Mistr Jün-men

Originální název: Master Yunmen

Půdorys - 2011
ISBN: 9788086018386

Půdorys (2011) 9788086018386 242

Čtenáři tohoto vpravdě průkopnického překladu Záznamu o Jün-menovi se ocitnou před tisíci lety v síni tohoto výjimečného čínského čchanového učitele a spolu s jeho žáky mohou směřovat k budoucímu osvícení. Urs App více než deset let studoval životní osudy a myšlení tohoto pozoruhodného čchanového učitele, který je v Japonsku známý pod jménem mistr Ummon. Spolu s dalšími tchangskými zakladateli čchanu byl i mist Jün-men novátorem v zavádění překvapivých a nových přístupů k buddhismu, v nichž se zříkal tradičních proslovů ve prospěch bezprostředních promluv, sarkasmů, výkřiků, klení a příležitostných úderů.Záznamy těchto proslovů různých mistrů utvářejí zenovou tradici a my je známe zprostředkovaně skrze kóanové sbírky, kde Jün-men zaujímá oproti ostatním mistrům výsostné postavení a proto je často citován všemi zenovými učiteli. Rovněž se stal zakladatelem školy Jün-men, jedné z pěti hlavních škol čínského čchanu, z nichž vychází veškerá živá zenová tradice. (ze Záznamu o čchanovém učiteli zvaném Brána mračen) (Založil/a: Skiltron)