Krutá je noc

Krutá je noc
Originální název: Krutá je noc
Poprvé vydáno celosvětově: 1968

Kto bol Johan Blom, a kto René Oran? Ako sa dostali na Slovensko? Kde sa skrývali? Ako umierali? Kto je ich vrahom? Kto býva v Paríži na 6 Rue de cdt driant le pecq? Na tieto, i ďalšie otázky dáva autor v črte JA RENÉ ORAN ŽALUJEM... neobyčajne pútavou formou presvedčivé odpovede.
Na príklade STRIPTÍZOVEJ TANEČNICE odhaľuje rafinované metódy západonemeckého gangu, skúma intímne citlivú dušu ženy, ktorá prešla kalváriou života. Stavia ju pred drsnú skutočnosť a spolu s ňou prežíva jej urputný duševný zápas. Aké nevyspytateľné sú osudy utečencov, svedčí črta RUŽE Z AMERIKY. Plná vzrušujúcich zvratov je púť E. Polanského od úteku z leopoldovskej väznice, ilegálneho prechodu cez hranice a života v záchytných táboroch až po University club na 54. Ulici – York Avenue v New Yorku.
V črte ĽÚBIL SOM JU, NECHCEL SOM JU ZABIŤ nechá autor rozprávať utečenca, špióna a vraha v jednej osobe. Autor vyobrazuje vnútorný svet tejto postavy v celej jej zložitosti a mnohotvárnosti. Sugestívnym vyrozprávaním tohto nevšedného príbehu sa stáva črta v knihe KRUTÁ JE NOC najcharakteristickejšou, najpôsobivejšou z celej tvorby autora (Založil/a: piko)