Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ekonomicko-filosofické rukopisy z roku 1844

93%
5 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ekonomicko-filosofické rukopisy z roku 1844
Autor:


Nejnovější vydání:
Svoboda - 1978
Počet stránek: 196
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 3x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Svoboda (1978) 196

Tyto rukopisy vznikaly v době pařížské emigrace patrně v dubnu až srpnu roku 1844. Patří mezi první Marxovy práce, které bývají hodnoceny jako materialistické a komunistické. Bedřich Engels se ve spise "K dějinám Svazu komunistů" zmiňuje o tom, že na jaře 1845 "měl Marx svou materialistickou teorii dějin v hlavních rysech již úplně vypracovanou..."
Fakticky se zachovaly tři rukopisy. V prvním se Marx chystal na kritiku politiky a politické ekonomie. Jeho vlastní poznámky a závěry se v tomto rukopise střídají s rozsáhlými výpisky z prací řady autorů především ekonomické oblasti. Určitě si z něj nenechte ujít pasáž o odcizené práci.
Z druhého rukopisu se zachovaly jen poslední čtyři stránky, týkající se vztahů práce, kapitálu a pozemkového vlastnictví.
Třetí rukopis pak tvoří doplňky k nedochované části druhého rukopisu. Kromě problematiky práce, soukromého vlastnictví a komunismu, odcizení člověka či nadvlády peněz se Marx v tomto rukopise věnuje i rozboru Hegelovy dialektiky a filosofie.
Rukopisy zůstávaly dlouho v archivu německé sociální demokracie. Poprvé byly částečně vydány rusky r. 1927 ve III. svazku "Archivu Marxe a Engelse", poprvé úplně až roku 1932 německy v "Marx-Engels, Gesamtausgabe, Abt. I, Bd. 3.
www.sds.cz (Založil/a: Bred)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

stonedstone
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 4. 2014, 23:06
Tvrdé jádro pravdy naší společnosti, po sto padesáti letech pořád stejně aktuální (pokud trochu metaforicky vyměníte proletariát za prekariát atd). Spousta věcí, které bereme jako samozřejmost tehdy ještě vznikala a vedla se o nich diskuze. Tahle historická perspektiva dokáže nabourat status quo snad ze všeho nejlíp.

Mladý Marx na rozdíl od pozdního ještě nedával vědecká řešení jak překonat kapitalismus, která musela v myslích dogmatických následníků zákonitě selhat. Ve Spisech analyzoval kapitalismus ze skutečně radikálně humanistické perspektivy. Odcizení práce může měnit podoby, ale je pořád stejné a vytváří naši každodenní realitu. Je v tom vlastně až taková metafyzická osudovost..