Výhra

Originální název: Lottery

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-249-1309-4

Ikar (2009) 978-80-249-1309-4 304

Dvaatřicetiletý Perry L. Crandall, vypravěč a zároveň hrdina příběhu, hned v úvodu čtenáře ujistí, že není retardovaný: jeho IQ totiž o jeden bod překračuje hranici této diagnózy.

Svůj životní příběh začne líčit od chvíle, kdy mu zemřela babička, do jejíž péče ho odložila Perryho matka a sourozenci. Ti ho také vzápětí připraví o domek i dědictví. Naštěstí má Perry dobrou práci v přístavu v obchodě s potřebami pro plachtění a přítele Keitha, který nad ním drží ochrannou ruku. A taky několik jednoduchých pomůcek a pravidel, jak přežít ve světě "rychlých" lidí, které pro něj vymyslela milovaná babička, na niž s láskou a často vzpomíná.

Zlom přichází v okamžiku, kdy Perry vyhraje v loterii dvanáct milionů dolarů. Neplánuje sice na svém životě nic výrazného měnit, ale přesto nezůstane ani on, ani svět kolem něho stejný. Lidé si ho začnou víc všímat, ať v dobrém, nebo ve zlém, a brzy se znovu ozve majetku chtivá rodina... (Založil/a: Zytyn)

Patricia Wood Patricia Wood
*23.05.1953

Orina
  17. 12. 2011, 18:14
Úžasná kniha o přátelství, lásce a hrabivosti. Akorát se mi zdálo, že kniha hned na začátek nasadila hoodně vysokou laťku (= pasáže, kdy jsem se nahlas smála a přitom měla lítostí slzy v očích), kterou bohužel se nepodařilo tak úplně udržet.
Neli.studentka
  22. 8. 2013, 11:36
Krásná kniha, která vyvolává hned několik emocí najednou. Vztek, radost, smutek a možná vás i donutí k zamyšlení nad vlastním životem. Opravdu pěkná kniha, jde u nás z ruky do ruky.
Franny_Glass
  22. 10. 2012, 13:52
Moc hezký, velice lidský příběh. O tom, jak peníze (ne)kazí charakter. O přátelství. Velké lásce. A odpuštění.
radish
  20. 7. 2013, 20:49
Tato knížka mě rozesmutnila, rozzlobila i pobavila. Měla jsem vztek na Perryho rodinu. A mám vztek, že takový lidé existují i mimo knižní svět. Nemyslím si, že by měli dostat co chtějí, měli by dostat to, co si zaslouží. Jinak moc pěkná knížka, která se četla skoro sama. :)
readerM
  27. 4. 2013, 19:29
Knihu jsem bohužel nedočetl. Hodnotím kladně zaměření se na lidské hodnoty, které se v dnešní době vytrácí. Nicméně humor knihy a styl psaní (hodnotím dle cca 40 stran) mi nevyhovoval a již jsem se ke knize nevrátil.
petticz
  22. 6. 2011, 9:43
O tom, že být šťastný neznamená mít na kontě miliony. Moc krásný příběh "pomalého" ale neuvěřitelně hodného a lidského Perryho, kterého jeho babička i přes jeho handicap naučí žít ve světě "rychlých" lidí.
bakina
  15. 2. 2011, 8:57
Knihu jsem začala číst tak trochu z donucení.Nic jiného zrovna doma nebylo a moc se mi do ní pouštět ani nechtělo.Ale jakmile jsem začala číst , Perryho příběh mě tolik zaujal,že jsem se od něj nemohla odtrhnout.Krásný příběh o lásce,důvěře,přátelství...ale také a především o vypočítavosti spousty lidí a bohužel i rodiny.Doporučuji si přečíst.