Svatyně

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Domino - 2007
ISBN: 978-80-7303-379-8

Domino (2007) 978-80-7303-379-8 419

Neapol, rok 1750. Do sídla markýze z Montferratu vtrhnou tři muži s meči. Jejich vůdce, princ ze San Severa, markýze obviní, že před světem skrývá neocenitelné tajemství, a dožaduje se jeho vydání. Strhne se boj, markýz prchá po střechách a nechává za sebou rozběsněného prince, odhodlaného získat za jakoukoli cenu ono tajemství a moc s ním spojenou.
Bagdád, 2003. Zvláštní jednotky americké armády se snaží vypátrat jednoho z nejbližších spolupracovníků svrženého Saddáma Husajna. Učiní přitom hrůzostrašný objev: najdou skrytou laboratoř, v níž při zvrácených vědeckých pokusech zahynuly desítky mužů, žen i dětí. Tajemný vědec, který zrůdný výzkum řídil, jim však unikne a spolu s ním mizí i děsivá pravda o podstatě jeho práce. Zůstane pouze nejasné vodítko na stěně jedné cely - starobylý symbol hada požírajícího vlastní ocas. Tak začíná nový román Raymonda Khouryho, který se proslavil svou prvotinou Poslední templář. V příběhu nabitém napětím se dramaticky splétají příběhy z dávné historie i ze současnosti a dospějí k vyvrcholení, které vyrazí dech. Co je to za tajemství, jež proputovalo věky a po němž prahli stejnou měrou arabští alchymisté, středověcí šlechtici, Saddám, agenti CIA i věhlasní historici? (Založil/a: Toffife)

Eidalon
  22. 6. 2014, 15:48
Knihy Raymonda Khouryho (zatím jich napsal celkem šest, nepočítaje jeho díla scenáristická) mne vždy zaujaly. Drží celkem vysokou laťku, ale i mezi nimi lze rozlišovat ty lepší a ty horší. V knize Svatyně autor otvírá odvěké tajemství iksíru a Úrobora – hada požírajícího svůj vlastní ocas. Tento symbol se v novodobé historii objevuje mnohokrát u nejrůznějších kultur a je mu přisuzována řada významů. Proto není problém mu přisoudit další, kolem něhož se celý děj knihy odvíjí.

V knize autor používá mnoha obrazů a několik časových rovin, které mají čtenáře získat a napnout. Jejich cíleným „přepínáním“ v okamžiku největšího napětí Vás nutí číst knihu dál a dále, i když samotný děj až tak dynamický není, ale postupně se posouvá vpřed, aby se jednotlivé nitky děje setkaly ve finále příběhu a objasnily všechny naznačené roviny.

Hned na úvod jste v taženi do akce a jedné časové roviny, vzápětí je navozena druhá a třetí situace, vždy v jiném čase – všechny Vám mají představit hlavní aktéry knihy a ono Tajemství, které se vine celou knihou. O co se jedná sice zkušený čtenář velmi rychle odhalí a tak jen čeká, jak si autor poradí s logickým vyústěním celého příběhu, které je nakonec celkem velmi prosté a přirozené.

Převážná část knihy je ale spíše cílenou akcí, kdy se několik stran snaží získat jedno a totéž a boj o tuto relikvii se stává ústředním dějem knihy. Jen jakoby okrajově je naznačena důležitost a smysl tohoto konání a jeho význam a trochu rozvedena myšlenka následků, kdyby opravdu nastalo to, co se naznačuje.

A tak se na mnoha stránkách prodíráte uličkami Bejrútu, Bagdádu, hraničními oblastmi Turecka a Iránu, kdy jedni utíkají před druhými, vše je okořeněno střelbou, honičkami v autech i mnoha mrtvými a postupně odhalujete tajemství i osobní motivy jednotlivých postav a jejich vzájemné propojení v čase přítomném i minulém. Najdete zde kladné i záporné hrdiny, krásnou ženu a historický odkaz, v jehož sílu věří všichni zúčastnění.

Obracíte stránku za stránkou a postupně se dostáváte k rozuzlení příběhu, které je ale nakonec přirozené, jak život sám. Tím se autor šikovně vyvléká ze zodpovědnosti rozumně obhájit možnost a reálnost celého příběhu. A při závěrečném finále ti, kteří mají od Khouryho načteno, poznávají, že podobný závěr není vlastní jen této knize, což trochu zamrzí.

Svatyně má sice trochu tajemný název, ale více než o tajemno jde o odvěkou touhu lidstva po jednom a tomtéž. Je to především akční kniha, která se dobře čte, a určitě přinese potěšení všem, kteří se v podobných dobrodružných příbězích vyžívají. Téma a zápletka je dostatečně tajemná, i když svojí náplní se jedná o tematiku, která již trochu čpí vykrádáním sebe sama či jiných podobně píšících autorů.

Průměrné dílko vhodné na dovolenkové lenošení, u mne tři hvězdičky.
Alča25
  11. 4. 2013, 20:05
Kniha mě pohltila od samého začátku až po překvapivý konec. Sice jsem doufala, že to dopadne trochu jinak, ale o to víc jsem byla překvapená :-). Vřele doporučuju.
DejnaDee
  23. 9. 2014, 11:29
Moje druhá kniha od Raymonda Khouryho, kterou jsem četla a musím řici, že mě se líbila. Byla napínavá, tajemná a svým způsobem i poučná. Četla jsem ji jedním dechem a v očekávání jak to vše dopadne. Určitě je zajímavější než Znamení, alespoň pro mne. Těším se na další knihy od Raymonda Khouryho.
Lakart
  26. 12. 2013, 22:26
Začátek mě příliš neoslovil. Nechápal jsem, co se tam odehrává a měl jsem v tom trochu zmatek, ale od poloviny knihy se příběh a způsob vyprávění malinko změnil a já byl spokojený. Jedná se ale o zatím nejslabší knihu autora.
Jana R
  3. 2. 2013, 14:36
Na začátku jsem se nemohla zorientovat. Měla jsem pocit, že bych si ke knížce měla vzít mapu, abych si uvědomila, co se kde odehrává :-) Když přešly prvotní rozpaky, zda číst dál, nebo to vzdát, tak mne kniha naprosto pohltila.
Pan Asu
  17. 2. 2011, 18:43
Pokud jste na nudné dovolené, vše máte přečtené a nevyprosíte si od někoho aspoň časopis, tak to v tom případě tuto knihu otevřete, ale bude to bolet. Příběh nedává smysl a snaha o symboliku a fantaskno vyznívá směšně.