, nenadchne. Některé popisné pasáže se mi líbily a uchvátily mne, jiné naopak ne. Čtivé to ale rozhodně je a v podstatě je příběh otevřený čtenářovým představám a spekulacím.
ribička
  2. 11. 2014, 21:11
Nadprůměrná, ne moc náročná kniha. Líbí se mi vývoj všech hlavních postav. Můj názor a pohled na ně se vyvíjel a měnil s nimi, v závislosti na odkrývání rodinné špíny.
Orina
  11. 12. 2011, 15:57
Chvílemi je děj trochu těžkopádnější, ale i tak je to dobré čtení. Bohužel už od začátku jsem věděla, jak to skončí.
Eset
  11. 7. 2013, 7:20
Knihu jsem si koupila hlavně kvůli přebalu a vůbec jsem netušila jestli se to bude dát číst. Naštětstí se kniha hrozně dobře čte a konec pro mě byl absolutním překvapením.
nataliethomp
  7. 6. 2016, 16:22
Zvláštní a zajímavá kniha. Líbila se mi, ale někdy byly pasáže o líčení života motýlů a vůbec biologické vsuvky velmi zbytečné a četla jsem je jen z nutnosti. Příběh byl jinak zajímavý.
eleni.rat
  14. 10. 2013, 16:21
Kniha má velmi krásný přebal (jak již zde bylo několikrát zmíněno :)), je čtivá a prokládaná informacemi z biologie a četlo se to velmi pěkně a rychle (půlka přečtená ve vlaku, druhá po chvilkách o víkendu). Nepřišlo mi to ale moc jako thriller (i když druhá půlka ve mě vzbuzovala větší a větší zvědavost, co se bude dít dál) a trošku mě zklamalo, že spousta otázek, které během čtení vyvstaly, zůstala nezodpovězená. Ale jinak příjemné čtení.
Aileen7
  1. 8. 2012, 18:41
Kniha se nečetla špatně,ale časté prokládání děje vědeckým bádáním hlavní hrdinky mě trochu nudilo.Musím však uznat,že jinak byl příběh celkem napínavý.Až se mi chvílemi i tajil dech. Pravdou ale je,že konec byl opravdu víc než předvídatelný...
mrmla
  2. 10. 2014, 9:50
Tak jako i ostatní nadšence mě zaujal nejen přebal knihy, ale i samotná představa toho, že hlavní hrdinkou je 70ti letá uzavřená lepideptoroložka, Ginny. Prostřednictvím Ginny můžeme sledovat nejen útrapy stáří, problémové dětství a dospívání, ale i to, jak svět vypadá pohledem vědce. Musím i vychválit, jakou plynulostí a ladností autorka zvrátila celý děj. Četla jsem ji jedním dechem.....
IVKO
  25. 12. 2013, 11:00
Kniha mě velice zaujala svým krásným a milým obalem, narozdíl od nemilého vyvrcholení celého příběhu. Do knihy jsem se začetla a četla se sama. Rozuzlení celého příběhu bylo pro mne nečekané.
sashenka
  18. 8. 2013, 12:05
Kniha se četla dobře, nicméně děj mě moc nenadchl..jako psychologický thriller to na mě moc nepůsobilo, především mi tam chybělo napětí..za obsah dávám 50 %, za již několikrát zmiňovaný krásný přebal přidávám 10 % navrch.
kytina
  29. 7. 2013, 15:52
Knihu jsem si koupila kvůli krásnému přebalu. Občas trochu předvídatelné, ale špatné čtivo to není..i když mě to občas trochu nudilo.