Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Já jsem hlad

73%
4 40
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Já jsem hlad

Podtitul: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši


Originální název: Já jsem hlad
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Nejnovější vydání:
Host - 2009
ISBN: 978-80-7294-318-0
Počet stránek: 138
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 84x v přečtených
v knihovně 15x v knihovně
k přečtení 43x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2009) 978-80-7294-318-0 138

Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zápas s mentální anorexií. S nevykalkulovanou otevřeností se dotýká složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání a hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s mimořádně vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy najít pevný bod ve víře v Boha.
Autorka také bez retuší pojednává o poměru dcery k matce jako určujícím vztahu, na jehož podkladě anorexie vzniká. Anorexii představuje jako neustálou snahu zakotvit v pravém ženství, které však uniká, a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout vlastní život. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, které se později vymkne kontrole a může se tragicky vymstít.
Ačkoliv vyprávění není zakončeno happy endem, v závěru knihy se ocitáme spolu s hrdinkou blízko pochopení, v čem a jakým způsobem nalézt uzdravení, selhávají-li terapie a prohraných bitev je nad síly člověka. Kniha nabízí nejen výjimečný čtenářský zážitek, ale skrze tento příběh i možnost porozumění vlastnímu životu. Neboť kdo z nás může říci, že jeho kroky vždy vedly po cestách zalitých světlem? (Založil/a: al-ma)

(více)  
Petra Dvořáková Petra Dvořáková
*??.??.1977

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Reetri
100% 100% 100% 100% 100%
  1. 6. 2012, 21:43
Jsem unešená! Opravdu naprosto exkluzivní dílo! Nedokážu jej ani srovnat s ničím, co jsem doposud četla. Tohle spadá do své vlastní nedostižné kategorie. Pokud se Vám nebude líbit, pokud do něj nedokážete vplout už od prvních slov, zřejmě ještě není ta správná doba na přečtení a na pochopení jak díla, tak autorky samotné. Vzhledem k tématu použiju trefné vyjádření, když řeknu, že já osobně jsem příběh slupla jako malinu. Po celou dobu jsem zůstávala v šoku z otevřenosti a lehkosti, kterou autorka vypráví svůj vlastní (a sakra těžký!) životní příběh. Klobouk dolů před ženou jako je ona.
MargarethMatthews
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 7. 2013, 17:39
Krásně mrazivě děsivé. Kniha se mi velice líbila a možná i proto, že to není "typická" kniha pojednávající o mentální anorexii. Je to boj složený z mnoha bitev a dlouhé cestě k míru. Mohu jen doporučit všem, co občas pochybují o své váze i vzhledu...
http://mylittlecorneroftheworld.blog.cz/1307/ja-jsem-hlad
Ailees
100% 100% 100% 100% 100%
  11. 2. 2012, 20:53
Dílo Petry Dvořákové mě opravdu zasáhlo - pokud řeknu, že změnilo můj život, nebudu přehánět. Anorexie je zde konečně představena v jiném světle, než jak je prezentována v médiích - jde přeci o něco trochu jiného, než nemoc modelek. Snahou o lepší postavu to možná začíná, ale později se stává něčím víc: posedlostí, životní jistotou, oázou přinášející klid. Možná ten, kdo neví, co je to hlad, nikdy tuto knihu nepochopí. Netvrdím, že se sama ubírám po tak spletitých cestách, jaké autorka popisuje (navíc opravdu skvěle) - přesto jsem v knize našla některé odpovědi, a proto se k ní budu stále ráda vracet.
cikyt
100% 100% 100% 100% 100%
  20. 7. 2013, 0:29
Opravdu to není jen o anorexii. Zdaleka se tomu nepřibližují díla o anorexii, která mají styl popisu pouze životního úseku týkající se anorexie autorek. V této knize se s tím autorka pere, podává nám svoje vysvětlení situace a snaží se nám vyložit přesně to, co podle ní vedlo k její nemoci. Je to spíš o jejím hledání sebe sama, v kterém sehrála roli i anorexie. Osobně mi tam trochu vadila ta spousta katolicismu, ale to je spíš jen můj osobní postoj k tomuto tématu.
Merigen
60% 60% 60% 60% 60%
  11. 1. 2016, 17:00
Knihu jsem přečetla rychle, ale čekala jsem od knihy trošku něco jiného. Upřímně mě hlavní hrdinka celou dobu štvala. Další knihu si pravděpodně nepřečtu. Dávám 3*