Na řadě je Max

Na řadě je Max

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-0932-0

Argo (2014) 978-80-257-0932-0

Max a Izák jsou siamská dvojčata. Když se v roce 1899 narodí, matka se o ně nedokáže postarat, a tak se přičiněním tety ocitnou jako hříčka přírody v místním cirkuse. Zde se poprvé cítí jako plnoprávné lidské bytosti – spřátelí se s ostatními zrůdami, monstry a ztracenými existencemi a zjišťují, že běžní lidé je vnímají jako umělce a jsou ochotni za jejich vystoupení platit. Konečně šťastna, objíždějí dvojčata celou Evropu. Osudový zlom nastane, když se v Helsinkách seznámí s okouzlující, ale naprosto nemorální Iris. Muži tuto femme fatale uctívají a ženy nenávidí. Izák se do Iris rázem osudově zamiluje... Jak se s jejich vztahem vyrovná Max? Román Na řadě je Max je literárním debutem Leeny Parkkinenové, líčícím s neobyčejnou citlivostí a v barvitých epizodách bizarní zákulisí cirkusového prostředí, problémy dvojčenství i dvojnictví a v neposlední řadě též nespolehlivost jakéhokoliv vyprávění. Autorka za román obdržela v roce 2009 cenu prestižního finského deníku Helsingin Sanomat. (Založil/a: Kůstka)

teite
  5. 8. 2014, 9:04
Myslím, že ze zajímavého tématu se dalo vytěžit opravdu o hodně víc. Ze začátku jsem se dost nudila, teprve pasáže odehrávající se v dětství hrdinů mě trochu vtáhly. Knížka je snůškou bizarních postav, jež sice autorka zobrazuje s důrazem na jejich lidskou stránku, nezůstává u popisu vnějších podivností, nicméně chybí mi výraznější spojovací příběh.