Elantris

Elantris Originální název: Elantris

Talpress - 2006
ISBN: 80-7197-290-8

Talpress (2006) 80-7197-290-8 551

Elantris bývalo výstavním městem s nádhernými paláci, jejichž vysoké věže zářily do daleka. Obyvateli tohoto města bývaly bytosti, o nichž se v sousedních městech věřilo, že jsou bohy. Krom fascinujícího vzhledu to byly i jejich magické schopnosti, pro něž je vyhledávali lidé z blízkého i dalekého okolí Arelonu. Vše bylo nádherné až do chvíle, kdy město zasáhl Reod klatba, která zničila všechnu nádheru i kouzlo, pokryla město páchnoucím slizem a z jeho obyvatel udělala bytosti ani mrtvé ani živé... Čtenář je udržován v napětí až do samého závěru a teprve až v poslední kapitole dojde k očekávanému odkrytí tajemství proklatého města. Elantris je nádhernou fantasy plnou napětí, záhad, duchovních hodnot a lásky. (Založil/a: trollkona)

merilann
  25. 4. 2013, 12:37
Další Sandersonova výborná kniha u které se, doufám, dočkám pokračování :) musím souhlasit, že přílíšné rozebírání náboženství mi úplně nešlo do hlavy, ale na ději to nic nemění. Krásný příběh :)
barunie
  28. 1. 2012, 14:28
Elantris mě jako jedna z mála knih nikdy nezklame, ať si ji začnu číst kdykoli. Nejen poutavý děj, úžasné zápletky, různé druhy pohledů částečně závislých na sobě, ale i skvělá kombinace politiky s fantasy, která je pro mě naprostou novinkou. O mrtvé (i nemrtvé) není nouze. Na dějovou linku si také nemůžu stěžovat.
Mám jen pár výtek - 1. bude chybou překladatele, protože ať už jsem se podívala na jakoukoli stránku, našla jsem tam minimálně dvakrát větu "řekl/a". Druhá výtka je spíše osobní - nevěnovala bych takovou pozornost vysvětlování náboženství, mě osobně by stačilo vysvětlení, že Dereth je špatný a Korath dobrý.
Je to první (a také asi poslední) kniha, kterou jsem od Sandersona přečetla, ale tolik mě oslovil styl jeho psaní, že se asi porozhlédnu i po jiné. Elantris rozhodně nebude bavit každého, ale za zkoušku nic nedáte. Já se totiž ohromně našla v Sarene!
Pausik
  22. 8. 2011, 21:12
Elantris je první kniha, která mne přivedla ke geniální tvorbě Brandona Sandersona. Konečně fantasy s poutavým a originálním příběhem, ve kterém jsou spleteny láska s nenávistí, je zde prodchnuta magie s intrikami a pro mě nově-s politikou. Děj ztvárňují tři postavy, ocitávajíc se v naprosto jiných pozicích a i přesto tvoří spletitý příběh, odehrávající se v mnoha rovinách. Zajímavé zde je, že děj lze sledovat i z pohledu fanatického Hrathena, a tak být svědky i jiného výkladu myšlenek, než jen ze strany kladných postav-králova syna Raodena, jež je postižen kletbou a zavřen do Elantris, a jeho snoubenky Sarene, vzpírající se proti jednoduchosti krále a Hrathenovi, který šíří derethskou víru v Arelonu za každou cenu. Každopádně je zde patrná postupující gradace příběhu, intriky a manipulace sílí a konečné finále...no, přečtěte si to sami;). Jediné co prozradím je, že magie vs. magie a boj zbraně proti zbrani chybět nebude, a jelikož Sanderson má vytříbený cit pro udržování neustálého napětí a nových překvapení, bude Vás mást do samotného konce a rozhodně se nudit nebudete;)