Otrok

Otrok Originální název: Otrok

Van Aspen - 2009
ISBN: 978-80-254-5275-2

Van Aspen (2009) 978-80-254-5275-2 196

Otrok je šokující román, ve kterém autorka zcela otevřeně a bez zábran popisuje detaily intimních scén striktně definovaného sadomasochistického vztahu a poukazuje na vnitřní touhu násilně ovládat na straně jedné a touhu být ovládán na straně druhé. Nutí čtenáře překročit onu pomyslnou hranu dnes stále ještě tabuizovaného tématu. ...Vlastně jej nenutí vůbec dynamika příběhu, přicházející ve vlnách, přirozeně vtahuje čtenáře do děje. Prakticky on sám se, paradoxně, ocitá v jakémsi zvláštním vztahu dominance a submisivity ke knize samotné. Fascinován a překvapen svou vlastní zvědavostí začíná přehodnocovat své počáteční sympatie a antipatie a dochází tak k nečekaným závěrům nejen o hlavních postavách, ale i o sobě samém. "Otrok" je kniha, u které budete nuceni odložit všechny své předsudky. Ale před tím, než vyřknete svůj ortel, že autorka zašla příliš daleko, kniha sama vás naprosto přirozeně postaví před podobnou otázku: Jak daleko jste ochotni zajít vy? (Založil/a: addelka)

vladislaus
  27. 10. 2013, 19:22
Nejvíce mne zaujala změna povahy Heleny. K této změně pomohlo i debilní chování jejího otroka. To bylo úplné pako. Každopádně zacházení s otrokem je jen pro silné povahy a s BDSM to nemá nic společného.
nevermore
  7. 4. 2013, 16:42
Čtivé, to ano, ale...

V první řadě zhodnotím styl, který mi ne úplně vyhovoval. Tučný text, kurziva - budiž, ale cpát do románu smajlíky :-( a :-) - to je opravdu zbytné.
Stejně tak břídilské vyjadřování typu:
"Nedivím se, že mladý děcka závislý na PÍSÍČKÁCH jsou vybledlý jak 100 let starý prostěradla." - toto mi vážně neimponuje. Slova jako komp, písíčko a vůbec tzv. obecná čeština v koncovkách pro navození "atmošky", já si nemůžu pomoct, ale připadne mi to v knize rušivý. Myslíc české webové stránky, autorka svorně (jak puberťačka) napíše "na našem netu" atd. ...Náš net... (ty vole co to je)...

A teď k obsahu, čili bacha na částečný (ale ne úplný) SPOILER. Hlavní postava, která měla být pro čtenáře zpodobněním dominy, byla hlavně sadistka. Dominantní ženu si hravě dokážu představit i bez sebemenších sadistických sklonů, to ale neplati v této knize, kde mi přijde, že spíš než o ponižení, šlo Madam Heleně o bolest a vlastní pocit nadvlády. To už je záměr příběhu autorky, jasně, chápu, ale když se pak dostane kniha do ruky člověku, který svět BDSM nezná (ne, že bych ho sám nějak lépe znal), dostaví se pravděpodobně zhrození a zhnusení.

Všichni tito by měli být předem upozorněni, že román Otrok je extrémně vyhrocený, hlavní postava je psychicky narušená osoba, žádná domina, ale prachsprostá sadistka, která je sobecká, nejde jí o vyrovnávání submisivity a dominance dvou lidí, ale čistě o její prospěch. O svého otroka se zajímá vlastně jen z egoistických důvodů, a to si myslím, že není běžné, nebo by aspoň nemělo být.

Sečteno podtrženo: za čtivost body nahoru; za všechno ostatní, co uvádím výše, zase dolů
soniaf
  11. 7. 2012, 22:03
Kniha se mi četla dobře a doslova mne vtáhla do děje. Ovšem jedna věc se mi na charakteru hlavní postavy nelíbila, a to ta, že se ke svému otrokovi chovala psychologicky hodně špatně. Vždycky všechno bylo špatně. Nikdy ho nepochválila a neměl nikdy čas na odpočinek......SPOILER Kdyby konec knihy nebyl tak náhlý, tak by jim takový vztah jistě nemohl vydržet dlouho, protože Štefan by prostě fyzicky nevydržel.
Adri-Anna
  1. 1. 2014, 15:49
Nad prvni polovinou knihy jsem se i docela bavila :-D pak mi začalo být Štefana líto a už jsem se tak nebavila :-( Přála bych mu méně agresivní dominu :-D :-D
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 10:59
No byla to síla. Kniha vtáhne do děje, čte se jedním dechem. Lauerová je moje oblíbená autorka a každou její knihu s nadšením očekávám.
Miriam
  29. 10. 2010, 20:41
Kniha o BDSM vztahu, jak už tady bylo řečeno. Poznáte jak může vypadat vztah dvou lidí, kteří žijí v tomto svazku. Dočetla jsem během dvou dnů, poutavě napsáno. Občas břitké a zvrácené představy hlavní hrdinky. Žádný happy end nečekejte.
Lenitschka
  5. 1. 2012, 10:07
Nevím, jestli slovo "šokující" dostatečně vystihuje můj pocit z knihy. Co se čtivosti týče, má jasných 100% Začala jsem ráno a neodložila ji, dokud jsem nedočetla. Myslím, že mě jen tak něco nerozhodí, ale toto je čtení skutečně pro otrlé čtenáře. Nevím, jestli jsem víc kroutila hlavou nad Helenou, na kterou přesně pasuje úvodní citát (Never play games with the Devil, you might gamble away your soal) a nebo nad Štefanem, který až do poslední chvíle mohl říct, to už je moc, sbalit se a odejít. Kniha určitě přináší spoustu podnětů k přemýšlení. I když kdyby moje fantasie vyplodila podobné dílo, asi bych se o sebe začala bát :o)
Afire
  16. 4. 2013, 23:14
Nejvíc mě děsí, že by to mohl být reálný příběh. Uf. Lidská duše a psychika, no to je opravdu nepřeberné množství inspirace. K přečtení mi stačil jeden večer, ale nikdy už se ke knize nechci vrátit. |Dobře napsáno, ale víc dát nemůžu, ne...
eleni.rat
  3. 6. 2013, 18:26
Tak tohle bylo i na mě celkem silné kafe.. Kniha je vážně hodně čtivá - vzhledem k tomu a k její tloušťce jsem ji přečetla za dvě odpoledne. Zanechalo to celkem silný dojem..
Asi budu trochu spoilovat. Četlo se mi to dobře, i když místy jsem se ošívala a nebylo mi úplně dobře. Smajlíci uprostřed textu - nepřijde mi to moc vhodné (ačkoli je to originální)a místy mi to přišlo až rušivé.
Už od začátku jsem měla pocit, že to s Helenou nedopadne dobře. Byla opilá mocí, kterou ale nedokázala ukočírovat a následky byly tragické. Mě ale spíš zaujala psychická stránka hlavní hrdinky, jak se postupně z normální ženské, která je z chlapů otrávená, stane bezcitná domina uzavřená ve svém vlastním světě erotických pomůcek a bičíků, bez přátel a následně i bez svého otroka, na kterém si vypěstovala závislost. Zajímavé, jak se lidské hranice posouvají pod vlivem nových zkušeností..
Nemyslím si, že bych tuhle knihu ještě někdy chtěla číst, ale byla to zajímavá sonda do, pro mě neprobádaných, oblastí lidské psychiky.
petra.kanajlova
  19. 12. 2014, 12:36
Knihu jsem přečetla za pár dní. Bohužel ten přehršel extrémně ponižujícího chování vůči Štefanovi mi pak už docela vadil. S hrdinkou jsem se ztotožňovala pouze do té doby, než otroka našla. Pak se z ní stala zlá a opravdu hodně vyšinutá osoba, která svým choutkám podrobila celý život. Což mi připadá nesmyslné vzhledem k tomu, že s těmito praktikami v podstatně začínala. Tento rychlý posun je opravdu hodně přitažený za vlasy. Oceňuji fantazii při praktikách, kterým vystavovala svého otroka. Ale to je tak celé. Konec mi přišel také dost brutální. Možná by to vyznělo lépe, kdyby otrok vzal roha, protože to už déle nemohl vydržet. Hrdinka by alespoň mohla hledat dál a dát tak prostor další knize.
weeruw
  11. 7. 2011, 17:22
Místy jsem chtěla přestat číst... rozhodně nejsem putitán, ale bylo to na mne čas od času dost :-). Kniha Vás ale přestat "nenechá", takže dočteno za dva dny. Za toto pohlcení dávám pět hvězd, málokdy se to povede.
PorterIce
  27. 4. 2011, 10:08
Opravdu \"šokézní\" a nechutné. Ale byla jsem zvědavá, jak hlavní hrdinka dopadne. A myslela jsem si, že dobře ne. A také by mě zajímalo, kde paní spisovatelka hledala inspiraci. Ale přesto zajímavé.
Kamila
  11. 10. 2010, 11:09
Kniha mne doslova dostala! Sice nejsem přívržencem BDSM, kterému se celá kniha věnuje, ale popis a zpracování je tak poutavé, že člověka nutí přemýšlet, kam až by zašel on sám. Celou knihu jsem přečetla za jediný večer a ještě několik dní o ní urouptně přemýšlela.. Doporučuji k přečtení!