Technik Velkého Kyjeva

Argo - 2014
ISBN: 978-80-7387-111-6

Argo (2014) 978-80-7387-111-6 408 Překlad: Konstantin Šindelář
Triton (2014) 978-80-7387-111-6 408 Překlad: Konstantin Šindelář

Vladimir Vasiljev se do povědomí českých čtenářů zapsal především jako spoluautor románu Denní hlídka, ovšem své doposud nejzásadnější dílo ve skutečnosti napsal ještě předtím. Je jím právě Technik Velkého Kyjeva, jedna z klíčových knih, které v 90. letech minulého století pomáhaly formovat podobu novodobé ruské fantastiky.
Svět, do něhož nás autor přivádí, se podobá světům meče a magie – jen s tím rozdílem, že meče nahrazují pušky a pistole, hrdinové nejezdí na koních, nýbrž v rychlých autech, a místo čár a kouzel zaujímá vyspělá technika. Je to svět nekonečných velkoměst, obývaných nejen lidmi, ale i elfy, trpaslíky, orky a dalšími rasami. Svět, v němž stroje žijí vlastním životem, a nepotřebují – ba ani nechtějí – dohled živých bytostí. Svět, po jehož silnicích a dálnicích se prohánějí divoké kamiony. Svět plný tajemství a skrytých pravd...
Je to fantasy? Je to sci-fi? Je to kyberpunk? Odpověď na každou z těchto otázek zní ano, ale jednotlivé žánry a hranice mezi nimi pro Vasiljevovu nespoutanou fantazii nic neznamenají. Mísí se a splývají ve strhujícím příběhu, v němž se jedná o osud celého světa. (Založil/a: Barabura)

Vladimir Vasiljev Vladimir Vasiljev
*08.08.1967

Ciba
  10. 9. 2014, 11:33
Technik velkého Kyjeva mi nabídl úplně jiné čtení, než jsem od něj zpočátku očekával. Pravdou je, že jsem si sliboval trochu víc, než občas až filozoficky působící trampoty týmu složeného z mnoha-rasového guláše jednotlivých postaviček. Také samotná gradace osudu hlavního hrdiny je poněkud kostrbatá a téma boje přírody proti technice mě příliš nezaujalo. Na druhou stranu jisté plus si zaslouží pasáž o lovu všemožných strojů s vlastní duší, což je myšlenka vskutku neotřelá. Ve výsledku tak Technik nijak zvlášť nenudí a jeho vyprávění plyne poměrně dobře. Oproti mým knižním oblíbencům mu však chybí ta dravá magie, kdy vás příběh strhne a nepustí až do úplného konce.