Klenoty české fantasy

Klenoty české fantasy

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1025-8

Argo (2014) 978-80-257-1025-8 696

Během krátké doby v Česku vyrostly dvě silné generace spisovatelů žánru fantasy. Antologie je představuje v celé její šíři a zaměřuje se výhradně na nejlepší dosud publikovaná krátká díla. V Klenotech české fantasy najdete ceněné texty populárních spisovatelů, ale i méně známé povídky, které editora přesvědčily kvalitou námětu a zpracování. Antologie obsahuje povídky Juraje Červenáka, Vilmy Kadlečkové, Štěpána Kopřivy, Ondřeje Neffa, Leonarda Medka, Petry Neomillnerové, Pavla Renčína, Vladimíra Šlechty, Miroslava Žambocha a dalších známých spisovatelů. (Založil/a: dadlinka)

antoniana
  28. 8. 2014, 14:20
Klenoty jsou vážně super. Na poli české fantasy jsem naprostým nováčkem a antologie mi pomohla vybrat si autory, od kterých si chci přečíst více. Nejvíc se mi líbíla povídka Eskorta od Jiřího Pavlovského, byla naprosto jedinečná a neskutečně jsem se u ní bavila. Dále bych ráda vypíchla povídky Mé rty budou toužit po krvi od Vilmy Kadlečkové, vtipný Těžký život sférozpytce (Martin D. Antonín), drsný Idol (Štěpán Kopřiva) nebo Jed bratra mého (Jaroslav Mostecký). Ve výčtu bych mohla pokračovat ještě dlouho. Hodnotila jsem si pro sebe každou povídku zvlášť a většinou jsem dávála 3 nebo 4 hvězdičky. Každopádně doporučuji přečíst antologii jak nováčkům, tak zkušeným čtenářům fantasy.
LuKiss
  23. 3. 2016, 8:59
Obsahuje spoiler spoiler Takže tak, sbírka, tudíš, lehce to rozeberu. Hned z fleku ale napíšu, že je to SBÍRKA, takže krátký příběhy, který prostě přelouskáte, ať už váas bavěj a nebo ne. Výhoda i nevýhoda, já beru všechny sbírky jako trailery na jednotlivý autory. Ale zpět ke klenotům. Válečná lest - supr. Klenoty fantasy začínající klasickou fantasy. Skřeti, elfové, trpaslíci. Paráda, bavilo, jedeme dál****. Jed bratra mého - aneb co když sv. Venca nebyl zase takovej frajer jak nám ho ve škole představovali? Stoupáme vzhůru****. Noční lovy - se zaklínačkou Lotou netřeba rozebírat, sic to bylo moje první rande s ní, už se na mě z poličky směje Psí zima a těsim se až jí roztáhnu stránky*****. Závisvtví - pro mě bylo takový nepatrný zaškobrtnutí, hejkalové a víly a druhá strana lesa. Oukej aspoň se člověk tak něak vrátil k českejm strašidlům, ale mě tohle prostě neba***. Vulhelf, muž s cejchem - úroveň zase trochu zvedá, jak klenotům, tak mému smýšlení o panu Žet. Jakejs takejs zotročenej mág a prima pojatej sci-fy world mi v tomhle podání prostě sedly****. Mé rty budu toužit po krvi - eeeemh... nevim. Popravdě fakt nevim, fakt si toho z týhle povídky moc nepamatuju, jen to že sem u ní i s kávou v ruce v odpoledních hodinách usínal... sry, ale ne, dám autorce možnost mě oslovit v jiné sbírce**. Eskorta - mě na druhou stranu rychle probrala. Jestli umí Pavlovský něco lepšího než novely, sou to určitě povídky. Anděl v dobách komunismu na našem území? Prostě super*****. Klubko zmijí - povedená detektivka starejch, starejch, starejch, starejch dobrejch časů***. Obojek - když už sme mluvili o ochočenejch čarokouzelnících. Povedenej příběh o rodině, kterou sužuje rejpavej úředník. Klasika z jiný dimense***. Tanči mezi vločkami - krátkej elfí vejlet. Čtení sice nebolelo, ale byl sem rád že nemá ani o stránku víc***. Malucha - malá holka, která zabíjela už při narození. Zase trochu jinej příběh. Méně fantasy, více mystiky***. Těžký život sférozpytce - opět v hlavní roli žena, opět magie a opět uplně jinej příběh. Toulky mezi sférama a myšlenky démonů****. Nefritová necuke - moje první shledání s Frantou Frantou, a nebylo to vůbec špatný! Franta u mě má plus už jen proto, že je to klasickej týpek z našich krajin****. Trůn z říční mlhy - příběh připomínající první gamesky ever. Dostanete trailer a pak se probíjíte až k bossovi. Jen v podání šamanky a tří spiritů***. Idol - příjemné rozptýlení od pana Kopřivy. Novelu sem sice čet už komplet s Holomrázem, ale ničemu neštodilo opáčko, ono to jednání malého naivního Hovnaře je totiž docela roztomilí*****. Kámen a krev - zkřížit Řím a vikingy, Čecha a magii by nebylo nic nového, ale všechno dohromady to hází celkem zajmavej odlesk****. Poselství pro Agla Mathona - tohle je ovšem velmi psychadelická věc. Celou dobu si vás zpracovává a pak BUM, smiřte se s tim*****. Prostě pecka na konec, jasný pak je tam ještě pár doslovů, ale sbírku si kupujem hlavně kvůli příběhům uprostřed, ty věci na začátku čtem jen z úcty k sestavitelům a hlavně proto, že už sme tu knižku jednou koupili a dali za ní svoje těžký prachy... jo a pak ta představa, že by tam zůstalřádek kterej unikl mejm očím, by nás samozřejmě budil ze spaní. Sečteno podtrženo, supr věc, doporučuju pořídit a slupnout. Ale už tak je to něaký dlouhý a pochybuju, že se bude někdo zabejvat se čtenim.