Digitální demence

Digitální demence

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-872-7

Host (2014) 978-80-7294-872-7 344

Digitální média — počítače, smartphony, herní konzoly a v neposlední řadě i televize — nám mění život. V USA dnes mladiství věnují digitálním médiím více času — alespoň sedm a půl hodiny denně — než spánku. To vyplývá z reprezentativní studie, provedené na vzorku více než dvou tisíců dětí a mladistvých ve věku od osmi do osmnácti let.

Základy naší civilizace jsou ohroženy.
Vyklikáváme si mozek z hlavy.
Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer.
Výsledky výzkumů, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť.
Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých dramaticky klesá vinou digitálních médií schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci.
V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha značný ohlas mimo jiné i ze strany rodičů a pedagogů, nicméně reakce odborné veřejnosti byly dosti kontroverzní. (Založil/a: dadlinka)

Manfred Spitzer Manfred Spitzer
*1958

Tardis
  16. 2. 2016, 21:43
Chtěla jsem dát prostor odpůrcům své digitální filozofie, ale byla jsem zklamána povrchní ubohostí argumentů. Autor jen zbaběle vybral všechny studie, se kterými souhlasil.
Pihtipudas
  30. 7. 2014, 14:21
Kniha, která mě místy bavila, místy jsem četla jen shrnutí, protože mě to neustálé omílání výzkumů toho a tamtoho nudilo. Četla jsem to hodně s nadhledem, protože téměř vše autor vidí jen negativně a ani se nesnaží nějaká pozitiva hledat. Na jednu stranu má v hodně věcech pravdu, na druhou je to kritika v podstatě úplně všeho. Co se mu ale nedá upřít je fakt, že poukazuje na spoustu nebezpečných jevů, které by bylo fajn mít na paměti a snažit se "hlídat se". Nemyslím si, že bych byla na digitálních médiích závislá, přesto je dobré se nad určitými věcmi občas zamyslet a nespoléhat se na to, že se nemusím nové anglické slovíčko naučit, protože mi ho Google přeloží. S takovou si ho nikdy nezapamatuju. Knihu bych doporučila hlavně rodičům a učitelům, aby si uvědomili, co s dětmi počítač, internet a média vůbec dělají.
Walter Slovo
  1. 8. 2016, 14:24
Kniha pro mě splnila, co měla, donutila mě v průběhu přemýšlet a vzpomínat. Když si k tomu ještě člověk přidá znalosti o japonské a jihokorejské přetechnizované společnosti a neduhy, co z toho plynou na navazování normálních vztahů, o to s větší přezíravostí pohlížím na rodiče, co se svých předškolních dětí zbavují tabletem.
dibdik
  11. 8. 2015, 10:55
Čtivě napsaná kniha plná zajímavých faktů. Opravdu chvílemi děsí zjištěnými skutečnostmi, ale doporučila bych ji přečíst každému, zvlášť rodičům malých dětí. Riziko dle faktů v knize i dle toho, co denně vidím kolem sebe, mi přijde reálné.
Duski
  5. 1. 2015, 10:20
Kniha sa mi veľmi páčila najmä v častiach, ktoré populárno-vedeckým štýlom približujú čitateľovi anatómiu a fungovanie mozgu a celej nervovej sústavy. Ako nelekár som sa s touto tématikou a v tomto merítku nestretol a niektoré poznatky boli pre mňa nové a fascinujúce. Čo sa týka kritiky digitálnych médií, v dosť veľkej miere som sa s ňou stotožnil, pretože podobné účinky, ako popisuje autor (povrchnosť vnímania, nesústredenosť, spoliehanie sa na digitál, netrénovanie vlastného mozgu ...), som začal pozorovať aj na vlastnej koži a napriek tomu, že som počítačovým a digitálnym nadšencom, v poslednej dobe som začal spoliehanie sa na digitálne médiá významným spôsobom obmedzovať. Takže opäť používam klasický diár, zoznamy úloh si píšem plniacim perom a pod. :-) Trošku mi vadil autorov skoro až militantne negatívny postoj ku všetkým digitálnym médiám a záver knihy, kde je tento postoj významne skoncentrovaný, som dokázal čítať už len dosť povrchne.
trnitko
  5. 8. 2014, 18:27
Zajímavý názor na moderní vymoženosti, které nám usnadňují život. Kniha svým závěrem místy až děsí.....