Zpěvy od Žluté řeky

Podtitul: Výbor ze staré čínské lidové poezie

Originální název: Zpěvy od Žluté řeky
Poprvé vydáno celosvětově: 1986

Vyšehrad - 2014
ISBN: 978-80-7429-199-9

Vyšehrad (2014) 978-80-7429-199-9 96
Práce (1987) 24-081-87 81
Práce (1986) 81

Po více než pětadvaceti letech znovu vychází výbor ze staré čínské lidové poezie v přebásnění Jaromíra Vochaly. Čínská poezie se pro svoji zvláštní poetiku, obrazivost, něhu a přitom výrazovou střídmost již tradičně setkává se zájmem čtenářů a okouzluje ty, kteří se s ní setkávají poprvé. Upoutá prostými lidskými příběhy vetkanými do básní, jejichž ozvuky dokáží oslovovat milovníky poezie bez ohledu na čas, který od jejich vzniku uplynul, i na kulturní rozdíly. (Založil/a: Barabura)

alpinka
  10. 10. 2015, 21:34
Nádhera! Tohle jsem skutečně nečekala, o to větší je zřejmě moje nadšení z tohoto výboru staré čínské lidové poezie. P. Vochala svým překladem a přebásněním úžasně zvládl zpřístupnit mi poezii jako takovou (poezie není mým nejvyhledávanějším čtivem) a především přiblížit mi ji takovou formou, která je pro mě srozumitelná, ač se jedná o historii, zvyky, povahy a myšlení a koneckonců lidský život prožívaný daleko od nás. S touto útlou knížkou jsem strávila velice příjemný večer já i moje babička, které jsem předčítala. A musím dodat, že málokdy se stává, že by mě také tak zaujaly poznámky a doslov a byly mi příjemné a srozumitelné ke čtení.