Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Kniha od řeky Sandá

80%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Kniha od řeky Sandá

Podtitul: pastorální sonáta


Originální název: Sandárbókin
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Nejnovější vydání:
Kalich - 2013
ISBN: 9788070171981
Počet stránek: 102
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Kalich (2013) 9788070171981 102

Vypravěčem novely současného islandského prozaika je malíř, který odešel z města do lesa a zabydluje se v karavanu. Z něj vychází na procházky lesem a pokouší se malovat přírodu. Je posedlý stromy a zdá se, že po vyprahlých „písečných“ letech opět nachází zálibu v malování. Dokáže ho nakonec uspokojit a vymanit z chmurné samoty a prožitých zklamání? Co se stalo dřív a co se bude dít dál, se čtenář dohaduje z náznaků, ze zdánlivě prostého textu, kde všechna slova mají svou váhu a v úhrnu vytvářejí malířsky barevný obraz světa plného skrytých významů, magických sil, krásy i smutku.

Islandský spisovatel Gyrðir Elíasson se narodil roku 1961 v Reykjavíku, ale až do maturity vyrůstal v malém přímořském městě na severu ostrova. Pak se do Reykjavíku přestěhoval za vzděláním, od drsné reality hlavního města, která stále více provokuje jeho kolegy, se však trvale distancuje jak v soukromí, tak ve své tvorbě. Řídí se přesvědčením, že existenci člověka ovlivňuje nejen všemi obviňovaná společnost, ale také příroda, iracionální síly a třeba i ticho, tedy jevy, které dokáže zachytit právě jen umění. První ze svých četných básnických sbírek vydal v roce 1983 a i ve svých prózách zůstal bytostným lyrikem. Vytvořil si specifický autorský svět, který není příliš zalidněn a v němž splývají hranice mezi živým a mrtvým, mezi lidmi, zvířaty a nadpřirozenými i vysněnými bytostmi. Kniha od řeky Sandá (Sandárbókin, 2007) je jeho předposlední novelou, plně reprezentativní jak pro vnímání prostředí prožívající postavou, tak pro autorův vypravěčský styl.

Elíasson se vyhýbá všem marketingovým aktivitám a vydělává si také překlady knih, které ho zaujmou (mj. Jak jsem potkal ryby Oty Pavla z angličtiny). Na Islandu byl mnohokrát oceněn cenami kritiků a za sbírku povídek Mezi stromy (Milli trjánna, česky vychází v prosinci 2013 v nakladatelství dybbuk) získal v roce 2010 prestižní Cenu Severské rady.

http://www.skandinavskydum.cz/gyrdir-eliasson-kniha-od-reky-sanda (Založil/a: niun)

(více)  

Štítky

více  
Gyrðir Elíasson Gyrðir Elíasson
*04.04.1961

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Slarque
80% 80% 80% 80% 80%
  27. 12. 2014, 19:11
Přiznávám, že nedokážu definovat označení „pastorální sonáta“ v oblasti literatury. Na tuto knihu pak nejsem schopen napasovat ani jednu či druhou polovinu slovního spojení. Útlá knížečka obsahuje líčení některých situací jednoho léta a podzimu prožitého samotářským malířem v karavanu u lesa. Přestože kniha nemá takřka žádný děj, čte se to jedna báseň.
kachniknihy
80% 80% 80% 80% 80%
  25. 9. 2015, 20:05
Obsahuje spoiler spoiler Muž středního věku, otec dvou dětí, malíř (zřejmě nepříliš úspěšný). Odstěhoval se do lesů a bydlí v karavanu. Znechucen městem a společností lidí, či jen donucen okolnostmi? Chodí po lese, s nikým se nestýká a pokouší se malovat. Za příjemným nedějovým popisem tady a teď v severské přírodě se skrývá osobní boj o to, zda je skutečně rád sám, nebo zda si to jen nalhává.