Obrazy války

Obrazy války

Podtitul: chování člověka v bitvě

Originální název: Acts of War
Poprvé vydáno celosvětově: 1986

Nakladatelství Lidové noviny - 2011

Nakladatelství Lidové noviny (2011)

Dnes již klasická studie z pera renomovaného britského historika je více než poutavým pokusem proniknout k samotné podstatě války, vnímané očima jejich přímých účastníků. Autor s nimi prochází ponižujícím procesem základního výcviku přes budování pouta k ostatním členům jednotky až po vyčerpání, samotu, utrpení a smrt na bitevním poli. Jaké je to být v přední linii? Jak působí masové zabíjení na lidskou psychiku? Jak fungují základní lidské instinkty, odvaha či strach? Ve sna ze zodpovědět tyto i další otázky využívá Richard Holmes široké spektrum přístupů z oblasti psychologie či sociologie, které aplikuje na historické prameny především osobní povahy z posledních dvou set let evropských dějin - od napoleonských válek přes oba světové konflikty až po válku o Falklandy - a poskytuje čtenáři fascinující vhled do osobní zkušenosti vojáka v moderní válce. (Založil/a: Dimitrij)

Richard Holmes Richard Holmes
*29.03.1946 - †30.04.2011

Dimitrij
  4. 3. 2014, 13:56
O knize jsem se poprvé dověděl na jedné z přednášek z psychologie, které máme v práci. Tenkrát ji přednášející velice dobře hodnotil a doporučoval a já nyní musím vyjádřit to stejné. Ale ať se přesvědčí a zhodnotí si to každý sám.