Originální název: Válka s Mloky
Poprvé vydáno celosvětově: 1936

Carpe Diem - 2015
ISBN: 978-80-7487-120-7
Vyšlo jako e-kniha

Carpe Diem (2015) 978-80-7487-120-7 177 Vyšlo jako e-kniha.
Carpe Diem (2015) 978-80-7487-090-3 169 Rozšířená verze, e-kniha
František Borový (1947) 348
František Borový (1945) 348
František Borový (1939) 348
František Borový (1936) 348

Autor ve svém slavném románu popisuje nezadržitelnou invazi nepřátelské síly, která byla zpočátku bezvýznamná, ba směšná. Zároveň však upozorňuje na skutečnost, že demokratické síly ji ve svém důsledku podporovali a tím pádem se spolupodíleli na svém zničení. Touto kritikou postihuje především politické, průmyslové a obchodní kruhy. Ve smírné ukončení už nedokáže věřit - spoléhá na to, že se „mloci" postaví jedni proti druhým a vzájemně se vyhubí.
Čapek dokázal své poselství vyjádřit s nenapodobitelným vtipem, ironií a postřehem pro detail. Díky tomu je Válka s mloky i po více než šedesáti letech jeden z jeho nejčtivějších románů a právem patří do literárního odkazu dvacátého století.

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

Richie
  8. 11. 2015, 12:44
Válka s mloky aneb jak vrátný Povondra v touze po diškereci zapříčinil zkázu lidské civilizace. :-)
Satirický či sarkastický styl obvykle nevyhledávám, ale Čapkova kniha se mi docela líbila i pro svůj přesah do roviny fantasie a utopie spolu s určitým morálním poselstvím. Čapek si umí skvěle hrát se slovy a umí trefně ukazovat na různé neduhy lidské společnosti. V románu najdeme plno vtipných narážek na skutečné historické postavy nebo události, stejně jako vylíčení mentalit a zvyků různých národů.
Konec je otevřený, a tak si každý může sám domyslet dopady oné lidské honby za byznysem a osobním prospěchem.
Čapkův satiricko-pohádkový styl moc nemusím, takže knihu nehodnotím příliš vysoko, ale uznávám, že právem patří do zlatého fondu české literatury. 70%
Magyana
  26. 10. 2015, 12:51
Obsahuje spoiler spoiler Čapek prostě umí, to je bez debat.
Díky čtenářskému kroužku jsem si osvěžila Válku s Mloky, kterou jsem četla už dost dávno, a jsem za to ráda. Je to skvělá kniha, psaná z velké části jakoby novinářsky odlidštěným stylem, který má obrovský drajv. Způsobí, že ze začátku na Mloky hledíte skoro s něhou - skoro jako na svoje dítě, které začíná dělat první krůčky, učí se mluvit, číst a vyráží do světa. Následně se rozčílíte, když čtete téměř nezúčastněné pojednání o otrokářském zacházení a o pokusech na Mlocích - a v tu chvíli Mlokům fandíte a říkáte si: chudáčkové malí, nandejte to těm hnusným nadřazeným opicím.
A pak Mloci udeří.
A vám zatrne.
A trnete dlouho, protože vám dojde, kdy vlastně Čapek tuto knihu napsal a co všechno následovalo, když se jiný "Chief Salamander" rozhodl, že potřebuje více životního prostoru ve jménu "Pravého Mloctví"...
Poslední kapitola, ve které rozpráví autor sám se sebou, je dokonalá tečka nad i.

"A potom?"
--- Dál už to nevím.
janeicka
  13. 4. 2014, 21:43
Perfektní román, ani jsem nečekala, že mě tak chytne :-) Pasáže s poznámkami pod čarou a různými ústřižky z novin mi nevadily, jen mi to pěkně dokreslilo celý děj a přidalo na věrohodnosti. S otevřenou pusou jsem zírala, jak dokázal Čapek předvídat budoucí vývoj - pasáže s nordickým árijským mlokem a jeho prodlouženou lebkou perfektní, stejně jako narážky na Brity a jejich chování (britský národ klesl tak hluboko, že si díky blokádě snědl všechny své závodní koně - prostě dokonalé). Hodnotím plným počtem a těším se na další Čapkova díla, která si chci brzy přečíst.

"...a když anglický premiér počtvrté v dějinách světa přerušil v sobotu večer svůj víkend a vrátil se kvapně do Londýna, počalo se tušit, že jde o událost krajně vážného významu mezinárodního."
Anael
  1. 9. 2012, 13:40
Nadčasová kniha, která mě moc bavila. Román mě vtáhl už na začátku a hltala jsem každou stránku až do konce knihy. Konec byl smutný, ale nevyhnutelný.
ForFreedom
  22. 2. 2011, 13:00
Typická, snad trochu méně zdařilejší Čapkova tvorba, nicméně stále pedantsky navýši a s potřebnou noblesou. Osvěžení v podobě reportážních článků se sice nekonalo, ale za bravurní sarkazmus a všeobecné platné varovné myšlenky 4/5 (na RUR to zkrátka nemělo).
(PS: Škoda, že v dnešní době taky nemáme takového Karla Čapka se svými ironickými jízlivými posřehy)
Kukpiss
  14. 3. 2012, 20:56
Rok 1936, mír a Válka s mloky: "Waleský princ vlastní rukou vyoral první brázdu na hřišti Royal Golf Clubu, aby tam byla pěstována mrkev pro londýnské sirotčince. Na tennisových kurtech ve Wimbledonu byly nasázeny brambory, na závodišti v Ascott byla naseta pšenice." O pár let později za války už se v Hyde parku v Londýně pěstovaly brambory. Bylo by velmi těžké hledat lepší českou knihu.
VerenaLord
  31. 1. 2013, 0:07
Utopistický román, který mi lehce připomíná dílo Orwella. Mám ráda Čapkova díla kvůli jeho schopnosti pro veselé milé vyprávění a také pro jeho skvělý detailní popis. Podobenství mloků jako blízkých přátel a nakonec těch nejnepříjemnějších nepřátel - skvělé!
Abigor
  20. 1. 2013, 19:32
Mě se to moc líbilo, publicistické vsuvky byly zajímavé, nicméně forma poznámky pod čarou byla otravná, pořád měnit strany... Prostě otrava. Jinak ale občasný vtip se vždy povedl, sloh je jednoduchý, krásný. Příběh je silný, má spád. Konec je nemilosrdně dotažen, má to všechno, co kniha má mít! No, nemá cenu se o tom rozepisovat, prostě kniha par excellence!
prkali
  8. 6. 2016, 18:41
už ta předmluva... zejména její konec:
"Tož to je to celé; psal jsem své Mloky, protože jsem myslel na lidi, vybral jsem si za podobenství zrovna Mloky, ne že bych je měl raději nebo míň rád nežli jiné boží tvory, ale proto, že jednou byl opravdu otisk třetihorního velemloka omylem považován za zkamenělinu našeho předka; mají tedy mloci mezi všemi zvířátky zvláštní historické právo, aby vystoupili na scénu jako náš obraz. Ale i když byli jen záminkou, aby bylo možno vylíčit věci lidské, bylo autoru nutno vžít se i do mloků; byla to poněkud sychravá zkušenost, ale konec konců stejně kouzelná a stejně hrozná jako vžívat se do bytostí lidských."
1936 ..................................................................................................... KAREL ČAPEK
Tojaheva
  3. 11. 2015, 20:07
Je to druhá kniha, kterou jsem od Karla Čapka četla a stále vysoké hodnocení. Knížka je úžasně čtivá a musím přiznat, že nejvíc se mi líbila poslední kapitola, kde spisovatel rozmlouvá sám se sebou. U toho jsem snad ani nemrkala.
LadysR2
  28. 1. 2013, 16:34
Tak to si pamatuju. Mloci jako kámoši, ze kterých se nakonec po přemnožení stanou nepřátelé. Asi dobový poukaz na Velkoněmeckou říši. Výborný!
Gustik5
  20. 12. 2013, 0:28
Výborná a nadčasová kniha, tenkrát když jsem ji četl, mne však od dočtení odrazovaly sice precizně a velmi reálně zpracované, nýbrž pro mne nudné novinové články. A ač se mi možná i více líbil Krakatit, Válka s mloky je nadčasovou klasikou, která v sobě nese jakési zrcadlo nám a naší společnosti.
ROB33
  14. 9. 2016, 11:53
Karel Čapek byl opravdu vyjímečný autor. Spousta myšlenek, především v závěrečných kapitolách je nadčasových. Některé části knihy byly jaksi zbytečné, ale i tak se jedná o výtečné dílo, které je dá se říci aktuální i dnes.
Fešná Bleška
  20. 7. 2015, 12:19
Kniha, které lze vytknout jen málo věcí. Vychvalovat její nadčasovost nemá smysl, stejně tak libování si nad čtivým stylem, kterým je napsána. Opravdu, tohle je diametrálně rozdílé od například z mého pohledu neuvěřitelně nudných Povídek z jedné a druhé kapsy. Děj vám ubíhá pod rukama, plný postřehů, dodatků a poznámek pod čarou, většinou symbolizovaných ústřižky novin. Velkou péči dal autor i biologické stránce ,,dělníků moře" a dal jim tak punc uvěřitelnosti. Kniha je plná ironických narážek, nicméně ne natolik, aby narušily temnou strunu, na kterou Čapek vytrvale brnká. Nebudu srovnávat s dramaty, ale co se týče prózy, je Válka s mloky jednou z nejlepších.
Hledající
  20. 8. 2011, 23:47
Klobouk dolů, jestliže Krakatit ve mně vyvolal spíše smíšené pocity určité nenaplněnosti toho co jsem od něj ( příběhu i autora) očekával, tak Válka s mloky je jednoznačně skvělý román, který jsem hltal od začátku do konce. Rozšířit s humánním úmyslem novou zvířecí rasu, zatáhnout ji postupně přes formu pracovní síly do kolotoče průmyslu, obchodu apod., umožnit její přemnožení a vytlačení lidí do pozice druhořadé a zbytečné entity, to snad dokáže fakt jen člověk ve své pýše, nenasytnosti a zaslepenosti, přestože prvotní pohnutky (ve vztahu k mlokům) nemusely být zcela špatné. Je děsivá představa postupně milionových až miliardových zástupů zvířecích jedinců, kteří nemají emoce, ambice, vzájemnou nevraživost, ale kteří jen svou masou pohltí vše, a kteří se nakonec postupně začínají měnit ve svém chování vůči člověku. Dokonce se chce říci - dobře vám tak, lidé..zamlouval se i způsob psaní, forma s "novinovými doplňky", které tomu dodávaly punc originality a věrohodnosti..skvělé, není co dodat.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:15
Nejspíše jedna z nejlepších Čapkových knih. Miluju tu 'národovost' která je v jeho knihách úžasně patrná. I když má knih a příběhů na toto téma poměrně dost, toto je jedno z nejlepších provedení, které za přečtení rozhodně stojí!
svenny
  28. 6. 2013, 1:06
Zcela typicky Capkovske sci-fi (tehdy jeste "utopicky roman") - uzasny a originalni napad, perfektni gradace apokalyptickeho pribehu a dost zpackany konec s pouzitim deus-ex-machina, jen aby to dopadlo dobre.
Ale co, byl to prukopnik, a i diky jeho nasilne nasroubovanym happy endum je dnes uroven sci-fi tam, kde je.
Jokolo
  2. 4. 2013, 22:22
Snad nejtypičtější ukázka Čapkova stylu, velmi zdařilá. Nebudu tu psát, jak to všechno krásně předpověděl a jak byl geniální, to všichni víme, znovu by mi vyvstával v mysli pojem "Český Orwell". Prostě je to super, i pro ne zrovna zaryté fanoušky je to rozhodně vhodné dílo, protože je to čtivé, lehké a příběhu nechybí spád.
Manon
  29. 11. 2013, 14:35
Kniha mě vtáhla do děje a neodtrhla jsem se dokud jsem ji nedočetla. Konec je opravdu smutný a kniha velmi nadčasová.
Martin
  15. 10. 2013, 16:57
Neuvěřitelné do jakých detailů byla popsána anatomie mloků, jak podrobně Čapek vylíčil zánik lidstva. Dokázal si vymyslet desítky naprosto uvěřitelných novinových zpráv a navrch celou knihu ukončil zajímavou utopistickou filozofií, k jejíž funkčnosti nebyla zapotřebí ani nadměrná dávka stupidity, kterou ve svých knihách lidem připisoval George Orwell.
Veveruna*
  24. 2. 2013, 15:22
Začátek naprosto geniální, vyprávění kapitána Van Tocha o setkání s těmi jeho tapa boys mě tak moc bavilo, že jsem jenom doufala, že to tak skvělé bude až do konce. Ale pak přišly dějiny Mloků a poznámky pod čarou pak to bylo, no, realistické. Hallo, vy lidé, co jste si nadrobili, to si snězte. Výborně napsané.
MatesS
  11. 11. 2012, 15:33
To je stejně až neskutečné, jak si Čapek hraje s důsledností a všechno musí stvrdit novinovými titulky ve všech možných jazycích.. A taky ale jak nevinná úvodní událost dokáže zamíchat životy zúčastněných...
VaclavB
  12. 1. 2015, 17:00
Drama, které jako mnohá jiná Čapkova díla předběhlo svou dobu. Originální, vtipné, překvapivé i po tolika letech. Konec nechává lidem naději a odhaluje autorův niterný soucit s lidmi - ne proto, jak se chovaji, ale prostě proto, že to jsou - lidé.
Alduin
  27. 3. 2014, 22:51
Geniální kniha od geniálního autora. Znovu se stala nadčasovým bestsellerem, tak jak to je koneckonců u pana Čapka zvykem. Lidstvo se ukáže znovu ve své špatné podobě. Mně osobně se kniha moc dobře nečetla, útržky novinových článků nebyly zrovna moc atraktivním čtením, i když chápu jejich smysl. Čapek dává lidstvu opět naději, lidé mohou doufat, že Mloci budou trpět stejnými "syndromy" jako jejich předchůdci a že se vyhubí. Nejvíce mnou hnula postava vrátného, který si vyčítá, že otevřel dveře lidem, kteří způsobí zkázu celé jedné civilizace.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 23:33
Ačkoli Válka s mloky není mou nejoblíbenější Čapkovou knihou, určitě stojí za přečtení. Karel Čapek prokazuje nejen své spisovatelské, nýbrž i novinářské schopnosti, stejně jako neuvěřitelné znalosti a předvídavost. I dnes je možné si v jeho dílech najít značné množství aktuálních informací.
Lerenika
  27. 7. 2013, 17:43
Asi moje nejoblíbenější česká knížka. A i autor.
Kdo četl ví, dále není nutno rozebírat.
Na Čapka se nikdy nesmí zapomenout! Válku s mloky by se měl přečíst každý člověk, ať neopakujeme své chyby, jak máme ve své povaze.
ilon-a
  14. 2. 2013, 20:29
Naprosto úžasná knížka, myslím, že jedno z Čapkových nejlepších děl vůbec. A celkově to byla asi nejzajímavější kniha, co sem kdy četla. Líbí se mi Čapkova originalita a styl psaní. Na Válce s mloky mě bavilo, jak dokázal zachytit lidskou hloupost. A také mě velmi nadchnul konec - žádný happy end, ale opravdu co si lidi nadrobí, to si taky slíznou.
-Nikola-
  7. 5. 2013, 20:14
Neuvěřitelné dílo, zvlášť když mě doprovázely zdařilé ilustrace pana Borna. Autor tuto knihu velice dobře propracoval a mě bylo až skoro líto, k jakému konci se to schyluje, protože mi bylo jasné, že by se lidstvo zachovalo stejně. Kniha první na mě působila jako nějaká pohádka o tajemných stvořeních. Děj mě místy úplně pohlcoval, nemohla jsem ani cítit postavu Miláčka Li! Opravdu zdařilé dílo.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 14:39
Kniha mě naprosto pohltila. Je to jedna z nejzáživnějších knih, které jsem kdy četl. Krásné prolínání sci-fi a dokonalého předpovězení politických hrozeb.
Paity
  6. 9. 2013, 14:06
Svým způsobem velmi nadčasové dílo Čapka právem patří mezi jeho přední romány. Možná překvapivě i dnes má kniha čtenářovi co dát.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:56
Tuto knihu jsem napoprvé otevřela a po pár stránkách rychle vrátila do knihovny. Nedávno jsem se k ní ale vrátila a dočetla ji během dvou dnů. Podle začátku mi přišlo, že ta kniha není nic pro mě. Takový typ nemusím. Ale samozřejmě to má i druhý význam, když to máme v maturitní a když je to Čapek. Napodruhé se mi to líbilo :)
Čte se o to rychleji, že to není stálý text, ale poměrně krátké kapitoly se spoustou ,,výstřižků" z novin apod.
To mě taky zaujalo, že všechny informace v knize jsou věruhodně podloženy různými ,,vědeckými" informacemi, které se objevují právě v těch novinových článcích apod. Do puntíku promyšleno. A slovní zásoba pana Čapka vážně objemná :)
Doporučuji si ji přečíst :)
Marnotrat
  7. 7. 2013, 19:47
Nejlepší kniha kterou jsem od pana Čapka četl. Odraz lidství v té nejzhovadilejší podobě, lakota, válka, domnělá nadřazenost. Všechno se stále opakuje a my ne a ne si z toho vzít ponaučení i když si o to můžeme tak hezky počíst jako v tomto díle.
Barca9358
  25. 2. 2016, 13:45
Smekám před géniem Karla Čapka. Tohle je vážně brilantně napsaná kniha, přičemž některé její prvky jsou bohužel stále aktuální. Rozhodně stojí za přečtení, neboť kvalitní literatury není nikdy dost.
Veunek
  2. 2. 2015, 21:02
Tak tohle bylo něco! Pan Čapek opět dokázal, že je prostě Spisovatel s velkým S. Válka s Mloky disponuje skvělým příběhem, přičemž nejvíc mě bavila humorem sršící první část. Co mě ale osobně bavilo snad ještě víc je spisovatelův jazyk a styl psaní. Všechno je zkrátka tak čtivé; a moc pana Čapka obdivuji za to, jak v každém slohovém stylu dokáže prostě vynikat - viz druhá část knihy (výstřižky z novin pana Povondry). Prostě na jedničku s hvězdičkou!
cmax
  31. 10. 2013, 21:30
Možná pokud by se kniha jmenovala prostě “Mloci”, užil bych si ji víc. Takhle jsem tři čtvrtiny knihy jenom očekával avizovanou válku, krčil rameny nad vysvětlováním, jak se to vlastně všechno vyvíjelo a nadával aktérům za to, že ve svém rozhodování neberou ohled na tak zřejmá rizika. Když válka nakonec přišla a začínala dostávat grády, byla hned pryč.

Je fakt, že česká beletrie mi dvakrát nevoní: mám rád vyváženost a v našich národních skvostech často převažuje tuctové rozumování nad akcí. Tento titul sice není úplně výjimkou, ale panu Čapkovi všechna čest, že i já se svým přístupem jsem Válku s Mloky strávil velice snadno.
Cermag
  12. 11. 2015, 9:37
U Čapkových knih mám zatím vždy dva protichůdné názory:
- skvělá myšlenka, perfektní zvládnutí pomalého vývoje začleňování mloků a popis jejich vývoje, zvyšování jejich práv až po zkázu, způsobenou lidmi a jejich chamtivostí. Zároveň je potřeba i vzít v potaz, že to psal těsně před 2WW a částečně v knize i předpověděl budoucí vývoj

- na druhou stranu mi Čapkův styl psaní extrémně nevyhovuje, používá několik pohledů, které mi tam vadily (hlavně novinové články), kniha netáhne ke čtení, musel jsem se pomalu nutit, abych nečetl něco jiného a dočetl to do konce.

Jako nejlepší považuji poslední pětinu knihy, která nese nejvíce sdělení k zamyšlení.

velkyrobik
  22. 9. 2014, 16:10
Tohle byl teda oříšek. Autor dokonale ovládá literární formy, avšak foremy kterých používá jsou přísně konzervativní. Čtení vás nadchne asi jako listování novinami, nebo sledování zpráv, protože tak to přesně i je. Povětšinou čtete zprávy z celého světa, z různých oborů týkající se však téže kauzy. Skládáte si je jako nějaký historik, aby vám vzešel celkový obraz vývoje jisté situace v určitém období. Nejvíce klasického vyprávění pohromadě, najdeme snad jen začátkem knihy. Kapitán J. van Toch a mloci. Tady mě kniha opravdu bavila. Později však následuje dění na jachtě Gloria Pickford a postava drahouška Li představující ukázkovou dekladaci babského debilismu, mne natolik iritovala, že jsem se prostě musel zmínit. Po té se v díle pobíráte zmiňovanými zprávami z tisku, přičemž se potýkáte s cizími jazyky, exotickými názvy, zahraničními výrazy, odbornými termíny a všemožným slengem. Fond písma se také mění a někde si počtete například švabachem. Vysoce vzdělaní třeba ocení, pro jiné možná náročná kniha.
Bifftekk
  13. 9. 2013, 15:15
Román by byl dokonalý, nebýt části po stopách civilizace. Ta se mi tak špatně četla, že jsem myslel, že tu knihu už nedočtu. Celkově dám 4. (První část 5/5, druhá 1/5, třetí 5/5)
Preceda
  29. 8. 2013, 21:00
Knihu jsem přečetl už dvakrát a pokaždé v ní člověk najde něco nového. Obzvlášť se mi líbilo, jak byl hlaví příběh doplňován články z novin. Netradiční forma. Určitě doporučuji.
skranak
  22. 8. 2013, 11:50
Velmi zajimava kniha,jsem rada,ze jsem se k teto literature konecne donutila. Capek je opravdu nadcasovy autor. Doporucuji vsem kdo ho jeste necetli.
honzajh
  11. 2. 2011, 18:59
Vůbec nesouhlasím s Wyrdaem8 tahle knížka je geniální a jedná z nejlepších co kdy Čapek napsal, právě ten popis a to že je příběh rozprostření do několika let a skoro do každé části Země to z tohoto díla dělá velkolepím.
depeche
  11. 1. 2011, 15:23
Výtečné dílo, vytvoření vlastního světa, kde se i tak projeví lidská chamtivost a otrokářství, výtečně vymyšlené novinové ústřižky a finále celého příběhu, jsem rád, že jsem tuhle knihu neminul
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:47
Tuto knihu jsem přečetl jakožto vůbec první větší Čapkovo dílo, zřejmě taktéž proto, že je světově nejznámějším, a zanechalo na mě poměrně silné stopy, protože se jedná skutečně o vynikající obraz tehdejší i dnešní společnosti. Zpočátku jsem si sice musel trochu zvyknout na nejednotnou formu jednotlivých kapitol, z nichž některé jsou spíše reportážního charakteru, zatímco jiné v podstatě vypráví krátké, do sebe zapadající, příběhy dokreslující celý utopický běh ukazovaných událostí, ale potom jsem si již jen plně vychutnával jejich obsahovou i humornou stránku. Zvláště vynikající je pak závěrečná autorova promluva k sobě samému a přemítání o tom, jak by se celý příběh měl dále vyvíjet a jakým způsobem by měl být zakončen. 90 %
dreadie
  11. 4. 2014, 13:37
Právem se tato kniha řadí mezi největší klenoty české literatury. Velice čtivé, na svou dobu opravdu nadčasové.
irýna
  12. 1. 2014, 19:46
Knížka mě mile překvapila,jen mě nebavilo číst povině npovinné vsufky,ale nakonec jsem to přelouskala a nelituju.Dobré české čtivo
BAADRAAM
  22. 2. 2013, 17:56
Karel Capek byl ceskym geniem. Knihy jako Valka s mloky, Bila nemoc, RUR a Krakatit to jen dokazuji. Nezapomenutelna kniha s originalnim pojetim. Vazime si Vas Karle Capku, kam se na Vas hrabe takovy Viewegh, ktery Vam nesaha ani po kolena!
long.tall.sonny
  23. 6. 2012, 17:37
Nejlepší referát v mým životě. :) Fascinuje mě, jak přesně Čapek předpověděl události, které se měly stát! Akorát pasáží s novinovými články jsem se prokousala jen s námahou; proto dávám 4 hvězdičky.
FireTight
  9. 12. 2011, 13:51
Moje zřejmě neoblíbenější knížka od Karla Čapka (samozřejmě krom Dášenky) neboť krásně nastínil, jak člověka může zničit jeho "zásahy do přírody". Mimochodem, strašně se mi vždycky líbilo, jak na posledních přibližně padesáti stranách Čapek nádherně nastínil vývoj nacismu! :)
RomiV
  25. 6. 2016, 15:36
Kniha “Válka s mloky” od Karla Čapka je často označována jako sci-fi, ale podle mého názoru jsou v ní obsaženy snad všechny žánry. Čapek si umí opravdu dokonale hrát se slovy a také toho často využívá - někdy se mi zdálo, že až moc. Dokáže popsat děj i postavu do nejmenšího detailu, ale hlavně postavám věnuje opravdu velikou pozornost.

Některé části knihy byly tedy až moc "upovídané" , jiné byly opravdu akční, další klasické sci-fi, ale celá knihy byla především k opravdu velkému zamyšlení, a to nejen z pohledu světové politiky, ale i takové "drobnosti" , jako je chování lidí v rodinách. Po celou dobu kniha postupně graduje až k opravdu strhujícímu konci , který jsem přečetl jedním dechem a po dočtení jsem si ihned řekl, že musím co nejdříve přečíst i další knihu od tak kvalitního autora, jakým Karel Čapek určitě je. :-)
knihomolik1
  8. 6. 2016, 8:37
Další nadčasové dílo! Čapek byl prostě génius.
Je pravda, že druhá část knihy, plná novinových ústřižků pana Povondry, byla těžším čtivem, ale tato část tam prostě patřila, a ubírat hvězdy knize kvůli tomu nebudu.