Vila Tugendhat

Originální název: Vila Tugendhat

Barrister & Principal - 2013
ISBN: 978-80-7485-012-7

Barrister & Principal (2013) 978-80-7485-012-7 324

Zásadní kniha o světově proslulé brněnské vile Tugendhat vychází zároveň v češtině i anglicky v USA. Vila Tugendhat v Brně, vybudovaná v letech 1928–1930 současně se známým pavilonem Barcelona, byla postavena na zakázku továrníků Grety a Fritze Tugendhatových. Architekt Ludwig Mies van der Rohe z Berlína mohl touto stavbou poprvé uskutečnit své průkopnické myšlenky plynoucího prostoru s moderními prostředky ocelové konstrukce a obrovských, částečně spouštěcích oken. Tyto myšlenky se staly inspirací pro práce mnoha architektů následujících generací.
Vila Tugendhat patří k inkunábulím dějin moderní architektury a byla v roce 2001 zapsána na seznam kulturních památek světového dědictví organizace UNESCO. Kompetence autorů zaručuje zároveň poměrně napjaté a neobvyklé vypořádání se s vilou Tugendhat, které sahá od přesných architektonických a historických informací až po velmi soukromé náhledy. Kniha prezentuje nejnovější poznatky o vzniku budovy a jejího zařízení včetně sociálních a historických předpokladů.
Publikace obsahuje i řadu dosud nepublikovaných fotografií.
Daniela Hammer-Tugendhatová (1946) je profesorkou historie umění na Univerzitě pro užité umění ve Vídni. Jako nejmladší dcera stavitelů vily Tugendhat disponuje nenahraditelnými informacemi o domě, zprostředkovanými rovněž ústní formou. (Založil/a: TeJoUsHeK)

mosem
  28. 9. 2014, 22:01
I když samotnou vilou jsem fascinován - jak prostředím, tak její historií (a to nemám na mysli příběh v podání Mawera a jeho Skleněného pokoje), osobně jsem byl knihou trošku zklamán. Nesporně obsahuje spoustu zajímavých informací a fotografií, ale postrádal jsem trošku "genia loci", kniha na mně působila příliš technokraticky. Nicméně, uznávám že se na tom může podílet absence technického/architektonického vzdělání a pro jiné čtenáře může být právě tato forma podání ta nejlepší. Hodnocení je v tomto případě možná víc subjektivní, než v jiných případech.