Potvory

Potvory

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0917-7

Argo (2013) 978-80-257-0917-7 190

Kniha mladé polské autorky nám ukazuje temnou stranu současné Varšavy. Potvory – to je určité memento mori pro všechny, kdo se řídí přesvědčením, že životní síla přemůže vidinu smrti.
Hrdinkami jsou čtyři třicátnice, životem zkoušené mladé ženy, které vyhlásily válku developerům, svalovcům z posiloven, hospodským povalečům, opilcům z městských autobusů a vlezlým dědkům z paneláků. Není náhodou, že začátek vyprávění, postaveného na městských legendách o chuligánkách a činžácích, jimž je lepší se vyhnout obloukem, se odehrává na hřbitově.
Z tamější nekropole nás děj zavádí tam, kde život přináší bolest a je založen na boji a pomstě. Nejde tolik o to, že příslušnice něžného pohlaví najednou přepadají lidi na ulicích a jsou agresivnější než muži. Autorka si pohrává s významem slova „pomsta“, a s tímto pojmem se vyrovnává po svém, osudy jejích hrdinek však dokládají, že nenachází pouze jediné vysvětlení, ale uvědomuje si, jak velkou silou může pomsta být. Spirála násilí se roztáčí. (Založil/a: dadlinka)

Sylwia Chutnik Sylwia Chutnik

antoniana
  9. 8. 2014, 15:20
Po prvních pár stránkách jsem příběh moc nechápala, nedokázala jsem pochopit proč těhotná ženská se svou kamarádkou mlátí lidi. S postupujícím rozvinutím příběhu o další svérázné postavy jsem si knihu čím dál tím víc zamilovávala. Potvory jsou napsány úderně, stručně, bez jakéhokoli sentimentu, není jim cizí nadsázka, groteska ani ironie. A závěr je naprosto úžasný.
kamie
  29. 7. 2014, 15:57
Jakkoliv mi "násilnické" tematické zaměření knihy není příliš blízké, její zvláštně surová, či chcete-li, syrová meditativní poloha mě nepřestávala ohromovat. Bez patosu a přesto velice silně mapuje povahu odcházení (mizení) blízkých a smrti, která nepřestává dorážet na člověka ze všech stran, aby mu dala vědět, že je stále přítomná. A tak tomuhle člověku nezbývá než bojovat, protože jedině tak si sám může připadat živý.
Způsob vyprávění jako by byl také bojovný, úsečnost i obrazotvornost kráčejí ruku v ruce, aniž by vyprávění bralo samo sebe příliš vážně. Vážnost se střídá s ironizací, místy až s groteskností. A to všechno dohromady umí do čtenáře dloubnout hluboko.