Originální název: -

- OHNIVÝ KŮŇ
- ZÁNIK DOMU USHERŮ
- JÁMA A KYVADLO
- ČERNÝ KOCOUR

Kniha je doplněna o úvod a ediční poznámku Radima Kopáče. (Založil/a: Edgar)

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

vladislaus
  17. 10. 2011, 13:38
Kdo má rád horory a thrillery, měl by si určitě přečíst tuto knihu. Poe je prakticky zakladatel žánru a je dobré poznat kořeny, z nichž vyrostl např. King.
Richie
  16. 11. 2015, 17:02
Smrt a šílenství, šílenství a smrt - tyhle atributy se neustále opakují v Poeových povídkách v této knize. Poe sám musel být poloviční šílenec, když takové povídky napsal. Uměl navodit neskutečně mrazivou až odpudivou atmosféru zmaru, zkázy, hrůzy a beznaděje - tedy vesměs prostředí a pocity, které aktivně nijak nevyhledávám. Oceňuji jeho tvorbu, ale v této knize jsou povídky pro mě příliš depresívní a tím i nepříjemné. Asi nejvíce se mi líbila povídka Skokan a titulní Jáma a kyvadlo, ostatní už se líbily méně. 60%
Rutsuka
  16. 11. 2015, 22:19
Jsem moc ráda, že jsem se do Poeových povídek po letech znovu pustila. Těžko vybrat, která povídka se mi líbila nejvíc, skoro ze všech sálá ta děsivá atmosféra, šílené myšlenkové pochody, pocity zhnusení a hrůzy...ale asi vede Černý kocour a Skokan, u těch byly emoce asi nejsilnější. Rozhodně to není čtení pro každého, ale za sebe doporučuji :)
Rames
  25. 4. 2014, 8:08
Tmavé pokoje, sporé osvětlení, povlávající záclona, to jsou kulisy Poových příběhů.
Povídky působí tajemně nejen stylem vyprávění ale i kultivovaným , trochu nezúčastněným projevem zasazeným do prostředí které je pro nás historické.
blaufik
  31. 5. 2016, 16:13
Některé povídky byly horší, jiné byly lepší. Nicméně kniha jako celek byla čtivá. Černý kocour mě osobně opravdu dostal.
eliza
  2. 1. 2014, 21:34
Poe byl mistr svého řemesla. Děsivé mrazení v zádech bez potoků krve a naturalistických líčení a přesto, nebo vlastně právě proto vás nenechá spát. Horor jak má být.
irulan
  23. 6. 2013, 13:30
já opravdu horory nemusím, ale v tomhle je Poe pro mě mistr - dokáže úžasně vykreslit iluzi našich nočních můr...
Vojtik69
  7. 11. 2010, 21:27
Není to můj šálek čaje (kávy), ale bylo to čtivé. V paměti mi nejvíc utkvěla Jáma a kyvadlo a Skokan. Patrně to nejlepší z celého výboru. Kdo po této knize sáhne, asi neprohloupí.
veronikaS
  23. 5. 2015, 21:09
Poeovy povídky jsou jedním slovem užasné,mezi mé oblíbené povídky patří:Maska červené smrti,Jáma a kyvadlo,Zánik domu Usherů a také Ohnivý kůn.Tohoto spisovatele považuji za MISTRA POPISU,jeho povídky mě naprosto uchvátily a dokázaly mě plně vtáhnout do děje.Škrábání nehtů po smrtelně studené oceli,tiché neslyšené výkřiky v rakvi,děsivé obrazy v šílené mysli to je Edgar Allan Poe spisovatel s velkým S.Jediné co bych snad knize mohla vytknout je to,že se mi četka pomaleji a to z důvodu staršího znění jazyka,ale to je samozřejmě nezbytné.Nakonec uděluji 5 hvězdiček.
Londi
  13. 12. 2012, 20:20
Mě bohužel Poe nenadchnul a myslím si, že byl vážně trochu narušený. Vyrostla jsem na Kingovi, takže jsem se u této knížky nebála. Jen Černý kocour - to teda byl mazec! Zvlášť proto, že je psán v první osobě jednotného čísla.
Eldir
  3. 6. 2011, 8:40
Poe nepatří mezi mé nejoblíbenější autory, ale mám ho rád. Hlavně jeho vyprávěcí um. Mé nejoblíbenější povídky: SUD VÍNA AMONTILLADSKÉHO a ZÁNIK DOMU USHERŮ.
charlizee
  21. 9. 2014, 21:31
Ačkoliv je mi hororový a fantasy žánr nejbližší, povídky E.A.P. mě nedokázaly naplno vtáhnout do děje - to všude vychvalované stupňované napětí mi nepřišlo vlastně vůbec napínavé, popisy všeho byly velmi důkladné, přesto mi ale obrazy samovolně nenaskakovaly na mysl, tak jak je to u mě obvyklé. Pouze dvě povídky mě 100% oslovily - Černý kocour, kterého jsem četla už kdysi na gymnáziu v rámci výuky angličtiny, a Zrádné srdce. U obou byl příběh rozvíjen postupně, tudíž by nestačilo přečíst si jen závěr, aby člověk věděl, o čem to bylo - právě tak mi to připadalo u povídek ostatních. Vím, že veškeré líčení psychických stavů a detailů v okolí bylo důležité pro to slavné budování napětí, bohužel když to ale na čtenáře nezabírá, má pak skutečně pocit, že jde vlastně jen o ty závěrečné dvě strany... Ale samozřejmě znám spoustu lidí, kteří by byli tímto nadšeni, a proto těmto také knihu doporučím.
Pavel94
  14. 8. 2011, 23:33
Vždycky jsem se smál, jak se někdo může bát u knihy z 19. století. Samozřejmě ihned při čtení první povídky jsem si vybral vhodný čas - temný večer okolo půlnoci. Po několika stránkách jsem začal pozorovat místnost okolo sebe, po dvaceti stránkách jsem již rozsvítil hlavní světlo a při poslední povídce jsem měl již téměř stihomana a s husí kůží jsem uzavíral knihu. Tak asi takto.