Listy Oľge

Profil knihy je v jiném jazyce

Listy Oľge

Podtitul: Korešpondencia Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej

Originální název: Listy Oľge

Slovart - 2013
ISBN: 978-80-556-1080-1

Slovart (2013) 978-80-556-1080-1 318

Korespondence mezi hercem Juliem Satinským a jeho první manželkou Oľgou Lajdovou, baletkou Slovenského národního divadla v Bratislavě. V původním znění. (Založil/a: Uzavřený_účet_9045)

Július Satinský Július Satinský
*20.08.1941 - †29.12.2002

prkali
  5. 6. 2016, 10:12
Tohle je ta nejkrásnější kniha, co mám! Klobouk před Slovartem (a dalšími pachateli) jsem musela donést do sklepa, aby byl dostatečně dole... Teprve teď před chvilkou objevena na konci knihy na vnitřní straně desek v předsádce nenápadná kapsa! A nevěřili byste, co v ní je!!!
z ediční poznámky:
... Podobne sme pri jazykovej korektúre dbali o to, aby zostali zachované osobitosti Julovho aj Oľginho jazyka a slovne zakonzervované dobové kultúrne stopy. Bohemizmy, slang, bratislavizmy, dnes už mnohé zastarané slová, to všetko považujeme za příchuť doby, o ktorú by sme čitateľov a čitateľky nechceli ochudobnit.
Napriek tomu, že mnohým čitateľom a čitateľkám budú mená, filmy, tituly kníh, divadelných predstavení a pod. spomínané v korešpondencii Jula a Oľgy neznáme, rozhodli sme sa nezaradiť do knihy vysvetlivky. Pátranie po dobových reáliách ponechávame na ich prirodzenú zvedavosť.
Bylo to napínavé (mj.) čtení. Do poslední strany jsem nevěděla, jak to s nimi dopadlo.
A co bylo v té tajné kapse? Jeden časopis "ANGE" (orgán SCOL = Strany ctiteľov Oľgy Lajdovej - vychádza pravidelne a príležitostne - toto číslo vychádza ako rozšírené dvojčíslo v nedeľu, dňa 8.VIII.1965) - farebný! - osmistránkový sešitek!!, jeden dopis - též trochu ilustrovaný, s ukázkou z písma talentovanej Ďufy (Julova psina)... vlastně to není dopis, ale taky ten časopis... ale je složený jako dopis, to mě zmátlo - asi ho Julo (šéfctiteľ) písal, keď nemal písací stroj, a jedna fotografie Oľgy v kroji.