Gordon

Gordon Originální název: Gordon

Odeon - 2004
ISBN: 80-207-1173-2

Odeon (2004) 80-207-1173-2 204

Román je působivou osobní zpovědí, ohlédnutím za sadomasochistickým vztahem. Vypravěčka Louisa se v Londýně po 2. světové válce setkává s psychiatrem Gordonem a ihned s ním naváže intimní, odpočátku velmi submisivní vztah. Gordon se jí zmocňuje brutálně, znásilňuje ji i slovně: buď jí udílí příkazy nebo chladně analyzuje její komplexy a duševní stav. Román je dobrodružstvím milostným, psychologickým i jazykovým: autorka "hledá" slova, jimiž by vypravěčka popsala své prožitky a vypořádala se s Gordonovými zraňujícími analýzami.

Kniha vyšla prvně v Anglii r. 1966 a měla punc zakázaného díla, později došlo i na pirátská vydání. Pod skutečným jménem autorky vyšla za značného mediálního ohlasu až v roce 2003.

(oficiální anotace) (Založil/a: al-ma)

Edith Templeton Edith Templeton
*??.??.1916 - †??.06.2006

Pend
  8. 10. 2014, 14:55
Punc zakázaného díla tomuto románu spíš uškodil. Čtenáři, kteří se dají zlákat k četbě, patrně zklame. Vzhledem k tomu, co vychází dnes (i v rámci současné romantické tvorby) je dílo v oblasti sexu naprosto neškodné. Označení sadomaso bych rozhodně nepoužil, z jeho strany spíše cílená manipulace. Louisa je pro mě svým způsoben záhadou, ve vztahu k jiným normální, ve vztahu s Gordonem submisivní až běda. Navíc kolikrát ani neví, co vlastně chce...
Dajka
  20. 4. 2014, 15:41
Tahle kniha mě zcela srazila k zemi. Svou silou, tvrdostí a upřímností. Výborné! Někdy stačí pár stran na popsání velkého příběhu a tato kniha je právě toho důkazem.