Stín banyánu

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2291-1

Ikar (2014) 978-80-249-2291-1 376

Výjimečný debutový román Vaddey Ratnerové, autorky s nevšedním citem pro jazyk, o naději, síle dětské představivosti, lásky k příběhům i k životu samotnému, který se odehrává na pozadí jedné z nejtemnějších a nejbrutálnějších kapitol lidské historie.
Píše se rok 1975 a pro sedmiletou Raami ze dne na den končí dětství. Její otec se za rozbřesku vrací ze své pravidelné procházky se zprávou o bojích, které právě zachvátily ulice Phnompenhu, hlavního města Kambodže. Chaos revoluce a následný teror záhy rozdrtí všechny představy, které doposud holčička o světě měla. Ve světě novém, v němž se smrt, hladovění a tvrdá práce na hranici fyzických možností stanou něčím tak hrůzně všedním a všudypřítomným, se malá Raami upne k tomu jedinému, co jí z násilně přervaného dětství zbylo – k tradičním kambodžským mýtům a legendám, které jí vyprávěl otec. V ovzduší brutálního systematického teroru, kde je paměť brána jako nemoc a záminka popravě, se dívka snaží s jejich pomocí bojovat o každý další den, kdy zůstane naživu. (Založil/a: Kůstka)

Vaddey Ratner Vaddey Ratner
*??.??.1970

janeicka
  19. 7. 2015, 16:41
"Zůstane nás jen tolik, kolik zbývá ve stínu banyánu..."

Myslím si, že není mnoho knih, které by popisovaly nedávný sociální experiment Rudých Khmerů v Kambodži. Zde se beletrie mísí se vzpomínkami autorky, která jako malá tuto revoluci zažila. Souhlasím s některými komentáři, že mi taky občas přišlo, že na sedmiletou holčičku vyspělé vyjadřovací schopnosti moc nepasují, ale celý příběh byl i tak pojat s nesmírným citem a velkou láskou k autorčiným rodičům, především k tatínkovi. Tatínkův poslední monolog, či následné maminčino vysvětlování, kterou z dcer miluje víc... Jedna z těch velmi silných knih, kterou mohu stoprocentně doporučit k přečtení.
alča87
  23. 3. 2014, 15:55
Knihu nelze než doporučit. Po přečtení jsme doslova plná dojmů. Malá Raami mě neuvěřitelně povzbudila. Síla malého dítěte, které se pere s tak ošklivým světem, neuvěřitelné. Kniha je plná momentů, ze kterých mi bylo smutno, byla jsme otřesená, ale nejvíce mě vždy píchlo u srdce, když Raami mluvila o svém otci. Je krásné, když dítě vyrůstá v milující rodině a natož, když má tak blízký vztah s rodiči.
Kniha je pro mě příběh obrovské síly malé dívky a její matky. Příběhem síly rodiny - a co znamená o ni přijít. Kniha se pro mě stala i částečně pohádkou - a to když Raami poslouchá nebo vypráví příběhy, které jsou ovlivněné jinou kulturou než je ta naše. Možná to dělá knihu snesitelnou - jelikož ani smrt není koncem příběhu.
A určitě stojí zato přečíst si i poznámku autorky na konci knihy.
Morsie
  10. 2. 2014, 15:29
No páni! Abych byla upřímná, na knížce se mi nejvíc líbila obálka. Anotace mě nijak nezaujala - rozhodně jsem z ní nevycítila ani kousek toho, jaká kniha ve skutečnosti je. Je to - já vlastně ani nemám slov. Musíte si to přečíst... Každopádně je to ohromné a číst příběh o válce, který vypráví malá holka je vážně hodně velký zážitek. Máte z toho husí kůži a je vám úzko. Autorka má můj největší obdiv a smekám před ní za její odvahu. Vůbec se nedivím, že se Stín banyánu stal tak velkým bestsellerem. Je to opravdu výjimečné dílo, které by nemělo být přehlédnuté. Poetické, děsivé, krásné i smutné...
psychoklara
  9. 7. 2014, 13:58
Dechberoucí vyprávění o vpádu komunismu do půvabné exotické země a o neuvěřitelné síle rodinného pouta. Rodinné vztahy popsané v knize byly velmi dojemné a krutost Rudých Khmerů mi připomínala, že i naše země, byť tisíce kilometrů vzdálená od Kambodži, prošla podobným příkořím. Myslím, že pro čtenáře, kteří zažili negativní dopad komunismu na vlastní kůži, může mít tato kniha úplně jiný rozměr…
Přiznávám ale, že mi kniha místy přišla příliš rozvláčná. Přesto se skláním před nádherným vyprávěním princezny, která zdědila literární talent svého otce a podařilo se jí ho zvěčnit v příběhu, který by neměl být zapomenut.
Pim
  12. 8. 2014, 16:20
Na začátku mě zmátla postava maminky. Je mrtvá a Raami si ji jen představuje? Ne, je živá... Pak mi trochu vadilo, že Raami tedy má mnohem vyspělejší jazyk než je obvyklé u sedmiletých dětí. Tedy já určitě jsem v sedmi nepoužívala výrazy jako intravenózní kapalina apod. Taky uvažování se mi zdálo poněkud dospělejší.
Ale jak jsme byla v knize dál a dál, zjistila jsem, že je mi to jedno. Kniha vypráví příběh a ten je mnohem podstatnější, než drobné nesrovnalosti.

Nádherně zpracované téma rodinných vazeb. Silná láska v rodině necitelně rozbouraná situací násilného zásahu. Tuhle knížku si přečtu znovu a nejednou. Málokdy se mě něco tak moc dotkne. Poezie života a bohužel i lidského utrpení. Jak to někteří spisovatelé dělají, že umí prostým slovem tak dojmout, jít k jádru lidské duše, obnažit ji a nechat rezonovat s nastolenou situací? A srovnej se s tím, jak umíš... Jako Raami a její blízcí bychom měli milovat všichni...

Neuvěřitelné vyprávění o přežití lidského ducha v prostředí utrpení a bídy, nejen té fyzické, ale i morální. Musí to být neuvěřitelně těžké, žít v takovém režimu, žít vlastně ve válce. Nebo žít ve válce. Kdy je lidská bytost degradována na přežívající trosku, chodící hlad a živoucí strach... V kontrastu s tím je zde velmi silná citová spojitost mezi trpícími lidmi, v rodině, i vůbec mezi lidmi stejného osudu.

Jsem opravdu ráda, že se ke mně kniha dostala a rozhodně mne obohatila. Děkuji za tento příběh s velmi poetickým přístupem a vyprávěním o lásce, rodinně, příbězích, které držely Raami při životě.
Makulenka
  14. 10. 2016, 23:38
Autobiograficky ladeny roman,ktery lici nastup i pad hruzovlady Rudych Khmeru v Kambodzi ocima sedmilete Raami. Je to psano takovym poetickym,az pohadkovym stylem. Clovek by rekl i krasnym,kdyby teda nenesl to hrozne svedectvi.
Neli.studentka
  2. 4. 2014, 10:57
Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tak uchvátila! Je to nepopsatelný žážitek. Dočetla jsem ji před dvěma dny a ještě jsem nebyla schopná začít číst jinou knihu. Je to dojemné, tak moc smutné, ale příběh zobrazuje sílu lidského života a touhu žít! Kniha je nádherá a po doslovu autorky jsem chvíli marně hledala slova.
karkulin1982
  1. 7. 2014, 21:20
Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst a po prvních 70 stranách, na kterých se téměř nic nestalo, jsem knihu odložila. Příběh mě bohužel neoslovil a je mi naprosto jedno, jak pokračoval dál.
b.w.
  27. 7. 2014, 8:09
Úžasná kniha, která mě úplně pohltila. Vlastně ani nevím, co více k ní říci. Můj zážitek byl ještě umocněn tím, že při čtení mě postihla střevní chřipka, rýže mi lezla doslova ušima, takže zážitek byl opravdu dokonalý. :-)
Mili232
  20. 2. 2016, 12:53
Krásná knížka o velmi krutém příběhu, který se opravdu stal. Nelze jinak, než knihu doporučit. Trochu mě až překvapuje, jak někdo, kdo tento krutý příběh sám prožil jako malé dítě, se k němu nejen dokáže vrátit, ale napsat ho s takovou lehkostí a zájmem čtenáře...
cenevrec
  17. 6. 2014, 21:29
Právě jsem dočetla a nemám slov. Snad žádná kniha mě tak emočně nedostala. Padlo u ní mnoho slz. Překrásný příběh bez nějakého patosu nebo uměle vytvořených pasáží, které vás donutí k pláči. Tady prostě slzy tečou... Autorka má můj obdiv jak reálně, citlivě a empaticky příběh napsala. A další velké plus je moc hezké vykreslení starokambodžských tradic a příběhů. Jediná vada na kráse je to, že příběh, který má vyprávět sedmileté dítě je hodně dospělý. Myslím, že sedmileté dítě není schopné takto myslet a uvažovat. Trochu mě to rušilo, ale vzhledem k tomu, jak je kniha krásná, to autorce odpouštím :)
Aspet
  28. 4. 2014, 19:15
Ani nevím, jak začít. Je to velmi silný příběh, stěží si člověk dokáže představit sám sebe v autorčině kůži. Přežít všechny události, které malá Raami zažila, je neskutečné, tu vnitřní sílu, kterou bezpochyby musela mít... Na začátku knihy jsem měla menší potíže se začtením, ale druhá půlka knihy byla přímo strhující. Rozhodně stálo u knihy vydržet, protože tento příběh ve Vás určitě nějakou dobu zůstane.
niknikita
  8. 4. 2015, 13:44
Tak mne ukamenujte, ale dala jsem jenom 139 stran, bohužel. Neměla jsem sílu knihu dočíst, přestože se jedná o silný lidský příběh a nešla mi ani dohromady krutost s poetikou.
Terčuska
  11. 3. 2015, 17:17
Prvních asi 80 stran jsem nevěděla, jestli se do knížky začtu, přišlo mi, ze se v knize nic neděje. Potom mě příběh ale úplně pohltil. Několikrát jsem měla slzy v očích. bylo mi hlavní hrdinky hrozně líto.