Z jako Zelda

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1535-7

Odeon (2014) 978-80-207-1535-7 400

Anotace
Když „kráska z Jihu“ Zelda Sayre poprvé poznala Francise Scotta Fitzgeralda, bylo jí sladkých sedmnáct a on měl na sobě slušivou uniformu. Psal se rok 1918 a oba se do sebe okamžitě zamilovali. Staly se z nich vyhledávané celebrity, hvězdy večírků. Přicházelo však i vyčerpání, excesy, období bez peněz. Jejich manželství bylo spletí žárlivosti, zášti a vzájemného ubližování. Kým doopravdy Zelda byla kromě toho, že ji vnímáme jako manželku slavného – a později polozapomenutého – spisovatele? Byla lepší autorkou než Scott? Kdo komu vykrádál témata románů? A jak to bylo s její schizofrenií a záhadným úmrtím? (Založil/a: Rosie5)

togaf
  14. 3. 2014, 12:43
Je sympatické, že se autorka nesnažila skrz Zeldiny promluvy pomlouvat Scotta, ale na druhou stranu je "její" Zelda trochu nudná. Občas jsou nezajímavé roky přeskočeny a jen se se upozorní, že je zrovna rok 1928. A moc se mi líbilo vysvětlení, proč ji Hemingway neměl rád :) Sice vymyšlené, ale skvěle to zapadá...
Morsie
  17. 2. 2014, 14:08
Musela to být skvělá doba - všechny ty osobnosti, ta atmosféra, hudba, způsob života! Aspoň na chvíli bych toho chtěla být součástí. Každopádně Z jako Zelda není jen o tom třpytu a lesku, je spíš víc o životním dramatu jedné výrazné ženy, jíž nebyl osud vždycky příznivě nakloněn. Já toho o Fitzgeraldovi a Zeldě moc nevěděla, no tahle kniha mi osvětlila spoustu slepých míst a hlavně jsem pochopila, že blyštivý život má svá úskalí.
teite
  25. 11. 2014, 21:29
Knížka výborně vystihuje zničující vztah dvou lidí, kteří opravdu nedokážou žít spolu ani bez sebe. Střední pasáž mi se svými popisy neustálého hýření přišla malinko mdlá, naopak konec přišel zase trochu moc zhurta, ale celkově určitě knížka stojí za přečtení.
Michelle S
  23. 10. 2014, 23:14
Líbí se mi ten originální koncept, vzít dvě reálné osoby, údaje o nich a napsat ne literaturu faktu, ale beleterii:-)
Autorce se perfektně podařilo popsat jejich vztah - milovali se a zbožňovali, nenáviděli se a dováděli k šílenství, nemohli být spolu ale nemohli být ani bez sebe... Věřím, že to tak možná i doopravdy bylo:-) Trošku mi teda přišlo, že autorka lehce "nadržuje" Zeldě, ale stejně mě to postupně uchvátilo (i když já jako milovník Fitzgeralda samozřejmě trošku zase nadržuju Scottovi:-))) ).
Astonius
  2. 10. 2016, 9:12
Kniha splnila přesně to, co jsem myslela, že mi dá - příběh manželství dvou extrovertních osobností, jejichž život se skládal hlavně z nekonečného množství večírků a alkoholových smrští. Příběh má velkou atmosféru nablýskané společnosti tehdejší společenské smetánky, umělců a vůbec "prostředí Velkého Gatsbyho". Před touto knihou jsem již četla dva beletrizované životopisy Ernesta Hemingwaye a i zde se s ním setkáváme, z trochu jiného úhlu pohledu. Člověk se prostřednictvím této knihy rád podívá pod pokličku manželství Zeldy a Scotta - tak hodně jiného, než jaká žijeme my, obyčejní malí lidé :-)
Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 9:49
Nádherně popsaný příběh manželky F.S. Fitzgeralda Zeldy,ze začátku má kniha krásný spád,protože jde vidět,jaká energická a život milující byla Zelda jako dospívající dívka než se seznámila s Francisem,o jejich životě po svatbě,stěhování,narození dcery,stěhování se do Evropy,Zeldiny nemoci,Francisovo kamarádství s Hemim,až po konec jejich životů...Krásně napsaný příběh,mám tyto knihy moc ráda:)