Vykupitel duší

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Knihovnice.cz - 2014
ISBN: 978-80-87362-06-8

Knihovnice.cz (2014) 978-80-87362-06-8 366

Vykupitel duší je prvotina slovenské autorky Ivety Pačutové, která se rozhodla nesvézt se na vlně popularity erotických románů či romantických fantasy hororů, ale obdobně jako slavná Kateřina Tučková s Žítkovskými bohyněmi, či Vladimíra Klimecká v knize Druhý život Marýny G., nás zavádí do podhorského prostředí chudých vesnic. Její námětově netradiční příběh se odehrává na slovenské dědině pod Tatrami v blíže neurčené době 19. století. Venkovské drama dvou bratří začíná během velké bouře, která kromě zmaru a strachu přinesla jednomu z nich nečekaného hosta – umírající mladou cikánku s malým dítětem v náručí. Příchod nezvyklého nového člena do rodiny je jen počátkem dramatické ságy jednoho rodu a jedné vesnice, ve kterém autorka skvěle vyobrazila život tehdejšího venkovského světa, ovládaného nejen společenským postavením a penězi, ale taktéž emocemi. Celý tento lidský kolorit jemně doplnila svébytným fantaskním prvkem. (Založil/a: Eli.)

Pett
  13. 3. 2014, 23:19
Ach, to bylo pohlazení :) líbilo se mi moc....zamilovala jsem si je téměř všechny i přes všechny jejich neduhy... povšimla jsem si u své maličkosti, jak je člověk tvor typicky skeptický a přitom je vše tak jasné a čisté... nebo tenkrát možná bylo (dnešní sobecká společnost mi nějak blízká není) ... ryzí láska, ať je jakákoli... přečteno za tři dny v neustálém napětí co s nimi dál bude a kam je ten osud jen zavane... děkuji za to souznění duší, které mi bylo tolik třeba... a navíc, sekla jsem se snad v každém osudu a to se počítá :) podobné pocity jsem měla u Člověka Gabriela, na kterého také tak ráda vzpomínám...
Juditha
  26. 8. 2016, 7:37
"Osud nikdy nenechá člověka dlouho se topit ve štěstí ani soužení. Vždycky se postará o zvrat. Ať už se to někomu líbí nebo ne... " Moc hezká knížka, přečtená za dva dny. Mám štěstí, že jsem na ní přišla díky doporučení ostatních čtenářů databáze. Krásný vesnický román s mnoha životními pravdami, který člověka přinutí zamyslet se a přiznat si veselý i smutný koloběh života. Lidé na vesnicích žili dříve těžký život, ale soudržný v komunitě rodiny i se svými sousedy. Když soused přišel o dům, pomohli mu nový postavit všichni chlapi z vesnice, naprosto samozřejmě, věděli, že to zítra může potkat někoho jiného a že s pomocí ostatních situaci zvládnou. Těžko jsem se s knihou loučila.
cisty
  8. 5. 2014, 13:26
Výborná kniha. Velmi dobře se čte, přečetla jsem ji za dva dny - nemohla jsem se od ní odtrhnout. Určitě se ke knize brzo vrátím.
Neustále mne při čtení něco překvapovalo... včetně závěru. Člověk si při čtení uvědomí, jak je život křehký, jak všechno v životě má svůj smysl a jak máme své osudy ve svých rukou.
Opravdu skvělé!
pshulis
  8. 7. 2015, 8:28
Knížku jsem si vybrala pro údajnou podobnost s Žítkovskými bohyněmi, možná jsem proto měla přehnaná očekávání. Je tu pouze podobnost venkovského prostředí a přítomnost nadpřirozena - ale na rozdíl od Bohyní, jsem tomu nějak neuvěřila. Příběh je jednodušší, připadá mi místy spíš jako kronika jednoho rodu - postava Nikoho je pro mě už na úrovni pohádky. Je ale pravda, že jsem knihu měla přečtenou za dva dny, na dovolenou to byla dobrá volba.
Majka82
  20. 8. 2014, 11:32
Skvělá kniha. Přečetla jsem jí jedním dechem. Ryzí, opravdové a přesto poetické. Nechybí napětí ani mystika. To vše na pozadí života obyčejných lidí v malé slovenské vesnici.