Okamžik medvěda

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-876-5

Host (2014) 978-80-7294-876-5 198

Soubor článků, fejetonů, zamyšlení a různých příležitostných textů, které však tvoří jeden celek, portrét spisovatelčiny osobní filozofie.

Olga Tokarczuková si dobře uvědomuje politický potenciál své tvorby, který je umocněn precizním stylem a bezbřehou tvůrčí svobodou. Právě schopnost reagovat na jakékoliv násilí, vykořisťování, lež a všudypřítomnou propagandu establishmentu považuje autorka za jeden z nejdůležitějších aspektů práce spisovatele. O těchto otázkách píše velmi otevřeně, subjektivně, své myšlenky se snaží formulovat takovým způsobem, aby byly srozumitelné lidem napříč generacemi. Pro Olgu Tokarczukovou je politika nedílnou součástí literatury.

Autorka v této knize píše vážně, ale i s humorem, využívá fiktivní motivy, hraje si se čtenářem. Je schopna vyjádřit, co pro ni znamená být Polkou, aniž by sklouzla k tupému nacionalismu, jehož je hlasitou kritičkou. Název knihy Okamžik medvěda je jakousi alegorií toho, že člověk může být světem okouzlen pouze tehdy, když odmítne jediný výklad pravdy. Je to zároveň i metafora literatury, toho „zvláštního místa mezi mnoha individuálními pravdami“. (Založil/a: Pihtipudas)

TomToman
  8. 10. 2015, 21:01
Už se těším , až opět něco dalšího od Tokarczukové vyjde... K některým knihám se vracím rád, tyhle nejsou výjimkou. Zejména povídková kniha Hra na spoustu bubínků mě fascinuje...
Tyet
  30. 12. 2014, 19:38
Nádherná sbírka esejů a úvah, četla se jedním dechem. Tokarczuková je dokonalým spojením rozumu a citu. Z mnoha silných momentů knihy vybírám jediný:
"Takže z čeho máme největší strach? Není to strašlivá epidemie z vesmíru, jaderná válka, gigantické rostliny, duchové, oživlé mrtvoly. Máme strach z toho, že nás Bůh opustil, že nerozumíme světu, že nikdy nepoznáme jeho komplikovaný plán, že nám ho věda nevysvětlí, že jsme uvěznění ve svých představách jako mouchy v jantaru. Tak vypadá dnešní horor."