Stalin

Stalin

Barrister & Principal - 2014
ISBN: 9788074850066

Barrister & Principal (2014) 9788074850066 136

Paul Johnson patří k nejznámějším a nejoblíbenějším historikům současnosti. Ve svém dalším z dlouhé řady poutavých a poučených životopisů pozoruhodných osobností minulosti se zaměřil na muže, jehož sám považuje za jednoho ze tří nejodpornějších diktátorů historie. Johnson je na rozdíl od Marxe přesvědčen, že historii netvoří masy, nýbrž úzké skupiny lidí a silní jednotlivci, jimž je třeba věnovat obzvláštní pozornost. Svůj stručný, ale vyčerpávající a především čtivě podaný životopis Stalina adresuje všem zájemcům o dějiny, ale zejména mladé generaci, jež zná Hitlera a Mao Ce-tunga, ale o sovětském generalissimovi toho mnoho neví. Přibližuje Stalinovo dětství a mládí, sleduje jeho rychlou cestu do nejvyšších pater komunistické strany a podrobně rozebírá jeho posedlost mocí, za niž zaplatily miliony lidí životem.
„O Stalinovi jsem psal s nechutí a práce na knize mne hodně bolela,“ přiznává Paul Johnson v úvodu své zatím poslední biografie. „Bral jsem ji jako svou povinnost, ale nakonec mi kromě smutku v duši přinesla i jisté uspokojení.“
Paul Johnson (1928) je přední britský historik a autor mnoha knižních bestsellerů, například populárních Dějin 20. století, Dějin křesťanství, Dějin židovského národa, Dějin civilizací Svaté země, Dějin anglického národa, Zrození moderní doby či trilogie Intelektuálové, Tvůrci, Hrdinové (poslední dvě Barrister & Principal, 2007, 2008). V české republice je známý také svými krátkými brilantními životopisy klíčových historických osobností, z nichž hned několik (Sokrates, Ježíš, Napoleon, Churchill, Darwin) vydalo rovněž nakladatelství Barrister & Principal. (Založil/a: dadlinka)

dov
  22. 4. 2016, 12:39
Jasně stručně napsané. Je vidět inteligenci člověka i děsivost jeho jednání v cestě za cíli, které chtěl dosáhnout. Dojem z knihy kazí překlad, kde autor používá anglické jednotky, které jsou pro nás obtížněji představitelné. Termín pro carskou tajnou policii by možná šlo použít bez překladu. Kniha jasně ukazuje Johnsonovu erudici a myslím, že jeho závěr, kde hodnotí Stalina pomocí citátu od Seneci je vynikající.