Mlýn na mumie

Podtitul: aneb převratné odhalení komisaře Durmana

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Druhé město - 2014
ISBN: 978-80-7227-358-4

Druhé město (2014) 978-80-7227-358-4 400
Druhé město (2013) 978-80-7227-344-7 400

Fantaskní román se odehrává v roce 1866, na historickém pozadí Prusko-rakouské války, a to v několika vzájemně se zrcadlících dějových i významových rovinách. Jeho ústředním tématem je relativita trestu i jeho vykonávání. Základní příběh - pátrání dvojice detektivů po tajemném pachateli sériových vražd, prolínající se s krvavým válečným konfliktem - vykresluje rozpor mezi individuální vraždou, jíž společnost odsuzuje a trestá, zatímco institucionalizované zabíjení v armádě naopak odměňuje a dává za vzor. Hlavním hrdinou paralelní dějové roviny je skutečná historická osobnost Leopolda von Sacher-Masocha, syna pražského policejního ředitele, který svým životem i literárním dílem naplňuje eponymní ideu masochismu, jež převrací trest v jeho pravý opak, takže namísto bolesti přináší trestanému rozkoš. Třetí dějová rovina se odehrává v oblasti vysoké politiky: Rakouské císařství dojde po prohrané válce s Pruskem k osudovému rozhodnutí odbojné Maďary odměnit autonomií, zatímco loyální Čechy „potrestat“ národnostně nespravedlivými zákony. V závěru se všechny dějové roviny románu spojují do překvapivé pointy... (Založil/a: Laponka)

s-reader
  17. 2. 2014, 10:28
V poslední době jedna z nejlepších českých knih. Autor bravurně směšuje historickou realitu s bizarními výmysly. Výsledkem je humor, který rozhodně není prvoplánový, spíše nutí k zamyšlení, v jakém světě žijeme. Vše, co Petr Stančík popisuje v na přelomu let 1865 a 1866, se totiž zároveň děje i v současnosti, nebo čelíme důsledkům. Při čtení si vzpomeneme na Miloše Urbana a jeho Lorda Morda, Váchalův Krvavý román, na některé knihy Gustava Meyrinka nebo na film Adéla ještě nevečeřela. Jsou to zdánlivě nekompatibilní komponenty, ale pokud si Mlýn na mumie přečtete, zjistíte, že mají styčné body. Uprostřed nich nalezneme Stančíkovu knihu.
alča87
  1. 11. 2016, 19:02
Tak to ne, řekněme, že všeho moc škodí. Je tam toho tolik, že jsem knihu odložila přečetla si jiné knihy. Sice jsem knihu dočetla, ale jen s nadějí, že alespoň konec se mi bude líbit - ale bohužel k tomu nedošlo.
Největším překvapením by pro mě bylo, kdyby se na scéně objevila žena a Durman se jí ani nedotkl.
Rames
  11. 7. 2016, 8:36
Myslím že těch přívlastků na jeden román je příliš. Je fantaskní, historický, pornografický, detektivní a ještě je do toho zamíchána kuchařka. Slibný začátek jakoby se vléval do řeky balastu složené z kuchařských receptů, milostných dobrodružství a malý pramének příběhu už nelze zachytit.
ribička
  10. 9. 2016, 13:31
Výborná knížka od českého autora. Napsaná skvělým jazykem, příběh vystavěný jako detektivka, protkaný spoustou milostných dobrodružství a fantastických postav. Sám detektiv není moc chytrý a místo vyšetřování většinou obchází pražské restaurace a nálevny. Humor je zde inteligentní a ve srovnání k současné společnosti i nutí k zamyšlení.
Celkově je to pěkné čtení v moc pěkném balíčku.
Crocuta
  25. 9. 2015, 0:00
Opulentní hravá i krvavá kombinace detektivky, pragensie, kuchařky, pornografie a humoristického románu v níž není nouze o cestopisné a historické exkurzy, napětí, fantastické motivy, parodii ani situační komiku a která, ač snad zdánlivě honí až příliš zajíců najednou, není prosta ani hlubších myšlenek. Pozoruhodná, zábavná a čtivá kniha.
mosem
  27. 7. 2016, 21:53
Popravdě řečeno, název knihy mne docela odrazoval. Přece jen na mne působil dojmem literatury na pomezí mezi thrillerem a hororem, někde mezi sci-fi a fantazy. A tohle nejsou žánry, které bych vyhledával...ostatně v mé věkové kategorii to ani není úplně běžné. Postupem času jsem narážel na recenze, hodnocení a komentáře, které nebyly příliš jednoznačné. Někteří hodnotitelé se rozplývali nadšením (z různých důvodů), jiní zaujímali postoj spíš rezervovaný (přece jen kritizovat knihu, která dostala hodnocení Magnesia Litera zavání obviněním z nekulturnosti), a poslední skupina zastávala postoj jednoznačně odmítavý.
Co v takovém případě? Nejlepší je knihu vzít, přečíst a udělat si vlastní názor. Podotýkám, vlastní - ne nutně objektivní, ne nutně jediný správný. Takže jsem knihu vzal a přečetl. A přiznávám, že jsem na rozpacích, jak ji hodnotit - stejně jako rozporuplně ji hodnotí jiní čtenáři.
Na jedné straně hodnotím kladně respektování základních historických skutečností, hodnotím kladně i humor a nadsázku. Nicméně, oproti tomu stojí otázka, zda fantazie není popuštěna až příliš - pak humor působí až křečovitě. Vadilo mně i popisování sexuálních scén, které nebylo podle mého názoru nezbytné, ale spíše jsem měl pocit nějaké účelovosti - ale ta mně osobně zůstala utajena. Dějová stránka se dostává do pozadí, v podstatě o ni už ani moc nejde. Tato stránka knihy mne příliš nenadchla a jen z tohoto důvodu bych knihu ani nedočetl, a zcela jistě ji zařadil mezi knihy "na jedno použití".
Druhou oblastí, která mne (a jistě nejen mne) upoutala, je jazyk autora. Je to ještě próza? Nebo je to už poezie? Nevím, tohle si netroufám hodnotit. Nicméně jazyk, který autor používá je úžasně barvitý. Dokonce si troufám tvrdit že natolik, že otázku obsahovou úplně opouštím a přestávám vnímat, pohlcen poetičností, krásnými obraty, novými výrazy. Žádné obraty na úrovni vyjadřování žáka druhého stupně základní školy. Holé věty a jednoduché výrazy. Naopak, krásná, barvitá řeč. A přiznávám, že ta u mne natolik převážila, že jsem dal 4 hvězdy - popravdě 3 za jazyk, 1 za děj. A jen kvůli té krásné češtině stojí za to po ní po čase opět sáhnout.
Loks
  21. 10. 2016, 20:55
Je to vlastně taková detektivní porno kuchařka zasazená do nádherné Prahy a psaná úžasným jazykem.. Přesně se mi trefila do vkusu a celou dobu jsem se náramně bavil.
hladovec
  17. 10. 2016, 12:15
Uf...! Jsem literárně vysátý jak prso po sedmerčatech! :) Bylo to skvělé! Někde v půli knihy jsem se trochu bál, jestli už přeci jen nebudu tou lahodnou krmí (medvědích tlap a volských očí) přecpaný, jestli už mi ten sprosťák bude mít co ukázat ... a měl! Tuhle legendárně mýtickou Prahu jsem měl chuť navštívit s každou stránkou víc.. Inspektor Durman je prostě extratřída. Dokáže si poradit s Krucihnátem, s Františkem Josefem, i se svým věčně hladovým moudím. Fakta se fabulují do fikce a mutují zpátky ve skutečnost . Konec je dokonalý a já myslím že Agatha Christie rotuje v hrobě, že něco takového nevymyslela. Palec nahoru! Čtěte to!
KatVonS
  27. 6. 2016, 23:33
Neuvěřitelné, divné, úchylné, perfektní knížka pro mě.
Jediným drobným nedostatkem je pro mě absence jakýchkoliv emocí v textu. Styl psaní je strašně prostěsdělovací, takže je občas trochu složitější si uvědomit, jestli to má být napínavé nebo vtipné - psaný text by podle mě takové návodné formulace obsahovat měl. (Například kratší, úsečnější věty pro zvýšení napětí nebo hyperboly pro lepší vyznění ironie.) To už je ale jen drobnost, kterou autorovi odpouštím s ohledem na skutečnost, že byl s nejvyšší pravděpodobností po celou dobu psaní pod vlivem silných halucinogennních drog.
Miliarda a půl hvězdičky.
Všelicos
  29. 3. 2016, 22:21
Tohle tedy nebyl můj šálek kávy. Komisař Durman představuje prototyp mizerného Čecháčka, který se stará jen o to, co by snědl (v co největším množství) a kam by zasunul (také v co největším množství...). Dvě hvězdy dávám za absurditu a místy trefný humor, ale celkově se mi příběh nelíbil a Poldi mi byl velmi nesympatický... Bavil mě jen Alter, ale jeho konec je vlastně kapitola sama o sobě...
skrytytvor
  13. 3. 2015, 14:11
U mě za jedna s hvězdičkou. Málokdy se mi stane, že bych se u knížky tak bavila. Hlavní hrdina je správně zvrhlým a zvráceným Čechem. Autor si krásně dělá legraci z detektivního žánru, češství i národního obrození. Na druhou stranu je vidět, že se mu to daří s neskutečnou mírou citu a lásky (nejen k jídlu a ženám). Kniha je vtipná, děj celkem dobře odsýpá. Navíc jsem si všimla jedné věci, která se autorovi povedla s naprostou bravurou. Totiž první polovinu knihy výtečně funguje humor sám o sobě (groteskní situace, práce s jazykem). Jak se ale čtenář začne blížit ke dvou sté stránce, modlí se, aby to nabralo konečně nějaké obrátky, protože "opakovaný vtip přestává být vtipem". A opravdu, v momentě, kdy už je humor téměř vyčerpán, přidá autor napětí a celému příběhu dá daleko hlubší smysl. Kniha je zajímavá, neotřelá a svým svérázným humerem taky krásně česká. :-)