Pouliční fotografie

Zoner press - 2013
ISBN: 978-80-7413-245-2

Zoner press (2013) 978-80-7413-245-2 160

Anotace

Existuje fotografický žánr, který kromě schopnosti vidět vyžaduje i jiný smysl: čich. Čich na situaci, tedy schopnost být ve správný okamžik na správném místě, dokázat zachytit jedinečnou situaci, která vzápětí přestane existovat; to vyžaduje zkušenost, předvídavost, vcítění i pohotovost.

Publikace je základním průvodcem pro každého, kdo by se chtěl věnovat pouliční (street) fotografii. Na rozdíl od jiných knih o fotografování, se tato více zabývá i chováním fotografa: popisuje techniky fotografování na veřejnosti, učí, jak má fotograf splynout s okolím a stát se neviditelným. Samozřejmě se ale uvádí i vhodná fotografická technika pro street fotografii – fotoaparáty, objektivy, ale současně i způsob, jak fotografovat, jak nastavovat expozici a jak ostřit třeba v situacích, kdy fotograf nemůže zdvihnout fotoaparát k oku. V pouliční (street) fotografii se fotograf musí vypořádat i s nedostatkem světla, musí fotografovat ve špatně osvětlených místnostech a za špatného počasí.

Ediční řada Fotografie v praxi je určena všem zájemcům o digitální fotografii (i když ji mohou využít i fotografové pracující stále s klasickými filmovými fotoaparáty). Postupně v této řadě vycházejí specializované publikace pro různé okruhy problémů, které zajímají každého fotografa. Výhodou těchto knih je skutečnost, že se v nich stále dokola neopakují informace o základech fotografování, fungování digitálního fotoaparátu a podobné věci, kterým se v jiných publikacích věnuje spousta místa. Každá z knih se zabývá pouze určitou oblastí fotografování a probírá ji důkladně v rozsahu vhodném pro začínajícího až středně pokročilého fotografa.

Knihy řady Fotografie v praxi obsahují i cvičení, která by měl čtenář absolvovat, a ukázku, jak tato cvičení splnili studenti autorových kurzů. Podnětné je i autorovo hodnocení a poznámky k těmto ukázkovým fotografiím (Založil/a: Rosie5)

casper
  4. 1. 2016, 19:07
Kniha zaměřena na pomoc začínajícím i zkušenějším fotografům. Nenásilnou formou radí jak se vypořádat z různými nešvary kterých se dopouštějí fotografové. Víceméně z průměrných fotek pomáhá vytvářet lepši fotky...Mě osobně pomohla a sem rad že něco takého vychází...Tento autor je aspoň pro mne vynikající...