S brokovnicí pod kabátem

Druhé město - 2014
ISBN: 978-80-7227-345-4

Druhé město (2014) 978-80-7227-345-4 140

Anotace
Po opusu Nikam (2010) vydává hojně čtený i ctěný básník sbírku, jejíž název naznačuje mnohé. Utržené příběhy, naznačené obrázky, citovaná zdání i zdánlivé citace, hloupému nápověda, chytrému zásah. To vše hravě teskné i teskně hravé. Tak i naopak. Jak jinak, když sám autor dodává: Je to kniha záhadná, čtu si teď v ní a divím se, divím. Tohle že jsem napsal já? Nebo vystřelil? A kde mám vlastně kabát?

A mezi verši najdeme tento návod: „Ta podoba! / Kdybych už nebyl někdo jiný, / Mohl bych to být já“
Pokusy, v nichž máloco zůstane takové, jaké se nám zdálo.„Svět do večera zchátral / Dům se vyprázdnil a z dítěte byl stařec // Verše se prodlužovaly / Tu a tam zazněl rým / Pes vychlemtal vodu z misky a zase odběhl“
Anebo „Ta podoba! / Kdybych už nebyl někdo jiný, / Mohl bych to být já“
A jedna z mála jistot? „To, nač si vzpomeneš / To bude dál“. (Založil/a: Rosie5)

Preambule
  13. 6. 2015, 22:30
Jímavé, citlivé a často i trochu melancholické básně vyspělého autora mi vzaly dech. Některé víc, některé méně. Jako by se člověk zabořoval hluboko do paměti Člověka, do paměti zastřené hnědým filtrem a občas i krajkovým závěsem. Wernish nepotřebuje moc slov, aby nám předal přesně to co chce. Vytříbeně, velice osobním, intimním způsobem.
"Dělat básně je přece snadné."