Originální název: Tartuffe

Artur (2016) 978-80-7483-058-7 96
Větrné mlýny (2006) 80-86907-23-6 121
Mladá fronta (1966)
Osvěta (1952)

Zámožný muž Orgon přijme do svého domu uboze vypadajícího a zbožně se chovajícího Tartuffa, kterého poznal v kostele. Orgonova rodina však brzy odhalí Tartuffovu přetvářku a úmysl využít všech příležitostí, aby se měl dobře. Orgon a jeho matka Pernellová k tomuto poznání nedojdou a ostatním zazlívají jejich postoj. Syn Damis přistihne Tartuffa, ja svádí Orgonovu ženu Elmíru. Orgon svodu nevěří, vyžene svého syna z domu a Tartuffovi odkáže veškerý majetek. Elmíra však Organa přesvědčí, aby se schoval pod stůl a tajně vyslechl Tartuffovy nemravné a hrubé řeči. Orgon později lituje své zaslepenosti, neboť Tartuffe využil získané moci, pomluvil Organa u krále a přišel ho vystěhovat s pomocí exekutora. V tomto momentu je komický účin potlačen vážnou situací příběhu, která je následně zlomena zásahem vyšší moci. Exekutor jménem krále zatkne namísto Organa samotného Tartuffa, který je odhalen jako dlouho hledaný podvodník. Orgon svoluje ke svatbě Mariany a Valéra. (Založil/a: Paya888)

nevermore
  25. 7. 2013, 15:48
Svěží drama, u kterého jsem se párkrát i lehce pousmál, samozřejmě že komično už je dnes jinde. Ne nezajímavá je však snaha (v závěru) glorifikovat krále (obecně) a jeho duchapřítomnost a moudrost. To bylo potřeba.
Peetuliska
  18. 2. 2014, 14:12
Komedie, která mě až tak nezaujala, možná, že jsem ji četla v příliš nízkém věku, třeba to v budoucnu napravím.
kajas1993
  17. 11. 2012, 23:00
Divadelní hra je na dobu svého vzniku velice čtivá, postavy jsou sympatické. "Tartuffe" je žánrově určen jako komedie, já jsem se sice příliš nezasmála, ale jako obraz tehdejší francouzské společnosti poslouží hra dobře.
Sandalkar
  14. 11. 2015, 21:47
Staré dílko, ale celkem spolehlivě ve mě vzbudilo nenávist vůči Tartuffovi. Pokud srovnám s Lakomcem, je toto dílko poněkud slabší, ale přesto se mi líbilo.
Cayenne
  18. 3. 2013, 16:43
Komično asi v 21. st. vnímáme jinak než lidé v době krále Slunce a navíc věřím, že celá hra vyzní mnohem lépe inscenovaná než čtená cestou metrem, každopádně tu cestu velmi zpříjemnila :)
omackad
  13. 7. 2016, 11:44
Od Moliéra, dle meho názoru, jedno ze slabších děl. S Lakomcem se nedá srovnávat, přibližuje se Misantropovi. Děj je až moc jednotvárný a předvídatelný, ačkoliv závěr příjemně překvapí.