Ohnivá brána

Ohnivá brána Originální název: Gates of Fire

BB art - 2001
ISBN: 80-7257-347-0

BB art (2001) 80-7257-347-0 364

Hrdinou Pressfieldova románu je Xeones, jediný bojovník, který přežil jatka u Thermopyl. Je zajatcem samotného perského krále, který se od něj chce dozvědět pravdu o podstatě hrdinství spartánského vojáka, jehož obranná taktika jeho mocnou armádu zdecimovala tak, že mu znemožnila vítězné tažení za ovládnutím světa.

Xeo souhlasí. Prozradí králi spartánský trik, avšak aby jej správně pochopil, musí se vcítit do života prostého občana Sparty, do jeho národní hrdosti, do jeho tradic. A Xeo vypráví králi příběh svého vlastního života, od dětství až po těžké zranění v osudové bitvě. I když to sám netuší, vysvětluje králi, proč se za dva tisíce let stalo spartánství symbolem odříkání pro dobrou věc, odvahy a statečnosti.

V roce 2003 za tento román dostal čestné občanství města Sparta. (Založil/a: Zytyn)

#řecko  #sparta  #bitvy

Richie
  22. 5. 2015, 18:53
Pokud chce někdo skutečně poznat starověké Sparťany, pak je tato kniha ideálním východiskem. Bitva u Thermopyl představuje vyvrcholení románu, ale celý předcházející děj je o tomto (i v rámci starověkých měřítek) neuvěřitelném národu - především o jeho dokonalém systému, který vytvářel z lakedaimonských mužů nepřekonatelné válečníky.
Nic lepšího o Spartě a o bitvě v Thermopylách jsem asi nečetl. 100 %
janeicka
  9. 6. 2015, 13:42
"Vy zkrátka budete dělat tohle, přátelé. Zapomenete na vlast. Zapomenete na krále. Zapomenete na ženu a děti a svobodu. Zapomenete na všechny ideály, třeba sebevznesenější, za které si myslíte, že tu bojujete. Budete mít na zřeteli jenom jedno: chránit muže, který je vedle vás. On je všecko a všecko je v něm. Víc nevím. Víc vám nemůžu říct."
Gallienus
  26. 12. 2015, 19:24
Zpočátku se mi příběh ne úplně dobře četl, nemohl jsem se nějak chytit, trochu nucení z mé strany, pravdou ale je, že přibližně po třetině knihy je to mnohem lepší a děj si získá pozornost. Chápu, že tato kniha je oslavou Sparty, jejího národa a v zásadě všech Řeků, kteří ubránili svou svobodu, ale přesto nemohl jsem si pomoct, pro mě byli zajímavější Peršané. Byť ne jako celek, nicméně z toho mála prostoru co jim Steven Pressfield v příběhu poskytl, tak Xerxes a především Orontes jeden z jeho velitelů Nesmrtelných na mě udělali dobrý dojem a získali si respekt.
pratoriax
  16. 2. 2013, 13:09
Pro mě jakožto pro milovníka bitvy u Thermopyl byla tadle knížka něco jako povinná četba a nelituju toho. Knížka se čte sama a zamiloval jsem si ji už po pár stránkách.
StepanHrouda
  4. 3. 2014, 22:50
Veliká paráda! Sice jsem byl možná a příliš natěšen po přečtení komentářů tady, takže jsem pořád čekal až to přijde a najednou byl konec...ale zpětně musím hodnotit velice pozitivně, zvlášť závěrečnou bitvu.
Nedivím se, že autor obdržel čestné občanství města Sparta :)
brigand
  26. 6. 2012, 21:45
tahle kniha je masakralně interesantní. film 300 je proti tomu romanek pro dospívající dívky na dobrou noc. Takovej odpich má snad jen Fabianovi Mariňáci. Pressfield se okamžite zařadil mezi mé oblíbence. Pokud se zajímáte o starověk, tak si jeho knihy prostě MUSÍTE přečíst. jinak jste jak fanda horroru, který nezna Kinga nebo fanda pornacu neznajic senora Sifrediho.
tequilaking
  27. 7. 2010, 20:46
Naprostý mazec, pokud vás aspoň trochu zajímá starověký život a válečnictví. Po celou dobu kniha nabírá tempo, během závěrečné bitvy zapomenete dýchat:)