Vraní dívka

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Knižní klub - 2014
ISBN: 978-80-242-4330-6

Knižní klub (2014) 978-80-242-4330-6 328

Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Temný severský psychothriller jen pro silné povahy. První díl trilogie, která oblétla a zasáhla doslova celý svět (vychází ve 35 zemích). (Založil/a: Eli.)

Erik Axl Sund Erik Axl Sund

vladislaus
  26. 5. 2014, 4:55
Novodobý bestseller? Pro mně obrovské zklamání. Autoři zaplnili knihu abstraktními postavami, kterým jsem neuvěřil. Tak se lidé nechovají. Vedení policie je k případu vražd zcela laxní. Děj zdržují rodinné problémy hlavních a nudných představitelů. Jinak Vraní dívku jsem identifikoval kolem půlky knihy.
Introvert
  5. 8. 2014, 18:12
Vraní dívku považuji za těžce komerční počin. Mediální smršť byla vyvolána zcela záměrně, kdyby jí nebylo, ležela by kniha v regálech mezi ostatními knižními novinkami a dostalo se jí zcela průměrné pozornosti, po čase pravděpodobně s klesající tendencí.
Psychologické profily jednotlivých postav nejsou špatně napsané, ale samotný děj knihy nijak nevyčnívá. Přistihla jsem sama sebe při četbě, že mi mnohokrát odbíhaly myšlenky úplně někam jinam.
Určitě mě nepřesvědčila, abych vyhlížela další díly. I když závěr sám o sobě je tak stylizovaný - kup si další díl, kup ho...
Váhám mezi dvěma - třemi hvězdičkami. Když si ale uvědomím, jak moc je tato kniha poplatná komerci a tomu, co čtenáři chtějí, co je žádané...
janeicka
  29. 3. 2014, 9:39
K Vraní dívce jsem se dostala skrz velmi pozitivní doporučení a jsem ráda, že jsem na tyto rady dala. Souhlasím s komentáři uživatelek Morsie a Jamesová, myslím si, že je jedině dobře, že se o těchto tématech píše, co dokáže udělat s lidskou duší zneužívání v dětství, úplně ji v dospělosti roztříští... Zpočátku jsem měla problém se do knihy začíst, vadil mi hodně jednoduchý styl psaní, což se ale naštěstí postupně změnilo. Ano, kniha popisuje kruté věci, ale naštěstí se v jejich popisu autoři nevyžívají a vše je podáno jasně a stručně. Nemám moc v oblibě knihy s ženami jako hlavními hrdinkami, zde se mi ale ženské charaktery moc líbily a okamžitě jsem si je oblíbila. Chválím geniální prolínání minulostí s přítomností, kdy se po kouskách dozvídáme, co se vlastně v minulosti stalo, co vedlo k brutálním vraždám v současnosti. Psychologie postav a zločinů je velmi propracovaná, kdo má rád tento žánr, rozhodně si přijde na své a já mohu Vraní dívku jen doporučit, už dlouho mě žádná kniha takhle nedostala...

A rada pro ty, kteří váhají se čtením, protože se jedná o první díl trilogie - neváhejte, konec je sice otevřený, ale mohlo to skončit hůř ;-)
alča87
  14. 5. 2014, 11:30
Nečekala jsem žádný zázrak, ale tohle bylo velké zklamání. Nejsem milovník drsného popisu vraždy nebo znásilnění, nelibuji si v mučení. Kniha o vraždách dětí nemusí být hned nervy drásající thriller. Vše je v náznacích, což může být dobrý cesta, ale zde jsem se setkala s náznaky, které ve mně nic nevyvolaly. Autoři jako by si četli obálky knih podle skutečných událostí, novinové články a dívali se na zprávy a nějak to splácali dohromady, nešli do hloubky. Vše bylo popisováno jen na povrchu. Kniha mi nic nepřinesla, trochu jsem čekala, že se autoři pokusí předat nenápadně poselství – něco jako nechoďte sami v noci do lesa. :) Ale vše už tu prostě bylo. A směr příběhu jsem odhadla velmi brzy.
Ale musím přiznat, že dva momenty mě „znechutily“. Ale ty vždy velmi rychle skončily. Jediný velký klad vidím v krátkých kapitolkách, které ale vlastně uměle vytvářejí více stran.
Nejdříve jsem dala tři hvězdičky, ale potom mi to vůči knihám, kterým jsem dala stejné hodnocení, zdálo nefér.
Romanka
  19. 2. 2015, 7:39
Obal prodává knihu. Alespoň v mém případě tohle platilo. Kniha mě nezklamala, ale velice příjemně překvapila, do poslední chvíle plná napětí, na konci jsem docela zírala, co se to tam jako k sakru děje? Za mě plný počet. Momentálně čtu druhý díl a budu se nedočkavě těšit na třetí.
Morsie
  16. 3. 2014, 15:42
Já prostě miluju nechutné věci. Jsem asi trochu zvrácená, možná narušená, ale já si to prostě užívám - tedy z té pasivní role čtenáře, určitě bych to nechtěla prožívat na vlastní kůži :D No každopádně ten humbuk okolo vyjití Vraní dívky mě trochu štval. Říkala jsem si, aby to zas nebyla jen nějaká nafouknutá bublina. I tak jsem si ale ihned knížku pořídila a ještě ten den se začetla. Nevěřila jsem, že to bude zas taková síla. No inu, byla! Četla jsem se zatajeným dechem, bez hlesu i mrknutí oka, často s hlavou v míse, každopádně vždycky s úžasem! Je to úžasné, je nechutné, je to zvrácené, ale především geniální! Garantuju vám, že vás ta kniha položí na lopatky - jenže vy si to stejně užijete!
Rutsuka
  12. 2. 2015, 22:39
Knížka se mi četla dobře a líbil se mi styl krátkých kapitol a střídání současnosti/minulosti, ale co se děje týká, tak první půlka mi přišla jako průměrná detektivka a v druhé půlce jsem stále čekala na nějaký zvrat, ale marně, nějak se nedostavil (respektive poslední třetina má šokovat, ale vzhledem k tomu, že pointu většina pochopí už v půlce, to pak žádný šok není). Nicméně téma je to zajímavé a i když je to jen beletrie, donutilo mě to nad týráním a zneužíváním (nejen) dětí trochu přemýšlet.
Někteří zde píší o velkém zklamání, já jsem naštěstí k bestsellerům a hodně propagovaným knihám vždy poněkud skeptická a neočekávám žádnou bombu, takže jsem ve výsledku ani moc zklamaná nebyla. Časem si ze zvědavosti asi přečtu i další díl.
Pett
  7. 4. 2014, 20:42
Sedla jsem na lep obálce, která je dle mého skvělá... a nebylo mi u toho tedy zrovna nejlíp... jde o čistou esenci lidského zla v jakékoli podobě, pocity jsou tak realistické... linie psychoterapie je snad nechutnější a děsivější než samotné vraždy a pro mě i daleko zajímavější než klasické vyšetřování, které tady bylo už milionkrát... i když jsem se v tom všem chvílema ztrácela, chvíli jste tam a pak zase jinde a nevíte co, jak a proč... spousta lidí a spousta hrůzných příběhů...ale i tak to byl nářez!
Reliance
  29. 12. 2014, 15:46
Vraní dívku jsem dostala na Vánoce, sama bych po ní v současné době asi nesáhla - nelíbí se mi ani obálka. Je to ale bezesporu kniha čtivá - přečteno za jeden večer a jedno dopoledne.. Myslím si, že není tak ukrutnou, za jakou je vydávána.. Četla jsem i horší a ty na sobě žádné varování neměly, ale asi právě proto, že jsem četla horší, jsem se u ní tak nedivila. Přesto to není žádné pohodové čtení ani oddechová kriminálka.. Celé je to ponuré.. Některé postavy a jejich vztahy mi ale přišli příliš ploché. Jinak musím vstřebat dojmy, zatím moc nevím co víc k tomu říct. Nicméně na další díl jsem docela zvědavá..
Venceslao90
  14. 5. 2014, 11:47
JEN PRO SILNÉ POVAHY? - kdepak. Čekal jsem že toho násilí a všelijakých nechutností bude v knize daleko více. Těch pár krátkých kapitolek popisujících zneužívání dětí mě nevytrhlo. Podle mě se to v tomto ohledu vůbec nevymyká současnému trendu severských detektivek, které jsou taktéž plné násilí a psychopatů.
Tím ale vůbec nechci tvrdit, že se mi kniha nelíbila. Ze začátku je těžší se začíst a pojmout všechny dějové linie v jeden koherentní celek, ale nakonec si všechno sedne tak jak má. Každopádně opravdu zajímavá mi přišla až poslední čtvrtina knihy, kdy dojde k výraznému dějovému zvratu. V ostatních ohledech mi nepřijde Vraní dívka nijak zvlášť výjimečná, je to prostě běžné vyšetřování zločinů. Bohužel se ale jedná jen o první díl trilogie, takže čtenáři je naservírována spousta otázek, ale odpovědí zase tolik nedostává. Snad v dalším díle, s chutí si ho přečtu :)
Elleyne
  28. 11. 2014, 22:59
Jak tu psali jiní, kolem knihy byl větší humbuk a propagandy, než za kolik skutečně stojí, a hlavně proto nemůžu dát pět hvězdiček. Podobně jako jiní jsem hlavní zápornou postavu identifikovala cca v půlce knihy, což zase tolik nevadí, pokud to má, jak se snad ukáže v dalším díle, svůj důvod. Rozhodně je kniha psaná stylem, že nutí člověka číst dál a dál...a na konci zjistí, že musí nutně co nejdřív přečíst další díl...
Potulný mnich
  25. 4. 2014, 16:07
Pro mě docela zklamání, očekával jsem víc. Děj se mi zdá průměrný, sice neurazí a ani nenadchne. Slabých 60%.
Crocuta
  23. 6. 2015, 21:03
Průměrná detektivka s vynikajícím marketingem. Mediálnímu humbuku, který se kolem ní rozpoutal jsem podlehl i já a mohu s klidným svědomím prohlásit, že varování na obálce "Jen pro silné povahy" je pouhý otřepaný reklamní trik. Čtenáři severských detektivek jsou od autorů jako Jo Nesbo nebo Jussi Adler-Olssen zvyklí na mnohem drastičtější a nechutnější scény než jaké popisuje "Vraní dívka", která navíc zůstává mnohé dlužna žánrovým pravidlům, co se týče samotné kriminální zápletky - spíše než rozplétání zločinů se autoři věnují popisu duševních stavů a rodinných problémů hlavních hrdinek a i když je příběh viděný výhradně z ženské perspektivy napsán poměrně zajímavě a čtivě, rozuzlení se nedočkáme a do dalšího dílu zůstává několik cliffhangerů, další čas ani peníze do této série investovat nehodlám.
nana
  14. 4. 2014, 17:35
Dle mého kniha nijak zvlášť děsivá a zvrácená není. Jasně, dějou se tam hnusný věci, ale není to přehnané, ani detailně popisované. Začátek byl docela slibný, styl nebyl špatný a příběh mě zaujal, ale od půlky už mi to začalo připadat jako fraška.. "Pro silné povahy" je marketingový tah, na který se zřejmě hodně lidí nachytá (včetně mě). No, nic, můj poslední "bestseller" na dlouhou dobu...
Alaglesia
  4. 1. 2017, 16:30
Knihu jsem si chtěla poprvé půjčit, když jsem byla těhotná. Knihovnice mi to rozmluvila, že je to drsný a že nechce mít na svědomí můj předčasný porod. O rok později jsem si odnesla knihu domů opět s upozorněním, že je to fakt síla. Kniha mi přinesla jedno zjištění, že jsem OPRAVDU SILNÁ POVAHA. Opravdu to se mnou nic nedělalo. Autoři neumí vyvolat ve čtenáři pocity. Když si vzpomenu, co ve mně vyvolávala četba Kinga, Nesba, Larssona a mnoho dalších tak tohle duo jim nesahá ani po kotníky. Námět nebyl špatný, téma zajímavé, ale chyběl mi tam ten prožitek. Děj knihy začal být zajímavý až tak v její polovině. Neustále mě otravovaly místopisné názvy, které mně připadaly zbytečné. Navíc jsem hned od začátku věděla, kdo je Vraní dívka. Kniha nebyla nejhorší, ale určitě nepřinesla to, co jsem očekávala. Vím, že další díl už číst nebudu, protože mě nezajímá jak to dopadne.
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 18:58
Knihu jsem si koupila pár týdnů poté, co vyšla. Jelikož se začalo rojit velké množství negativních komentářů a recenzí, nechala jsem ji uležet a přečetla až nedávno. Je pravda, že jsem očekávala úplně jinak psaný příběh, ať už podle ukázek či reklamy, na kterou už nedávám, jelikož několikrát jsem byla hodně zklamaná. "Jen pro silné povahy"...myslím, že zbytečná nálepka, byť téma samozřejmě je hodně drsné. Ale četla jsem mnohem drsnější knihy...bez nálepky. Zkrátka reklamní tah. Kniha je pojatá hodně psychologicky a za sebe musím říct, že i když jsem čekala něco trochu jiného, zklamaná nejsem a do dalších dílu půjdu.
MMacicekk
  3. 10. 2015, 20:24
Obsahuje spoiler spoiler Tato kniha má asi jedno z nejrozporuplnějších hodnocení jak tak koukám. Někomu se to buď vyloženě líbilo anebo nelíbilo. Řadím se k těm prvním :-) Mediální humbuk se mě naštěstí nedotkl, i když jsem ke knize přistupovala trochu skepticky ohledně nálepky bestseller, titulku "jen pro silné povahy" a v poslední řadě i k obálce, která, jak jsem pochopila, znázorňuje obraz, který Sofia zničila v domě svých rodičů. Kniha mě bavila, líbilo se mi střídání minulosti s přítomností a celkem krátké kapitoly, děj rychle ubíhal. Zápletku jsem sice odhalila dříve, ale vůbec mi to nepokazilo celý dojem. Jen mi přišlo nepochopitelné, jak mohla žena a k tomu ještě sama pověsit dospělého mrtvého muže na hák u stropu, to mi přišlo přehnané. Další díly si určitě přečtu, a to nejen pro otevřený konec.
Eset
  5. 10. 2014, 13:11
Prvních 50 stran jsem četla asi týden. Pořád jsem se do toho nemohla nějak dostat. Pak jsem si řekla dost, sakra zajímalo mě kdo je vraní dívka, no a zbytek jsem přečetla během jednoho dne. To samo o sobě něco vypovídá. Kniha je nudná a děj se pomalu nikam neubírá. Všechno to nějak tak pomalinku pluje na svojem bestsellerovém mráčku. Právě to slovo bestseller mě přesvědčilo si knihu přečíst, ale kdybych jí nepřečetla, tak si vážně myslím, že o nic nepříjdu. Kdo je Vraní dívka jsem věděla kolem půlky knihy. V podstatě Vás v knize nic nepřekvapí, akorát párkrát se možná pozastavíte nad zvráceností jednotlivých činů. Kniha mě pomalu začala bavit snad až kolem stránky, kdy vraní dívce začne přeskakovat. Teprve tehdy z příběhu můžete vycítit nějaké napětí a tíseň. Co se týče druhého díla, ještě pouvažuju jestli budu číst, ale zajímalo by mě, kam se až Vraní dívka dostane.
Patolog
  4. 8. 2014, 19:43
Čtyři hvězdy s velkým mínusem – čekala jsem od této knihy mnohem více (vzhledem k velkým reklamám a recenzím – jak tato kniha je „BRUTÁLNÍ“ – není to tak strašné).
Ze začátku je obtížné se zorientovat ve všech dějových liniích… na koci má přijít TEN KONEC. Ale na konci vyvstane ještě mnohem více otázek než v průběhu celé knihy. Čtenář se má na co těšit i v dalším pokračování …
dollyk
  18. 12. 2016, 13:13
Je mi líto, ale já to nedočetl. Je to ploché, plitké, bez nápadu, plné laciných efektů, které už dávno nestačí. Jestli se k tomu vrátím? Kdyby to byla poslední kniha na světě a já měl několik let volného času, tak bych ji možná přečetl, ale jen proto, abych ji celou přepracoval do nějaké čitelné podoby. Když jsem poprvé četl Larse Keplera, nemohl jsem se smířit s jejich stylem psaní, ale nakonec se mi to podařilo. Tohle je při vší nafouklé bublině severských detektivek další a dost podstatný schod do čtenářského pekla.
olla
  25. 5. 2014, 21:58
Tedy tohle ale byla kravina. Severské autory (až na pár výjimek) nemám vůbec ráda, ale tohle duo a jejich dílo je tedy hluboko pod průměr
AgnesB
  2. 11. 2016, 20:57
řekla bych, že reklama je mocná...rozhodně tady byla povedenější než samo dílo... kniha ničím nepřekvapí...další z řady těch, co se snaží vytěžit na vlně oblíbenosti severských detektivek.
Francesco
  13. 1. 2015, 20:34
Místy jsem se ztrácel, přítomnost, minulost apod... Jinak jsem asi sadista protože mě kniha nějak zvlášť morbidní nepřišla. Druhý díl si přečtu jen proto, že už ho mám přečtený. Nechápu samolepku světový bestseller.
HelenaH82
  10. 7. 2014, 13:32
Psané čtivě a se spádem, líbily se mi návraty do minulosti, které vedly k pochopení současných myšlenek i poslech nahrávek z diktafonu. Takže jsem spokojená. Přesto představa, že bych měla číst další dva díly - nevím, prozatím mě nechává chladnou a vlastně mi konec, který měl první díl stačil. Kdo chlapce zabil víme a co se stalo v závěru víme také, tak proč vše protahovat do dalších knih.
Phorbo
  29. 5. 2014, 15:06
Obsahuje spoiler spoiler Asi budu jako všichni ostatní, ale když je něco pravda... Kniha není nijak brutální. Určitě ne tak, jak ji popisovaly reklamní kampaně na každém internetovém a knihkupeckém rohu. Samozřejmě je pedofilie a zločiny na dětech hroznými činy, ale čekal jsem trhání rukou, vyhřeznuté vnitřnosti. Aspoň těch rozmlácených lebek těžkými předměty jsem se dočkal. Předzvěst toho, že sága bude mít tři díly odkrývá fakt, že prostě konec bude zklamání, kde čekáte aspoň pár odpovědí, které vám celou detektivkou vrtají hlavou. Něco odkryto je, třeba že Sofia a Victoria je jedna a ta samá, ale to šlo už poznat v jedné třetině knihy, kdy Sofia poslouchá záznamy Victoriiných sezení a v jednom má pět šest minut jen svého děchu. To jí jako nedošlo, že se svou klientkou sedí takovou dobu o samotě a vlastně se nic neděje? Přejdu-li todle, je Vraní dívka velmi kvalitní thriller/detektivka. Je to neskutečně čtivé a nutí vás to dočíst, aniž by jste ztráceli čas prací u něčeho jiného. Nemám zkušenosti se Stigem Larssonem nebo s Jo Nesboem, ale řekl bych, že dvojice Eriksson a Axelsson Sundquist se můžou v klidu řadit do současné špičky skandinávské spisovatelské špičky.
teteka
  4. 5. 2014, 22:04
Tak právě dotčeno.Knížku jsem četla měsíc.Což je u mě dost dlouhá doba. A tak jsem přemýšlela o důvodu.Takže: dost silný téma,trochu jsem i v ději plavala,minulost přítomnost,kdo je kdo.Musela jsem mít náladu, abych knížku otevřela a četla dál.Asi to bylo i pauzamy že jsem byla zmatená a v ději se ztrácela.
Konec byl ale tak překvapující a vše mi tak hezky do sebe zapadlo, že musím nakonec jen říct hustý.Těšim se na další pokračování a tentokrát budu více sousředěná a knížku neotevřu dokud na ní opravdu nebudu připravená.
DejnaDee
  16. 8. 2015, 14:38
A mě se to líbilo, vůbec mi nevadilo prolínaní časových linii jako u jiných knížek, vůbec mi nevadili abstarktní postavy a už vůbec mě nevadilo rozebírání rodinných problémů hlavních představitelů. Děj mě bavil, byl zajímavý i napínavý, psychologické profily postav byly vykresleny s bravůrností . Mediální smršť jsem nezažila a tak mě to nestrhlo do nějakých velkých očekávání. Prostě a jednoduše řečeno, téma i styl psaní mě zaujal.
skranak
  23. 11. 2014, 16:53
Vyborna kniha. Doporucuji precist, dobre napsana. Postavy jsou popsany dokonale. Uz se tesim na dalsi dily.
barbee
  21. 8. 2014, 17:02
Pro mne docela zklamání, je to jak slepenina všemožných severských krimi. Občas hodně nelogické a nedotažené, kdo je vraní dívka je docela brzy jasné. A navíc bych konečně uvítala krimi, kde vyšetřovatel zároveň neřeší rodinné problémy, stíny minulosti, dávná tajemství apod. :-)
Lorelei
  16. 11. 2016, 23:27
Čtivost knihy bohužel shazují občasné dlouhé popisné pasáže či naopak zkratkovité přeskakování "od jednoho ke druhému", které spolu zdánlivě nesouvisí. Děj je navíc postavený tak, že čtenář od poloviny knihy minimálně tuší, kdo by mohl být pachatelem. Co je však "horší", kniha končí trošku uměle spisovatelsky vykonstruovaným dějem tak, aby přímo nabádala k tomu, aby si čtenář koupil další díl. Nemyslím si, že to bylo zapotřebí, téma bylo velmi silné a příběh by bylo možné rozepsat a navnadit lépe...
Lihunka
  2. 12. 2015, 20:43
Z prvního dílu jsem vcelku rozpačitá. Dlouhé popisné pasáže a předvídatelný děj. Nicméně jsem ještě rozhodnutá se vrhnout na pokračování.
kappa
  1. 4. 2014, 8:25
no .... nevím! Upřimně jsem podle recenzí čekala daleko větší drsárnu. Samozřejmě , že týrání a vraždy dětí jsou závažným činem, ale nic z toho není v knize nějak extra detailně popisováno.A taky mě štvou takové nedotaženosti typu, že tyranka svou obět vláčí za pomoci malého kluka kdesi v centru města na půdu obytného domu,aniž by si jí nikdo všiml??? No asi jsem příliš otrlý typ, ale pod pojmem temný psychothriller si představuji něco jiného.
Leeloo
  30. 8. 2016, 17:46
Pro me tedy velke zklamani,autoruv styl popisovani deje mi prijde jako pokus napodobeni Nesba ci Olsena ale zdaleka nedosahuje te kvality.Prvni pulka vcelku nezazivna,druha pulka chytlavejsi a da se rici ze napinava,ale v zaveru se temer nic neuzavre.Tema se tyka sice vrazd deti,ale temer mi nesel mraz po zadech,tzn.ze clovek neveri tomu co cte,nevtahne ho to do deje.Tedy popisem Pro silne povahy bych musela oznacit spise zmineneho Nesba v porovnani s touto knihou.Trochu me zajima,jak to cele dopadne a jakou roli treba sehrava Gao,ale obavam se,ze dalsi knizka by neprinesla vice uspokojeni.
Standa&Nikol
  20. 1. 2015, 21:39
Knihu jsem přečetl do poloviny a víc už bych asi nezvládl. Kniha mě prostě nezaujala, chování postav bylo často dost nesmyslné. A cedulka pro silné povahy? To opravdu ne. Říct o této knize že je brutální a krvavá, by byl výsměch knihám tohoto žánru.
Dávám dvě hvězdy za snahu.
Ranhojic
  28. 12. 2014, 10:36
I já jsem se stal obětí reklamy a knihu zakoupil. Výsledkem je veliké zklamání.
1. Mužští autoři, kteří popisují děj z pohledu ženských postav - nemám to rád a ani tady to nefunguje.
2. Kniha se prodává jako detektivka vycházející z psychoanalýzy, je to jen lákadlo, skutečné psychoanalýzy je tam naprosté minimum.
3. Asi v polovině knížky Vám dojde, jak to skončí a knížka začne těžce nudit.
4. Lživá bulvární reklama - nápis jen pro silné povahy, zde skutečně nemusel být
5. Struktura knihy je zbytečně nepřehledná a rušivá.
Shrnutí: Nedoporučuji, věnujte svůj čas jiné knize, já druhé dva díly již nezakoupím.
rightname
  4. 12. 2014, 18:40
Pro mě bohužel největší zklamání letošního roku. Přepálený marketing (prodávat to jako šokující je hodně přehnané). Po strašně dlouhé době se mi stalo, že pachatele jsem odhadl před polovinou knihy. Navíc totálně nesympatická policistka, člověk neví, proč by jí měl držet palce....
Dominika Nogová
  23. 6. 2014, 18:19
Dávám 4*, přesto jsem přemýšlela, zda nedat 3. Kniha je psána velmi zdařile a napínavě, zbožňuji používání retrospektivy. Avšak stejně jako píše někdo níže, již někdy v první třetině knihy jsem věděla, kdo je Vraní dívka, hlavní pointu i závěr a ničím mě již nepřekvapila.
IvcaG87
  13. 6. 2014, 13:50
Jedním slovem úžasné. Tohle je přesně typ knih, který miluji. Infarktové zvraty, při kterých mi padla čelist. Líbí se jak je "věcně" napsáno, nic se zbytečně neprotahuje autoři to prostě na Vás hodí a ty chudáku čtenáři vypořádej se s tím sám jak chceš sám. Prostě Skvělé dílo, které se rovnou zařadilo do mích oblíbených...
Majkynka
  10. 6. 2014, 20:11
No tak od knihy sem čekala trochu víc ale nezklamala mě,velmi dobře se četla.Akorát mě dost naštval ten otevřený konec už aby vyšel další díl
Žaneeetkaa
  12. 5. 2014, 19:11
Asi první věc, co mě napadne je, jak tohle někdo dokáže stvořit a své postavy vylíčit ve špatném světle díky činům, které udělali. Ale nejvíce mě zaujala z přesouvání času minulost, u které jsem dychtivě četla slovo po slově, abych se dozvěděla další věci, co ji byly udělány nebo naopak. Trochu jsem byla zklamaná z konce, jak skončil, jelikož jsem si myslela, že to skončí dech beroucím koncem a ne takto otevřeným, ale aspoň mám důvod pokračovat v dalších knihách v trilogii až vyjdou. Když jsem uviděla na knize – Jen pro silné povahy, myslela jsem si, že to bude opravdu psycho, ale až zas tak hrozné to nebylo, nějak jsem problém neměla, když došlo na scény zneužívaných dětí, jen jsem si občas pro sebe říkala, co to je za lidi, kteří tohle dokáží udělat. Celkem knihu beru dobře a nepohrdla bych, kdyby byl první díl delší. Podle mě si kniha zaslouží plný počet hvězdiček už jen kvůli tomu, co někteří spisovatelé umí vytvořit. Jako tato dvojice.
marcelline
  12. 5. 2014, 10:18
Musím přiznat, že jsem trochu zklamaná, protože jsem asi očekávala víc. Nechala jsem se zlákat upoutávkami,ale myslím si, že kniha není ani zdaleka určena pouze "pro silné povahy". Nicméně se mi tento detektivní román líbil, děj byl zajímavý a napínavý, ale už v půlce knihy mi "docvaklo", kdo je viníkem :-) Určitě si ale přečtu i pokračování, protože kniha je napsána tak chytře, že to vlasně ani jinak nejde. :-)
Abel Farao
  21. 3. 2014, 11:48
Skvěle napsaný příběh. Ani nepamatuji, kdy naposledy jsem přečetla knihu jedním dechem. Jen s těmi silnými povahami bych to nepřeháněla. Žádných 120 dnů Sodomy to nebylo.