Jsme sovětští lidé

Originální název: Мы — советские люди
Poprvé vydáno celosvětově: 1948

Státní nakladatelství dětské knihy - 1952

Státní nakladatelství dětské knihy (1952) 258

V doslovu mladým čtenářům autor píše: "Za války jsem byl vojenským dopisovatelem "Pravdy". Když jsem jezdil po frontách a létal za frontovou linii do partyzánských krajů, setkával jsem se s mnoha sovětskými lidmi, kteří ukázali v bojích nevídanou statečnost, odvahu a vytrvalost. Vysoká bolševická ideovost vysvětlovala jejich boj. Láska k naší socialistické vlasti je podněcovala k neobyčejnému hrdinství. Když jsem se setkal s takovými lidmi nebo s jejich spolubojovníky, zapisoval jsem si za čerstvé paměti podrobně jejich vyprávění a do této knihy jsem sebral povídky o těch, jejich válečný osud se mi zdál nejzajímavější. Všichni lidé, kteří v knize vystupují, žijí nebo žili. Je to kniha o sovětských lidech za Velké vlastenecké války, kteří hájili svou vlast, o prostých lidech, malých, a přece velikých, kteří se nedají ani ohnout, ani zlomit." - Kniha obsahuje 21 povídek; z vydání pro dospělé byly vypuštěny povídky "Přátelé", "Mama Klava" a "Robinsoni" a nově připojeny povídky "Plukovní prapor" a "Přední linie na Eisenstrasse". (Založil/a: dejw)