Zimní kniha o lásce

Zimní kniha o lásce

Podtitul: Je jeden muž, Barrichello

Originální název: Zimní kniha o lásce
Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Archa - 2014
ISBN: 978-80-87545-25-6

Archa (2014) 978-80-87545-25-6 82 brožovaná

Kniha o mužích, ale možná současně jen o jednom jediném mnohotvárném a neuchopitelném muži, protože o lásce.
Texty „Zimní knihy o lásce“ vznikaly původně jako odpověď Dory Kaprálové na prózu maďarského spisovatele Petera Esterházyho „Jedna žena“. Od ledna do února 2013 D. K. každý den napsala pro P. Esterházyho jednu z literárních vinět.

Je jeden muž. Miluji ho houževnatě jako nějaká housenka. On spíše prchá a já mu to nijak nezazlívám. Prchá, honím, a honí-li mě, prchám. On mě ale, to musím přiznat, už vlastně vůbec nehoní. On jen prchá, musí-li. Nezazlívám mu to. Miluje mě esteticky, je to láska asketického atleta, co běží k cílové rovince, tam někam na sever, tam stále na sever, běží a běží, aby neviděl, jak moc ho chci u sebe zadržet, protože nechci; nechci, aby tím vším proběhl příliš rychle. Aby zmizel. Protože tam za cílem, tam už není nic. Ani ti sobi ne. Jen zima, tma a zima. (Založil/a: Eli.)

prkali
  4. 6. 2016, 11:04
Pěknou recenzi s názvem "Ať troleje pohlaví nám jiskří!" (slova autorky) napsal do Lidovek (16.4.14) Jáchym Topol. Jeden malý výňatek:

"Muži a zapisovatelka jsou vykresleni jako občas se potkávající buňky, zalknuté hrůzou z neznáma, patřičně se hrozící stárnutí a v spletitém světě toužící alespoň po občasném úlevném spočinutí, kdy ovšem vzájemná náklonnost, důvěra a úcta vedou k 'prachobyčejné představě společného sexu', což autorka nepoznamenává nikterak s únavou či rezignací, ale docela jásavě."