Encyklopedie pojmů nového soukromého práva Encyklopedie pojmů nového soukromého práva Originální název: Encyklopedie pojmů nového soukromého práva Encyklopedie pojmů nového soukromého práva
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Linde - 2012
ISBN: 978-80-7201-870-3

Linde (2012) 978-80-7201-870-3 208

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila nový občanský zákoník s navrhovanou účinností od 1. 1. 2014. Redakce Linde Praha, a. s. připravila ve spolupráci s jeho „duchovním otcem“ JUDr. Karlem Eliášem, Dr. výběr nových pojmů soukromého práva s jejich vysvětlením. Jde o první publikaci na trhu, ve které se mohou naši čtenáři, právníci i neprávníci, seznámit s novinkami, které lze očekávat v nové úpravě soukromého práva. Některé pojmy jsou skutečně nové a naše právo je nikdy neznalo, např. nápomoc při rozhodování, jejíž úpravou nový občanský zákoník reaguje na Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením, kterou náš stát ratifikoval před několika málo lety a jíž je vázán. Některé pojmy jsou sice nové pro občanský zákoník, ale jiné naše právní předpisy je již znají - např. veřejný pořádek, dobytek, zvíře v zájmovém chovu, - jsou slova našemu právnímu řádu známé, např. z úpravy lesního zákona. Většina hesel vysvětluje výrazy, jež do pojmosloví soukromého práva tradičně patřily a jichž se přidržují rovněž i zahraniční právní řády. Někteří odborníci říkají, že se novým občanským zákoníkem naše občanské právo vrací před rok 1950. Do jisté míry mají pravdu, ale je potřeba také konstatovat, že tímto návratem zároveň naše občanské právo srovnává krok s vyspělými evropskými právními kulturami. (Založil/a: Eli.)