Originální název: Matka

Orbis (1958) 107
Orbis (1954) 134
František Borový (1948) 113
František Borový (1938) 115

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby. Čapek zde dokazuje na jednání hlavní hrdinky sílu člověka, jejímž údělem je dávat život a udržovat jej, která však je svým svědomím nucena poslat i posledního z pěti synů hájit napadenou vlast, že neúčastí nelze zachraňovat ohrožené lidstvo.

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

janeicka
  17. 10. 2014, 10:05
Matka mi přišla hodně zajímavá svým poselstvím, ale trochu mi dělala problém forma - mluvení s duchy. Při čtení jsem nejednou přemýšlela, jak se muži často hrnou do války bojovat za své ideály, ale naprosto opomíjejí své blízké, kteří je pak pohřbívají a oplakávají. To bylo hodně patrné například u první světové války, kdy všichni pospíchali do boje a pak hromadně umírali ve strašných podmínkách v zákopech. Já být matkou, tak své poslední dítě do války nepošlu, ale rozhodnutí této Matky jsem naprosto chápala...
Romanka
  12. 4. 2015, 19:50
Velmi silný příběh o tom, jak moc rozdílní si můžou být muži a ženy při tak vážné situaci jakou je válka. Muži touží bránit vlast, umírat pro čest, svobodu nebo vědu. Ženy/matky své syny a muže odmítají posílat do války. Co může být horšího než přijít o své děti i muže?
Prcek1992
  16. 6. 2012, 9:07
Neuvěřitelně silný příběh, který opravdu při čtení na člověka zapůsobí. Matku jsem četla cestou autobusem a byla jsem opravdu moc ráda, že sedím sama, protože slz neukáplo právě málo. Jakmile se v Plzni objeví hra nastudovaná, rozhodně nezaváhám a půjdu se na ni podívat.
Tojaheva
  2. 3. 2016, 23:22
"Vždyť vy jste kusy mého těla".
Nejen, že mě na tomto dile zaujal pohled na ženskou a mužskou stránku, ale i pohled na "hrdinskou" smrt z pohledu mrtvych. Je probírána v druhěm dějstvi a je z toho patrné, že ať už si to člověk přibarvuje jak chce, žadná smrt není a nikdy nebude hezka nebo hrdinska.
Tato hra je plna emocí, lásky, nepochopení i prozření. Rozhodně jsem ráda, že jsem po ní sáhla.
Archangel_P
  5. 1. 2016, 17:53
Moje teprve druhá knížka od Čapka. Vybral jsem si ji záměrně kvůli tomu, že není v maturitní četbě (knížky k maturitě chci číst až ve čtvrťáku, aby to bylo "čerstvé") . No... vůbec jsem absenci tohoto díla v povinné četbě nepochopil.
Čtení se nedá přerušit, je to otázka jednoho odpoledne. Knížka se mi hrozně líbila. Mělo to příběh, nápad, všechno co jsem od toho očekával!
Dávám pět hvězd.
S.monika
  27. 1. 2014, 22:50
úžasné dílo nejen z podle čtenáře ale i pro kritika. Krásně ukazuje ženský a mužský svět.
Dolores pro nic za nic neznamená bolest.
ROB33
  22. 1. 2015, 8:04
Karel Čapek byl vynikající dramatik. Jeho díla jsou i dnes stále aktuální a nadčasová. Poslat své děti do války za vlast či za slávu je pro matku velmi bolestivé. Ženský svět, ve kterém je nejdůležitější domov a rodina a naopak mužský- otec a bratři - obdivovatelé slávy, pyšní na svoji vlast, chtějí dokázat něco velkého, něco jedinečného. Dokonale popsané protiklady mužského a ženského myšlení.
Claire27
  6. 9. 2015, 16:21
Po Bílé nemoci a R.U.R. to nejlepší od Čapka. Drama Matka opět varuje před nesmyslnou válkou a nenávistí. Dílo považuji za velmi originální, hlavně díky promluvám s duchy mrtvých synů, kteří se dobrovolně rozhodli padnout za svou vlast. Občanská španělská válka patří mezi tragickou událost, která zmařila statisíce životů. Matka se nezaměřuje pouze na válčení, ale popisuje hlavně lásku matky, která ztrácí své nejmilejší ve válce. Syny i manžela.Válka nepoznamená pouze bojovníky, ale také jejich nejbližší. Muži berou jako povinnost válčit za svou vlast. Ženy si přejí mír a odmítají obětovat své rodiny. Dojemná, tragická, neuvěřitelná kniha s obrovským poselstvím.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:40
Mnoho kontrastů, kterými Čapek skvěle popsal jednotlivé charaktery. Asi není zrovna zábavná, ale je rozhodně přečteníhodná.
svenny
  28. 6. 2013, 0:44
Kazdy vi, ze muz musi byt hrdina, musi se dokazat obetovat pro svou zemi, pro svou rodinu, pro vedu atd. A nikdo si nevsima, nebo snad nevi, ze nejvic tim netrpi on, ale ti, kterym na nem zalezi - v tomto dramatu tedy matka, ktere se "pro vyssi cile" postupne obetuje manzel a temer vsichni synove.

Opravdu silny a drsny pribeh, stoji za precteni.
Radka Pařízková
  11. 5. 2015, 20:03
Tohle dílo se mi hrozně moc líbilo. Sice jsem se ze začátku bála, jestli to nebude nuda. Přeci jen je to povinná četba. A ještě k tomu český autor, což hodně často čtenáře dokáže odradit. Ale Matka měla něco do sebe. Měla v sobě vše, co jsem hledala. Bylo to nádherné to číst
Anett
  30. 9. 2012, 4:26
Smutné protiválečné drama s překvapivým koncem. Matka patří mezi mé nejoblíbenější hry K. Čapka. Člověk při čtení cítí tu strašlivou zoufalost matky a její strach, že přijde i o posledního syna...
Určitě stojí za přečtení.
jamalka
  1. 2. 2010, 23:51
Toto drama patří dle mého názoru k tomu nejlepšímu z Čapkova díla.
kajas1993
  29. 3. 2013, 19:02
Neskutečně poutavě napsaná divadelní hra, čte se jedním dechem. Bylo mi líto, že je knížka tak útlá.
jirka77
  22. 1. 2016, 18:20
Asi to nejlepší co jsem od K.Čapka četl. Kniha nádherně ukazuje mateřskou lásku proti ,,mužskému'' nahlížení na věc jako je odvaha a čest a nesmyslné umírání ve válkách.Krátká kniha ale zůstane ve mě na dlouho,mistrovské dílo.
lucy.sankova
  7. 11. 2012, 14:47
Žádná kniha, která byla spojena s válkou, mě takhle nezaujala. Výborné dílo. Jakmile jsem knihu začala číst, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Opravdu neuvěřitelný příběh. Myslím, že každého chytne za srdce...
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:16
Tato ,,kniha" (divadelní hra, ale četla jsem ve formě scénáře) se mi líbila. Karel Čapek má takové originální nápady, tady krásně vystihl lásku matky k dětem. Líbilo se mi hodně pasáží.
Příběh je o matce, která ve válce v Africe ztratila muže (za pravdu), nejstarší syn Ondra zemřel na nákazu (za vědu) a ona s nimi rozmlouvá. Čapek chtěl, aby si lidé nemysleli, že jsou to duchové, ale lidé žijící v představách ubohé matky. Zbyli jí tři čtyři syni. Jiří, Kornel, Petr a Toni. Jeden po druhém umírají. Jiří za pokrok, Petr za víru, Kornel za vlast, matka je z toho celá zhroucená a nechce dát svého posledního syna Toniho, protože je droboučký a citlivý. Vyčítá svým dětem a muži, že je lehké umřít, ale jaké to je pro ty, komu umřeli, na to už nepomyslí (každý umřel vlastně cíleně, za svoje hodnoty). Pak však z rozhlasu uslyší, že nepřátelští vojáci hodily pumy na obecnou školu, prchající děti postříleli, zničili jedno město plné civilistů, hlavně žen a dětí...že nejen jí umřeli syni a válka by se skutečně měla zastavit.
MATKA: Co říkáš? Děti? Copak někdo zabíjí děti?
Strhne pušku ze stěny a podá svému jedinému synovi, jedinému stvoření, pro které měla smysl žít: Jdi!

Líbilo se mi hodně scén, které tu chcu pro sebe napsat:

Matka rozmlouvá s mrtvým mužem a synem Ondrem, které vidí jen ona. Do pokoje vběhne Jiří (syn): Dobrý večer, maminko. Nazdar, tati. Tě bůh, Ondro!
... Matka s hrůzou vstává: Počkej - Jiří, ty vidíš...tatínka...a Ondru?
Jiří: Vidím maminko. Jak bych je neviděl?
Matka: Ale vždyť oni...oni jsou mrtvi, Jirko! Jak ty je můžeš vidět...jak ty s nimi můžeš mluvit - Jiří!
Jiří: No víš, mami - Ale nebudeš se na mne zlobit? Mně se totiž něco porouchalo na letadle, víš? To je celé.
Matka: Jirko, tobě se něco stalo?
... Jiří: Nesmíš se zlobit maminko, ale já jsem se zabil.

(drsný)

Jiří: Víte, ono se řekne...umřít za něco velkého: za vědu, za vlast, za víru, za spásu lidstva nebo co; ale když je člověk v tom -
Ondra: - tak to vypadá jinak, já vím. Kdyby si lidé dovedli představit, jak při tom člověku je, tak by se...snad...míň oháněli tím, že je krásné...za něco umřít. Krásné! Já jsem moc krásného na své smrti nenašel.
Starý pán (matčin otec): Víš, když ty ses měla narodit...tak to tvou maminku mohlo stát život. Já jsem klečel u ní a...nu, hrozně jem se stydel, víš? Říkal jsem si...tak tady má žena dává všechno v sázku, aby se narodilo dítě, - a co já?
Ženský hlas v amplionu: Slyšte, slyšte slyšte! Vomáme všechny muže do zbraně. Voláme všechny muže. Na nás nezáleží. Už nebojujeme za sebe, ale za zem svých otců a dětí. Ve jménu mrtvých i budoucích, voláme do zbraně celý národ.

(silný)

Hlas z amplionu: - Už ne lidský hlas, ale vlast sama vás volá. Já vlast volám všechny muže. Já matka vlast prosím své syny: braňte mne, braňte mé děti!

o knize
rady.kros
  20. 8. 2012, 9:33
Vůbec jsem nečekal, že to bude tak silný a strhující příběh. Ke konci jsem skoro ani nedýchal a po dočtení jsem zůstal úplně znehybnělý. Rád bych tuhle hru viděl v divadle.
nataliethomp
  21. 9. 2016, 21:48
Další z Čapkových unikátních a jedinečných děl...Podobně jako Bílá nemoc je pro mne tato kniha skvost a rozhodně jsem ji nečetla naposledy!
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:53
Toto protiválečné drama, jehož myšlenku dala autorovi jeho žena a které se stalo nakonec prakticky posledním dokončeným dílem Karla Čapka, je bezpchyby jednou z nejzajímavějších a nejsilnějších divadelních her vůbec. Představuje totiž nejhlubší niterné pocity matky, milující a starostlivé ženy, strachující se o své syny, kteří postupně pokládají své životy toužíce dokázat “velké věci“, které ona nemůže nikdy pochopit. Ukazuje však také jistou bláznivost mládí, které neváhá riskovat život a při tom se neohlíží na utrpení, jež způsobuje svým blízkým, přičemž tohoto počínání nelituje dokonce ani po smrti. Tím vlastně dochází ke střetu dvou zcela odlišných světů, které se dokáží protnout až ve chvíli nejvyšší nouze, kdy je vše přehlušeno obavou o celou budoucnost a kdy i tato matka zcela rozhodným gestem posílá svého syna do boje proti tyranii. 95 %
Heather
  31. 1. 2013, 19:15
Jediné, co bych knize vytkla, je neustálé opakování. Postavy řeší pořád to samé, často i věty jsou shodné se stránkami předchozími, což mě na začátku nudilo. Ale beru to tak, že tím autor chtěl nejspíš zdůraznit naléhavost situace. Nicméně, až jsem překonala první půlku, příběh mě neuvěřitelně strhl a dojal.
Preceda
  29. 8. 2013, 20:57
velmi silný příběh. Člověk knihu přečte jedním dechem. A konec knihy - VAU. Smekám pane Karle, dnes a denně smekám...
Eufora
  15. 7. 2013, 15:28
Ani nevím, jak bych měla svoje pocity z této knihy vyjádřit. Je to neuvěřitelně silné dílo, které mě vzalo za srdce, nedovolilo mi se odtrhnout a dohnalo mě téměř k slzám. Bylo tak dech beroucí, omračující, že jsem nakonec zůstala sedět s pootevřenou pusou a neschopná jakéhokoli pohybu. Člověka to neuvěřitelně sejme a nepustí ani po konci příběhu. Mimoto... je úžasné, jak Čapek dokázal tohle všechno, ten zával emocí, vměstnat do 88 stran. Perfektní, ohromující dílo, ráda bych ho viděla v divadelním zpracování.
Tohle rozhodně patří k Čapkově nejlepší tvorbě.
vikhy
  23. 9. 2014, 0:47
Matku Karla Čapka musím velice ocenit. Moc, moc, moc, moc se mi líbí. Všem mohu jen vřele doporučit. Předčila má očekávání.
Danulaella
  29. 8. 2013, 20:47
Kniha se mi libila. Spisovatel krasne vyjadril zoufalstvi matky. Ale po precteni Bile nemoci, kterou radim k TOP kniham jsem ocekavala jeste neco vic.
Adamodry
  17. 2. 2012, 11:54
Brutálně strhující příběh matky, která přišla téměř o všechno a stejně se rozhodne obětovat i ten zbytek toho co má. Patos z této knihy takřka kape.
abekara
  2. 11. 2011, 20:16
Čtení této knihy pro mne bylo opravdovým literárním zážitkem. Celé dílo je velice silné, zoufalost matky je tak autentická... Doporučuji všem, tato kniha musí pohnout se srdcem každého...
Skot
  6. 9. 2010, 11:52
Městká knihovna v Praze zpřístupňuje kompletní dílo Karla Čapka v textové podobě na stránce: http://www.mlp.cz/karelcapek/

Digitalizovanou knihu (Ćapek, Karel. Matka. Praha : Borový, 1938. 115 s.) pak lze nalézt na adrese:

Fulmina
  26. 8. 2010, 23:15
Obsahuje spoiler spoiler Silná myšlenka díla, silné okamžiky v něm, krásné citace, ale postupná a brzká smrt všech synů mi přišla úsměvná. Z obsahů v učebnicích vyznívalo dílo pompézněji.