Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Gaia vrací úder

83%
4 8
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Gaia vrací úder

Podtitul: proč se Země brání a jak ještě můžeme zachránit lidstvo


Originální název: Revenge of Gaia: why the Earth in fighting back - and how we can still save humanity

Nejnovější vydání:
Academia - 2008
ISBN: 978-80-200-1687-4
Počet stránek: 200
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 12x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 12x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Academia (2008) 978-80-200-1687-4 200

Profesor James Lovelock se v 70. letech minulého století proslavil svou teorií, podle níž geosféra, atmosféra a biosféra na Zemi tvoří provázaný systém, na který můžeme pohlížet jako na jediný živý organismus. Tento organismus pojmenoval Gaia po řecké bohyni, stvořitelce Zemi. Kniha přináší propracovanou teorii obsahující mimo jiné i katastrofické vize dalšího možného vývoje planety. (Založil/a: zurivymlok)

(více)  

Štítky

více  
James L. Lovelock James L. Lovelock
*26.07.1919

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Darwinista
80% 80% 80% 80% 80%
  18. 12. 2013, 15:15
Zajímavé myšlenky pana Lovelocka který zraje jako víno, racionální pohled na zemi (přes jeho nepříliš štastnou metaforu) a kritika mnoha naivních představ jak planetě pomoci, přes alternativní medicínu až po kritiku protijaderné lobby. Rovněž je znát že Lovelock ochladl i ve vztahu k světovým náboženstvím. Abych jen nechválil tak Lovelock zlehčuje spoustu závažných témat jen na úkor oteplování, které závažné sice je ale rozhodně to není jediná časovaná bomba která na zemi tiká.
zurivymlok
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 4. 2010, 0:50
Tato kniha se zabývá dnes již velmi medializovaným a zpolitizovaným tématem a to životním prostředím a globálním oteplováním. Politizace a medializace má samozřejmě za následek mnoho dezinformací, které ve společnosti běžně kolují. Zašlo to tak daleko, že ryze vědecké téma se stalo tématem společenským či dokonce ideologickým. V takovém prostředí je každá kniha, která se snaží podívat na problém z hlediska vědy samotné. James L. Lovelock patří mezi autory, kteří považují za globální oteplování za velice závažné. Jeho teze spočívá v tom, že živá planeta samoreguluje své životní prostředí tak, aby bylo nejvhodnější pro právě žijící organismy. Lidé svými necitlivými zásahy tuto rovnováhu narušují a hrozí vychýlení systému z rovnováhy. Jelikož se systémy životního prostředí vyznačují převážně zpětnými vazbami pozitivního charakteru, je vychýlení systému z rovnováhy nebezpečné v tom, že změny se budou urychlovat (oteplení spustí procesy, které budou mít za následek další oteplení atd). Kniha Jamese Lovelocka není samozřejmě jedinou, která se zabývá tímto problémem z vědeckého hlediska. Také nepředstavuje jediný nebo hlavní myšlenkový proud ve vědeckém světě. A samozřejmě i sám autor - vědec - je jenom člověk a jelikož se kniha zabývá tématem, které má i charakter věd společenských, nejedná se o knihu čistě deskriptivní, ale i normativní. Od lidí, které prezident Václav Klaus nazývá environmentalisté (ideologie), se James L. Lovelock distancuje. Kniha se vyznačuje velmi příjemným a dobře čitelným slohem a jednoduchostí, s jakou jsou vědecká fakta i osobní názory prezentovány. Jedna z nejlepších knih týkající se dané problematiky.