Šíp času

Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Volvox Globator - 2003
ISBN: 80-7207-525-X

Volvox Globator (2003) 80-7207-525-X 165

Amisova kniha, která byla v roce 1991 navržena na Bookerovu cenu, je patrně jedním z prozaicky nejlépe zpracovaných námětů, které odhalují zvrácenou logiku nacistické morálky. Hlavní postavou příběhu je doktor Tod T. Friendly, muž dvou tváří a dvou životních příběhů, spořádaný občan s děsivou minulostí, o které však s výjimkou jeho niterného svědomí nikdo netuší. Friendlyho totožnost se začíná odhalovat v okamžiku, kdy je životní pouť hlavního hrdiny u konce a vyprávění se postupně vrací do jeho minulosti. Najednou se ocitáme v některé z řad kinosálu a kde se nám před zraky začíná odvíjet příběh běžící jako film, ten však kdosi nevědomky spustil POZPÁTKU. Počáteční harmonie se tak záhy mění v destrukci, stáří se stává mládím a nevinnost ustupuje strašlivé realitě prodělané zkušenosti hlavního hrdiny. Tod německy smrt, friendly anglicky vlídná - vlídná smrt přichází ke svým obětem a dějištěm je najednou neblaze proslulé působiště doktora Mengeleho - vyhlazovací tábor Osvětim! (Založil/a: Alouatta Caraya)

daisy miller
  13. 10. 2011, 6:44
Velice netradičně pojatý příběh lékaře z koncentračního tábora. Vše jde pozpátku, ale člověk se za chvilku zorientuje. Je to nekonvenční nápad a skvěle napsaná kniha. Všem vřele doporučuji:-)