Hadi a náušnice

Hadi a náušnice Originální název: Hebi ni Piasu

Argo - 2006
ISBN: 80-7203-790-0

Argo (2006) 80-7203-790-0 83

Kniha Hadi a náušnice je tragickým příběhem bizarního milostného trojúhelníku – dívky a dvou mladíků – ze současného Tokia. Přináší otevřenou, až šokující výpověď o bezútěšném životě tzv. ztracené mladé generace, která neúspěšně hledá své místo v dnešní japonské konzumní společnosti, protože má všechno, a tudíž vlastně nemá nic.

Rui, dívka bez budoucnosti, příležitostně si vydělávající jako hosteska, se zamiluje do násilnického punkera Amy. Ten ji při prvním náhodném setkání v techno klubu upoutá rozeklaným „hadím“ jazykem, kterého dosáhl postupným zvětšováním piercingu ve špičce jazyka. Dívčino rozhodnutí podrobit se témuž zákroku přivede pár do tetovacího a piercingového salonu. Jeho majitel Šiba, bisexuál se sadistickými sklony, se do Rui také zamiluje. Dívka s ním časem naváže podivný intimní vztah výměnou za bezplatné provedení piercingu jazyka a tetování. Ama při náhodném pouličním konfliktu ubije mladého mafiána. Policie i gangsteři jsou mu zakrátko na stopě. Ama jednoho dne beze stopy mizí a příběh spěje do tragického finále s nečekaným rozuzlením.

Román je psán svěžím jazykem. Až do konce udrží čtenáře v napětí a nepřestává jej šokovat sledem scén plných násilí a sexu, kontrastujících s jemným, až lyrickým líčením postupného prohlubování milostného vztahu mezi Rui a Amou. V knize jsou podrobně vylíčeny postupy při tetování a zavádění piercingu. (Založil/a: Misuzee)

Hitomi Kanehara Hitomi Kanehara
*08.08.1983

VerenaLord
  25. 7. 2014, 23:14
Zajímavý krátký příběh, který se podle různých zdrojů zakládá alespoň částečně na reálném životě autorky. Kniha mě zaujala velmi neobvyklou otevřeností a stylem vyprávění, stejně jako i stručností.
kamie
  16. 10. 2010, 18:40
Ta kniha ve mně vzbudila směsici rozporuplných pocitů od hnusu přes zmatek až bůhvíkam. Vůbec mi z ní nebylo dobře po těle. Opominula jsem zde veškeré záležitosti kolem kompozice a stylu. Vím jen, že je to po sobě závratnou rychlostí vrstvené obrazy a situace, které vzbuzují pocity, které se mi úplně nelíbily. Ale myslím, že kniha, která dokáže vzbudit takové emoce, je dobrá kniha. Ne výborná, ale dobrá zcela jistě ano.
hous.enka
  21. 11. 2016, 13:57
Hadi a náušnice jsou novelou o kultuře tetování a piercingů (a dalších modifikací těla) a o prohnilé (nejen) japonské mládeži, která neví, co se svým životem. Hrdinka Riu se tak potácí ode zdi ke zdi, od skleničky k lahvi a od postele do postele. Jestli mě Hadi a náušnice oslovili? Ne, nesedla mi zřejmě forma, kdy jsou potlačeny dialogy postav a hlavní hrdinka Riu se jen plácá sama v sobě. Byla to do sebe zahleděná devatenáctiletá kikina (fakt nesnášim tohle slovo), co chce být jiná než mainstreamová společnost, ale zároveň nemá, čím by se odlišila.
Plue
  12. 7. 2016, 12:54
Tenká knížečka, krátká. Lehce se četla. Bohužel postrádala nějakou myšlenku. Hlavní hrdinka byla příživa, neměla práci, celý den se jen válela, pila alkohol a souložila. Co tím autorka chtěla říct?
misssicccka
  22. 10. 2010, 7:55
Pro mě překvapení. Oceňuji styl psaní a evokaci emocí. To autorka zcela jistě umí a dle mého názoru v tom bude lepší a lepší. A také to, že na malém prostoru sdělí to, co chce sdělit.
Aegea
  13. 5. 2016, 14:42
Kniha od mladé talentované autorky, která má být extrémně šokující a provokativní, ale ve své podstatě klouže v průměru a nijak nepřekvapí.
melpamene
  7. 8. 2010, 11:49
prestoze tahle novelka rozhodne nemuze patrit mezi veledila svetove literatury, nemuzu dat jinak nez za 5*.. novela je totiz presne takova jako jeji autorka - mlada a plna zmatku.. hitomi ji napsala nekdy kolem 19teho roku a je z ni citit silna autobiografie.. hrdincina fascinace piercingem, tetovanim i starsim arogantnim taterem je pro me stejne uveritelna jako jeji problemy s chlastem nebo anorexii.. zaver je mozna trosku pritazeny za vlasy, ale jsem schopna ji tuhle evidentni potrebu sokovat odpustit.. na cestu praha-brno autobusem je tohle idealni cteni.. 9/10
Kordus
  3. 8. 2010, 19:21
Tihle mladí naštvaní Japonci. Prvních padesát stránek zabírá hňípání v životě hlavní hrdinky Rui, jejíž jedinou denní náplní je alkohol, sex a komunikace se dvěma sadistickými individui, pak je deset stran, kdy se rozběhne nějaký děj a nakonec krátké smíření a the end. Budiž, je to dobře napsané, ale zároveň zcela zbytečné. Autorce se podaří přenést na čtenáře pocit hnusu a bezmoci, jenomže to je všechno. A pro mě je to málo.