Stavitelé mostů

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-856-7

Host (2014) 978-80-7294-856-7 560

Nejprodávanější švédský autor a jeho dosud největší a nejpůsobivější projekt.

Tři bratři Lauritz, Oscar a Sverre jsou poté, co jejich otec a strýc zmizí v Severním moři, nuceni opustit malou pobřežní vesničku a vydělávat si na živobytí ve městě. Stanou se z nich učni tamějšího provazníka. Jejich řemeslné nadání vzbudí pozornost dobročinného spolku Dobrý úmysl, pod jehož záštitou mají být chlapci vzděláváni jako stavitelé mostů a železnic na univerzitě v Drážďanech. Bratři se po studiích rozdělí a každý si jde svou cestou. Lauritz se vrací do Norska a zapojuje se do stavby jedné z nejambicióznějších železnic, Oscar odchází do Německé východní Afriky a Sverre, jenž uposlechl hlas srdce, se vydává se svou láskou do Anglie.

Román Stavitelé mostů, první díl Guillouovy nejrozsáhlejší románové série Velké století, je mezikontinentálním a nadčasovým příběhem o bratrství, lásce a poslání. Jeho hrdinové musí čelit krutým vánicím v západním Norsku i vedru a zákeřným epidemiím v Německé východní Africe. Ale je to rovněž studie o lidstvu a století, které z nás udělaly ty, kým jsme. (Založil/a: Eli.)

achilles
  31. 3. 2014, 20:52
Velkolepý příběh, především Oscarovo dobrodružství v Africe. Už se těším na další díly. Přeji si, aby se to autorovi povedlo jako Kenu Folletovi.
TomToman
  21. 9. 2015, 16:59
Kniha se mi líbila. Zejména tím , jak skloubila příběh a spoustu zajímavých faktografických údajů. Nejen o Norsku, ale i o zemích Afriky. Jsem zvědavý na další díl.
jaryj07
  27. 5. 2014, 8:44
Knížka mě nezklamala, ale ani mě příliš nenadchla. Opravdu se jedná o klasický příběh, který se chvíli jeví jako romantické dílo, zatímco v jiných okamžicích vás strhává dobrodružstvími při dobývání afrického kontinentu. Vzhledem k tomu, že to není pro mě zcela obvyklý žánr, musím uznat, že některé kapitoly jsou opravdu povedené. Určitě si přečtu i další díl, přeci jenom mě zajímá jak to s hlavními hrdiny dopadne. Další, co musím ocenit jsou skutečné události na pozadí příběhu, a to ať už se jedná o výstavbu železnice v Norsku nebo průběhu dobývání a i první světové války ve východní Africe německým národem.
kamie
  14. 10. 2014, 9:24
Knihy podobného ražení jsem zatím příliš nečetla, proto mě tato navzdory mnoha věcem, co by se jí po literární stránce daly vytknout, opravdu zaujala a jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. Autor naznačuje silná dobová témata, a ačkoliv na mnoha místech postrádají hloubku, je důležité, že v knize jsou. Nejde než neopakovat to, co tu již bylo řečeno. Pohled na německé působení v Africe a vůbec na německou a hlavně norskou mentalitu ukazuje jiné perspektivy, než na které je čtenář zvyklý. Nebo alespoň než já jsem zvyklá :) Cením si tak informační hodnotu knihy. Jen ten konec je snad až příliš románový. A trochu mě mrzí, že se mění uspořádání kapitol a ve druhé části nemáme tak blízko k Lauritzovi, ačkoliv chápu, proč tomu tak je. Ale jinak opravdu příjemná záležitost.
Carl
  17. 3. 2016, 19:06
Přes obsáhlost knížky a nepříliš zajímavý název se jedná o velice čtivou a inteligentní zábavu. Kniha je napínavá a nutí nás číst až do konce. Jak již bylo řečeno, podnětný je náhled na 1. světovou válku z pozice Němců.
Merigen
  19. 1. 2016, 14:12
Na začátku knihy jsem byla zcela unesená příběhem, ale na konci jsem se již trochu začínala ve válčení ztrácet. Přesto je kniha výborně napsaná, Oscarův příběh je napínavý až do samého konce, hrdina všech dívek. Lauritz je takový správný, morální velký bratr. Trochu mi vadilo, že se neobjevil příběh posledního bratra, ale chápu, správný motiv na pokračování. Kniha se mi možná líbila stejně jako katedrála moře a ta patří mezi mé srdcové záležitosti. Takže za mě plný počet *
Veronika Hanzlovská
  11. 5. 2014, 15:42
Klasicky košatý příběh, velmi čtivý. Hodně mne zaujal "německý" pohled na první světovou válku v Africe. Těším se na druhý díl, který by měl poodkrýt osudy třetího z bratrů.