Jantarová komnata

Domino - 2012
ISBN: 978-80-7303-737-6

Domino (2012) 978-80-7303-737-6 400
Domino (2007) 400

Jantarová komnata. Jeden z nejvzácnějších výtvorů lidských rukou, jedna z nejtemnějších historických záhad... Někdejšího klenotu ruských carů se v roce 1941 zmocnili nacisté. Po zahájení spojeneckých náletů ukryli komnatu na neznámé místo – a od těch dob ji nikdo neviděl. Nyní se však zdá, že někdo přece jen ví, kde hledat.
Rozvedená atlantská soudkyně Rachel Cutlerová miluje svou práci a děti, s bývalým manželem Paulem udržuje korektní vztahy. Vše se rázem změní, když za záhadných okolností umře její otec, někdejší vězeň koncentračního tábora. Zanechal po sobě dokumenty, které by mohly vést k odhalení záhady jménem Jantarová komnata.
V zoufalé snaze nalézt pravdu odlétá Rachel s Paulem do Německa. V honbě za pokladem však nezůstávají osamoceni. Fanatičtí sběratelé umění se neštítí sáhnout ani k nejhrubšímu násilí, a tak naši hrdinové brzy zjistí
, že jim jsou v patách profesionální zabijáci. Ale ani to není vše - Rachel s Paulem během nesnadného pátrání pochopí, že proti nim nestojí jen živí lidé, ale i síly zla, které hýbaly světem v minulosti. (Založil/a: Lulin13)

Eidalon
  12. 8. 2014, 11:01
Steve Berry a jeho knihy – to je čtení pro volné chvilky na dovolené či do propršených odpolední. Dobře se čtou, nesou vždy zajímavou zápletku, dynamika děje je tak akorát, zpravidla se náměty točí kolem historie a událostí s ní spojených. Zatím ale nepřekročily onu pomyslnou hranici nejvyšších příček, alespoň co se mne týká.

Jantarová komnata je Berryho prvotinou z roku 2003 a její zajímavě zpracovaný námět jí zajistil po jejím vydání zasloužený zájem čtenářů. Knihu bych hodnotil o maličkou výše, než další jeho knihy především proto, že je zde Berry původní. Jeho další knihy již nabízejí podobné scény, myšlenky a tak se trochu různé situace opakují, což si čtenáři jeho knih určitě povšimnou. Na druhou stranu jsou jeho další knihy obohaceny o postavu Cottona Maloneho, což splňuje pravidla žánru, zde mne však Malone vůbec nechyběl.

Téma Jantarové komnaty je jistě zvoleno záměrně. Originál této historické památky nebyl dodnes nalezen, její rekonstrukce probíhala dlouhých 27 let a mýty kolem jejího ztracení a možnostech, kde by se mohla nacházet je bezpočet.

Berry tak mohl uchopit historická fakta a ty pak nechat rozvinout ve své spisovatelské fantazii. Použitím reálných faktů dává příběhu dost velkou věrohodnost.

Jeho kniha začíná v Mauthausenu, kde se Karol Borya, ruský vězeň koncentračního tábora, stává nechtěným svědkem mučení příslušníků SS samotným druhým mužem říše říšským maršálem Hermannem Göringem. Předmětem není nic jiného, než tajemství ukrytí jedné z velkých historických památek – Jantarové komnaty.

Dál se děj rozbíhá a do popředí se dostávají další postavy a to v čase o padesát let později. Vedle potomků Korola Boryi zde hlavní roli sehrávají tzv. členové Zachránců ztracených starožitností, neskutečně bohatí soukromí sběratelé, kteří vedle svých oficiálních sbírek vlastní i spousty uměleckých děl, která se považovala za ztracená . . .

Dva hlavní rivalové – členové sdružení – a jejich tzv. akvizitátoři se vydávají po nových stopách, které se objevují na scéně v souvislosti s Jantarovou komnatou. Autor Vás provede Atlantou ve státě Georgia, kde žijí potomci Karola Boryi a nakonec i on sám, přes Evropu až do oblasti Německa, kde se má podle všech indícií skrývat Jantarová komnata.

Nová vlna hledání tohoto uměleckého díla dá rozběhnout ději, který pak končí celkem očekávaně, ale než se k závěru pročtete, zažijete si s hrdiny knihy nejedno dobrodružství.

Určitě zajímavým faktem je v knize i „nepřímá role Česka“, jako země a útočiště jednoho z hrdinů. Pohled autora na české reálie je přinejmenším zajímavý ve srovnání s tím, tak jak je známe my. Můžete se tak vytvořit obrázek, do jaké hloubky jsou autorova předkládaná fakta věrohodná.

Knize dávám 4 hvězdy, čekejte od ní zábavu a trochu historického poučení, čas k přečtení si vymezte na chvíle oddychu, neboť je to literatura právě pro tyto chvíle.
Nantong
  16. 11. 2014, 19:06
Ani Jantarová komnata od Berryho mě nezklamala. Kniha mě velmi bavila. Líbilo se mi hledání Jantarové komnaty a taky vývoj vztahu mezi Rachel a Paulem.
Noctua
  7. 2. 2012, 13:03
Berryho Jantarová komnata je velmi čtivá kniha. Českého čtenáře bezesporu upoutá a jako mě možná i pobaví spisovatelova představa o tom, jak to chodí/chodilo v České republice. Některé popisy přežívajícího aristokratismu v podmínkách totalitního režimu jsou opravdu úsměvné. Ale bylo by to hezké....
Spekulace o tom, jak to také mohlo být s jantarovým skvostem je určitě zajímavá a pobaví. A upřímně by mě možná ani nepřekvapilo, kdybysme se za pár let z médií doslechli, že to tak nějak opravdu je. Autorovi bych možná malino vytkla, to jak se postaral v závěru o některé postavy. To už hraničí s pohádkou. Ale jinak doporučiji k přečtění.
škodnejtapír
  10. 10. 2012, 15:49
Moje první kniha od Berryho a zároveň i první e-kniha, čtená navíc na mobilu, takže o nevšední zážitek postaráno. Ale přispěl k tomu samozřejmě hlavně děj. Atraktivní prostředí profi hledačů pokladů, kteří zabíjí jak na běžícím páse, kterým vyfouknou rybník dva civilisti:-) Ale četlo se to hezky od začátku až do konce, příběh vás vtáhne a nepustí. A konec v pohodě, přál sem jim to:-)
Maty11
  23. 3. 2014, 19:53
Jak psali kolegové níže, opravdu čtivá kniha, která ale na můj vkus až často opakuje skutečně známý příběh Jantarové komnaty, tím způsobem, že na každých dvaceti stránkách je prostě jeden a tentýž odstavec opakován neustále dokola. Zaručuji, že těchto pár větách se Vám bude po přečtení knihy ještě dlouho zdát. Po přečtení této knihy a Rasputinova proroctví mi prostě jenom připadá, že autor projede na internetu wikipedii, kde nalezne zajímavý námět ten opakuje stále dokola, přidá několik vlastních postav a svůj alternativní konec a kniha je hotova.