Život Jana Nerudy: Dopisy - dokumenty 4. díl

Život Jana Nerudy: Dopisy - dokumenty 4. díl Originální název: Život Jana Nerudy: Dopisy - dokumenty 4. díl

Československý spisovatel - 1956

Československý spisovatel (1956) 566

Čtvrtý svazek dokumentů o životě a díle Jana Nerudy shrnuje události z časového úseku necelých dvou let, z roku 1863 a ze tří čtvrtin roku 1864. V té době poznává Neruda život v zahraničí (cestuje po Německu. Francii a Belgii), informuje o něm českou veřejnost ve svých fejetonech, otiskovaných v "Hlasu", a účastní se budování kulturního a společenského života u nás, zasahuje podnětně do činnosti právě založené Umělecké besedy a chce působit i jako dramaturg Prozatímního divadla. Konservativní část české společnosti však ostře vystupuje proti Nerudovi a reakční žurnalistika napadá v Riegrově deníku "Národ" příkře a nespravedlivě celou dosavadní Nerudovu literární činnost. - V závěru jsou připojeny obsáhlé dodatky k přechozím třem svazkům publikace. (Založil/a: vladislaus)