Strážci občanského dobra

Strážci občanského dobra Originální název: Strážci občanského dobra

Torst - 2010
ISBN: 978-80-7215-388-6

Torst (2010) 978-80-7215-388-6 212

Pošesté přichází Petra Hůlová ke čtenářům s novým románem a pošesté překvapuje. Tentokrát provokativním tématem: dnešní českou skutečnost popisuje „očima poražených“. Hlavní postava nového románu vnímá předlistopadový svět jako sice nedokonalý, ale nejlepší ze všech možných světů, zatímco proměnu společnosti po roce 1989 vnímá jako dobu plnou tolika omylů, že cítí potřebu aktivně a třeba i násilím vnutit ostatním svou představu o společenském dobru. Román je temnou groteskou, která upozorňuje na to, že všechno lze nahlížet ze zcela odlišných úhlů pohledu a že co pro jednoho člověka znamená nové možnosti a svobodu, může druhému člověku přinášet úzkost, prázdnotu a beznadějný pocit chaosu. Romány Petry Hůlové nikdy nehýříly optimismem, tento však zneklidňuje ještě o poznání více než ty předchozí, protože - ač se odehrává na půdorysu jednoho města a jednoho osudu - vytváří přesvědčivý obraz úplného zmatení jazyků bez možnosti dorozumění mezi lidmi. (Založil/a: marta-b)

m4xp4yn3
  13. 2. 2013, 19:21
Jak zmrvit dobrou knihu slabým koncem, díl tisící prvý. Celou dobu jsem měl pocit, že hlavní hrdinku autorka líčí jako sice naivního, ale veskrze dobrého člověka. V samotném závěru uspěchaně a nevěrohodně eskalující děj dává tušit ledasco, ale rozhodně jsem nečekal popravu čtenářových sympatií k ústřední postavě doslova na poslední stránce.
Chtěla se snad Hůlová vyvarovat nebezpečí nálepky "levicové autorky" tím, že vypravěčce, se kterou celou dobu tak soucítí, připíše rozhodnutí za čarou námi vnímané morálky?
Kromě konce už budu chválit. Jazyk i stylizace jsou ňuňu, číst o "cvičebním úboru nahňácaném za topení" nebo o "krakovské zoo, kterou tvoří medvěd brtník, osel a vedle v ohradě jelínek" je rozkoš. Tempo vyprávění, variabilita postav a jejich přiměřené množství z knihy činí lehce se čtoucí, ale ne prázdnou jednohubku.
Morloth
  16. 6. 2010, 17:12
Kniha působí velmi silně již díky úhlu pohledu, který autorka volí k popisu doby nedávno minulé. Nepříjemný pocit zesiluje i tím, že všechny postavy vykresluje velmi striktní ve svých názorech. Ty jsou neměnné a navíc vždy jediné správné. Dík tomu sice kniha nepůsobí příliš životně, na druhou stranu je zajímavou metaforou doby. Navíc pohledem z druhého břehu, neboť hlavní hrdinka rozhodně nekráčí ruku v ruce s tržním kapitalismem, je stále spíše neobvyklý. Střet dvou rozdílných sester vyústí ve střet dvou ideologií, ovšem velmi ortodoxně pojatých.