Ekonomicko-filosofické rukopisy z roku 1844

Ekonomicko-filosofické rukopisy z roku 1844

Svoboda - 1978

Svoboda (1978) 196

Tyto rukopisy vznikaly v době pařížské emigrace patrně v dubnu až srpnu roku 1844. Patří mezi první Marxovy práce, které bývají hodnoceny jako materialistické a komunistické. Bedřich Engels se ve spise "K dějinám Svazu komunistů" zmiňuje o tom, že na jaře 1845 "měl Marx svou materialistickou teorii dějin v hlavních rysech již úplně vypracovanou..."
Fakticky se zachovaly tři rukopisy. V prvním se Marx chystal na kritiku politiky a politické ekonomie. Jeho vlastní poznámky a závěry se v tomto rukopise střídají s rozsáhlými výpisky z prací řady autorů především ekonomické oblasti. Určitě si z něj nenechte ujít pasáž o odcizené práci.
Z druhého rukopisu se zachovaly jen poslední čtyři stránky, týkající se vztahů práce, kapitálu a pozemkového vlastnictví.
Třetí rukopis pak tvoří doplňky k nedochované části druhého rukopisu. Kromě problematiky práce, soukromého vlastnictví a komunismu, odcizení člověka či nadvlády peněz se Marx v tomto rukopise věnuje i rozboru Hegelovy dialektiky a filosofie.
Rukopisy zůstávaly dlouho v archivu německé sociální demokracie. Poprvé byly částečně vydány rusky r. 1927 ve III. svazku "Archivu Marxe a Engelse", poprvé úplně až roku 1932 německy v "Marx-Engels, Gesamtausgabe, Abt. I, Bd. 3.
www.sds.cz (Založil/a: Bred)

stonedstone
  23. 4. 2014, 23:06
Tvrdé jádro pravdy naší společnosti, po sto padesáti letech pořád stejně aktuální (pokud trochu metaforicky vyměníte proletariát za prekariát atd). Spousta věcí, které bereme jako samozřejmost tehdy ještě vznikala a vedla se o nich diskuze. Tahle historická perspektiva dokáže nabourat status quo snad ze všeho nejlíp.

Mladý Marx na rozdíl od pozdního ještě nedával vědecká řešení jak překonat kapitalismus, která musela v myslích dogmatických následníků zákonitě selhat. Ve Spisech analyzoval kapitalismus ze skutečně radikálně humanistické perspektivy. Odcizení práce může měnit podoby, ale je pořád stejné a vytváří naši každodenní realitu. Je v tom vlastně až taková metafyzická osudovost..