Cit slečny Smilly pro sníh

ISBN: 978-80-257-0913-9

Argo (2013) 978-80-257-0913-9 414
Argo (2006) 80-7203-785-4 415
Argo (1997) 80-7203-058-2 372

Nevyjasněná smrt malého kamaráda svobodné a samostatné Smilly ji přiměje pátrat po důvodech a příčinách jeho skoku ze střechy. Podle stop ve sněhu nevěří hrdinka na nešťastnou náhodu. Postupně se stále více do případu zaplétá... Detektivní román má ale hlubší podtexty, pohrává si i s charaktery severských hrdinů a prostředí Dánska a Grónska. (Založil/a: horovska)

zoro2
  12. 10. 2015, 9:32
Tak tohle je bomba s dlouhým doutnákem! Sice chvíli trvá, než si na autorův styl zvyknete, ale vyplatí se to. Když k tomu připočtu vtipné, sarkastické hlášky hlavní hrdinky, které vás provázejí celým příběhem a gradování do poslední stránky knihy, tak nemohu jinak, než dát full house.
illy
  9. 9. 2013, 10:20
Prvních padesát stran jsem málem vzdal. Zvláštní odosobněné vyprávění milé slečny se nečte zrovna lehce. Potom mě kniha vtáhla a i když se nejedná zrovna o "easy reading", pokud přistoupíte na autorův sloh, odmněnou bude opravdu zapamatovatelný a silný příběh.
Tereeeza
  18. 10. 2015, 19:51
Knihu už mám hodně dlouho v seznamu k přečtení a v rámci čtenářské výzvy readnordic jsem ji trochu popostrčila dopředu, i když jsem se ještě rozhodovala mezi Laurou Sněžnou.
Sám autor knihu odmítá označovat jako detektivku a asi má pravdu, i když jsem to přesto po prvních stránkách trochu očekávala. Román začíná pohřbem chlapce, s jehož smrtí a hlavně jejím vysvětlením se hlavní hrdinka Smilla nehodlá smířit. Od této chvíle se děje tolik věcí, že jsem někdy skoro až nemohla uvěřit, kam se takový příběh může dostat. Autor nám předkládá hromadu informací, o vztahu mezi Dánském a Grónskem, o situaci Gróňanů v Dánsku, o sněhu, ledu apod. Popisné pasáže jsou občas oživeny akčnějšími scénami, které se mi moc líbily, ale tyto pasáže jsou zase velmi brzy nahrazeny vzpomínkami, vysvětlivkami řady úkazů, ... Asi jsem namlsaná jinými severskými knížkami, možná bych to dříve vnímala jinak, ale celkově musím říct, že mi to úplně nesedlo. Na druhou stranu se to ale četlo moc dobře, jen jsem se v tom někdy ztrácela, některým věcem úplně nerozuměla a ten závěr mi přišel trochu až přehnaný.
Dlouho jsem nevěděla, proč je tato knížka zařazena do měsíce čtení knížek sci-fi nebo fantasy. Magický realismus si představuji trochu jinak, ale ze závěru je asi patrný lehký nádech sci-fi, já si to jinak vysvětlit neumím.
Dávám slabší 3*.
HPL
  13. 9. 2013, 13:37
Výborná a značně unikátní záležitost! Hlavní hrdinka super (a že dostane zabrat) a její chladnokrevné logické uvažování, zajímavé vylíčení dánsko-grónských vztahů, Smilin vztah ke sněhu a ledu taky skvěle zapadá do děje. Napínavá "detektivka" v poutavém prostředí. Konec se skvělou myšlenkou, i když mohla být dotažena ještě trochu dále. Film se taky "celkem" povedl (to díky němu jsem na knihu přišel), i když na knižku samozřejmě nemá.
Pett
  22. 2. 2015, 22:58
Smilla je skutečně zvláštní... tak dlouho čekala na svůj čas... a nakonec jsem z toho taková rozpačitá... začátek vypadal tak slibně, krásné slovní obraty... čisté jako samotný sníh... ale pak se snad utrhla lavina a já zůstala pod ní...
Ztrácela jsem se v ději, dáno leckdy tedy mojí sníženou koncentrací, kdy v tomhle příběhu musíte jet doslova na plný pecky a neustále být ve střehu, jinak za pár opravdu nevíte kdo je kdo a proč tam vlastně je, na koho mluví či s kým se vůbec bije a proč ho bije... opravdu zdlouhavé neustálé popisování technického interiéru lodi... technického čehokoli... bylo to celé takové vachrlaté... nepřehledné... a ve finále mi taktéž naskočila nesmrtelná Lisbeth z Millenia... jak já nemám tyhle MacGyverovské hrdiny ráda... postřehy z Grónska byly milým osvěžením, ale nestačilo to... bohužel...
Tyet
  17. 4. 2016, 8:07
Knížka začíná velmi slibně. Vlastně je výborná téměř do konce. Je to dobrodružný příběh dokreslující stav mysli a duše jedné chytré, ale asociální ženy, které někdo zabije jediného přítele, malého kluka. A ona má pocit, že mu dluží vysvětlení. Knížka se čte velmi dobře, navzdory tomu, že ve většině čtenářských recenzí se píše opak. Je to napínavé, pěkně to odsejpá a navíc nemáte pocit, že čtením detektivky jen zabíjíte čas. Temné, studené a zádumčivé tóny knihy se ale v závěru změní v hysterický nesmysl ve stylu Indiana Jonese. Konec knihy pro mě představuje zklamání, ale i tak knížku doporučuji k přečtení, už jen proto, abyste se dozvěděli, jak se žije Gróňanům v Dánsku.
teite
  29. 11. 2013, 21:01
Na některých místech se mi kniha zdála trošku zdlouhavá a komplikovaná, autor dobře stupňuje napětí a záhadnost, ale konec pak pro mě byl bohužel zklamáním.
ribička
  2. 9. 2010, 15:57
Ačkoliv si na obsáhlé popisy moc nepotrpím, popisy sněhu, zimy, života v Grónsku byly naprosto úžasné. Mrazilo mě z nich po zádech a měla jsem dojem, že se mi u pusy dělá obláček páry. To, kam mě příběh zavedl v pátrání bylo napínavé, ale konec byl pro mě naprosté zkamání.
VenDulin85
  9. 11. 2014, 16:18
Rozhodně unikátní kniha, se kterou jsem měla ze začátku problémy, než jsem se do ní zakousla. Ovšem v momentě, kdy se tak stalo, jsem byla nadšená a na moment jsem se octla v knižním nebi. Mám ráda příběhy, kde se člověk nenásilně dozví trochu více historie nenásilným způsobem a tady jsem se poučila o Grónsku a dánské politice.. a o sněhu. Hlavní hrdinka Smilla je tvrdá jak led, ale postupně nás nechává nahlédnout pod povrch a člověk ji musí obdivovat za její matematické a chladné uvažování, za které se skrývá, když nemůže ukázat svou slabinu- emoce.
dejw
  18. 10. 2013, 19:35
Tuhle knížku mám moc rád. Četl jsem ji během dovolené a pomalu vychutnával. Skvělé postavy a děj, do Smilly jsem se zamiloval ;) Jen samotný konec mě trochu zklamal. Vřele doporučuji.
jamalka
  3. 4. 2014, 8:32
Pro mě osobně po všech těch oslavných recenzích a doporučeních velké zklamání. Samotný styl psaní mi nevadí, ale celkové pojetí příběhu je dosti nedotažené, nudné, námět má jistě potenciál, ale zde dosti nevyužitý....zůstává jen jakýsi rychlý skok k rozuzlení na posledních 10 stránkách. 2.polovinu knihy jsem se opravdu přemáhala, abych ji dočetla.
Naštěstí další počiny Hoega už jsou dotaženější- z Děti chovatelů slonů jsem byla velmi mile překvapená.
nana
  10. 8. 2011, 23:18
Zamilovala jsem si ji.. racionální, chladnou, držící si odstup od lidí a od lásky.. Smillu, která má ráda čísla, led a sníh.. zpočátku se mi kniha četla poměrně těžce, přišla mi trochu zvláštní stavba vět, ale pak jsem si zvykla, nebo se to vytratilo.. příběh je dokonale propracovaný, některé části jsou dosti odborné a hodné obdivu autorových znalostí.. tím spíš mě překvapuje, jak je tato kniha oblíbená a hodně čtená, když to není žádná lehká četba... no, prostě já jsem nadšená!
eval
  18. 3. 2013, 18:13
Koupila jsem si to jako detektivku a tak mě konec taky trochu zklamal... Ale i sám autor odmítá označení detektivka. Děj byl poutavý, hlavní hrdinka si jde za svým proti všem, takže jsem jí držela palce od začátku do konce. Delší popisky sněhu a života eskymáků mi vůbec nevadily, naopak, bylo zajímavé dozvědět se trochu o lidech, kteří ještě nejsou zcela pohlceni civilizací.
Achája
  11. 11. 2012, 0:37
Mám ráda Hoega a magický realismus. Emoce, myšlenky, styl vyprávění i děj z téhle knížky dělá jedinečnou a v lehce zvláštním oparu jsem jí zhltla už podruhé. Racionálně to nevysvětlím, ale knížka mi nějakým způsobem sáhla do duše.
Palahniuk
  13. 3. 2014, 17:11
No...kdyby byla kniha románem o Gróňanech, Dánech nebo studií ledu a sněhu, pak bych jí neváhala dát výborné hodnocení. Mám-li ale vycházet z toho, že se jednalo o detektivku, pak nikterak nadšená nejsem. Do dalšího Hoega se pouštět už nebudu, od Larssona a Nesbeho ho dělí pořádný kus cesty. Kniha se neuvěřitelně vleče a nějak jsem nebyla schopná navázat "vztah" s hlavní hrdinkou. Ledová nuda.
vranak
  10. 11. 2013, 10:15
Působivá kniha, která má všechno - exotiku, docela nový svět grónských přistěhovalců v Dánsku, poutavý příběh i zajímavou hlavní postavu. Četla jsem ji v zimě na zastávkách autobusů a bylo mi teplo, protože u nás bylo pouhých pět pod nulou a ne grónská zima. Snad jen ten závěr mi přišel až příliš filmový a celkově druhá část knihy, odehrávající se na lodi, méně uvěřitelná. Napadá mě, že bych dala knize 100%, kdyby měl pád ze střechy nakonec trochu skromnější důvody, ale fantastický výlet do Dánska a Grónska na 90% stačí...
java
  28. 3. 2010, 12:16
Román má tři vrstvy. První se týká samotného děje, druhá se věnuje velmi svéráznému vnímání okolního světa hlavní hrdinkou a třetí, ne tak obsáhlá část (možná spadající do druhé části), se věnuje střetu dvou kultur a složitého soužití Dánů a Gróňanů. Přičemž Dánové vystupují jako nechtěná autorita, utlačovatel původního grónského lidu. Smilla vnímá okolní svět velmi odtažitě, nemá téměř žádné přátele a při své práci (glacioložky) ani s příliš lidma nepřichází do styku. Děj samotný je zajímavý, a to především díky závěru, který mě osobně uspokojil (ač jsem četl konkrétně na toto téma mnoho negativních recenzí). Ano, román končí nerozhodnut, ale důvod cesty k ledovci je z mého pohledu zajímavý.
Jazyk autora není ani rušivý, ani lahodící (no jo, četl jsem to v překladu samozřejmě takže hodnocení jazyka není možná úplně na místě). Možná můžou někdy nudit dlouhé pasáže o sněhu a popisování okolní krajiny.
Zdálo se mi, že když už se člověk dostane do děje a zajímá ho následující klání (týká se to především první části knihy, odehrávající se na pevnině) je autorem přenesen na palubu lodi, kde děj na zajímavosti ztrácí. Přeci jen se na lodi zužuje „hrací pole“. Dějové zvraty nevyvolávají očekávané silné emoce, stejně jako je nevyvolávají všechny ostatní charaktery v knize. To je hold severská kultura, severský způsob života. Vše je uhlazené a chladné a když už se něco přihodí, opět se to řeší tzv. kalkulovaně, bez výrazných emocí. Pokud si mám vypůjčit systém hodnocení z filmu, dávám 7-8/10, přičemž se přikláním spíš k 7.
strixa
  7. 3. 2013, 19:28
měla jsem problém knihu dočíst, nějak mě nechytnul styl vyprávění, ale přesto jsem si musela poznamenat...:
"Nic mě neuklidňovalo víc než jistota, že jednou zemřu. V takových okamžicích, kdy člověk vidí jasně - a sebe člověk vidí jasně, jen když se na sebe dívá jako na cizího -, zmizí všechno zoufalství, všechna rozpustilost, všechna deprese a dostaví se klid. Pro mě nebyla smrt ani tak děsivou představou, stavem nebo událostí, která nastane a postihne mě. Spíš pro mě znamenala, abych se zaměřila na přítomnost, byla mi pomocí, spojencem ve snaze být na tomto světě."
h2o
  7. 1. 2013, 14:32
propracovaná dějová linka, originální popisy a celkem neotřelé myšlenky. Nejlepší glaciologická literatura, co jsem kdy četl
EmiTu
  28. 5. 2015, 21:17
Výborný příběh detektivního pátrání jedné podivínky, Smilla je opravdu originál, její pud sebezáchovy není velký a proto je její chování někdy nečekané, mnoho informací z netradičních oborů, zajímavých úvah, vtipných replik, větší množství vedlejších postav, doslova mrazivé napětí a ledová ironie na evropský pohled na svět. Čtení bylo trochu náročné, ale stálo za to. Hlavní záporák mně přišel trochu nedotažený a konec uspěchaný, ale přesto skvělé čtení.
j.pyr
  10. 11. 2014, 12:30
Děj se od první čtvrtiny neposouvá dál, dále se dozvídáme jenom tolik informací abychom se dozvěděli jen to co se dozvědět máme. Styl je dobrý, čtivé ale nudné.
Máťa71
  17. 6. 2014, 16:37
Od první do poslední stránky jsem s nadšením sledoval cit slečny Smilly pro sníh. Místy skvělé hlášky: ředitelky si taky dávají dortík ke kafíčku...Výjimečná kniha od výjimečného autora.
Čekanka
  28. 1. 2014, 20:30
Kniha mi byla doporučena s velkým nadšením, tudíž jsem očekávala více. Na celé knize je snad nejpoutavější její název, který sám o sobě láká k přečtení. Smilla - chladná chlapice, mechanik - muž nemuž,... a spousta dalších postav, možná zbytečných. Závěr nezávěr. Knihu jsem dočetla spíše z morálního hlediska, jelikož knihy neodkládám. Oceňuji snad jen druhou část knihy odehrávající se na lodi - nové prostředí, pro nás neotřelé.
roben
  10. 10. 2012, 10:50
Zpočátku jsem se do čtení musela trochu nutit, než jsem si zvykla na autorův styl psaní. Také jsem měla trochu zmatek v postavách, jejich rolích, dokonce jsem si nedovedla ani představit hlavní hrdinku, pochopit její odtažité chování... Časem autor přeci jen poodhalil jednotlivé chaaktery, takže jsem se začetla. Místy jsem byla překvapená, jak se děj vyvíjí spíše jako detektivka, na konci to byla i špetka fikce. No, zkrátka podobný román jsem ještě nečetla. Tolik diskutovaný konec mě nezklamal.
lavinis
  16. 5. 2011, 15:22
to Java: pokial das knihe 7/10 tak matematicky to zodpoveda skor 4 hviezdickam ako 3 ;)
to kniha: Ja za seba, ked si teda tiez vypoziciam hodnotenie destabodovej stupnice 9/10